Anketa: Koronavirus ruší koncerty kapel. Co na to říkají?

Anketa: Koronavirus ruší koncerty kapel. Co na to říkají?

Pandemie koronaviru COVID-19 dopadla i na české a slovenské metalové kapely. Kvůli zákazu pořádání veřejných akcí řada z nich ruší nebo odkládá koncerty. A například SYMPHONITY, kteří byli na turné s italskými RHAPSODY OF FIRE, museli řešit rychlý návrat domů.

Kvůli vládnímu nařízení nezbývá pořadatelům než zrušit nebo alespoň přeložit stovky koncertů. Oslovili jsme proto několik českých a slovenských metalových kapel a zeptali se jich na dvě věci:

1. Co říkáte na rušení koncertů (a dalších akcí) kvůli pandemii koronaviru COVID-19?
2. Dotklo se vás to nějak?


ATTACK OF RAGE, DEPRESY - Hoyas:
1. Je to určite rozumné opatrenie a zníženie rizika. Len taká jeboslávna cirkev to nejak nepochopila a veselo sa modlia a vyspevujú ďalej.  Samozrejme sa kladie otázka, prečo sa rušia kultúrne a športové podujatia a zostávajú otvorene veľké fabriky a hypermarkety. Ale je jasné, že v tejto ťažko kapitalistickej dobe, v akej žijeme, je na túto otázku asi každému odpoveď známa.
2. Áno, museli sme zatiaľ zrušiť jeden koncert v Čechách s ATTACKom a jeden koncert na Slovensku s DEPRESY. Uvidíme, čo sa bude diať ďalej. Všetci pevne veríme, že toto svinstvo čoskoro pominie a nedopadneme ako chudáci v Taliansku.


CRANIOTOMY - Roman Halmo:
1. Je to veľmi neštandardná a nešťastná situácia. V prvom momente mi toto priškrtenie prišlo pritiahnuté hodne za vlasy, ale ako to tak sledujem, bolo to asi správne rozhodnutie, i keď pre nás všetkých dosť bolestivé. Za našej 22-ročnej éry si na nič podobné veru nespomínam. Ľutujem promotérov, tour managerov, zvukárov, majiteľov klubov a samozrejme aj kapely a fans. Dúfajme, že všetko sa vráti v čo najkratšom čase do starých koľají, nakoľko pre veľa ľudí z tejto brandže to môže byť až likvidačné. 

2. Dotklo. Zatiaľ len zrušením jedného marcového koncertu, ale obávam sa, že popadajú aj potvrdené aprílové akcie. Verím však, že sa to dá všetko v čo najkratšom časovom horizonte do poriadku a to nielen u nás na Slovensku, ale v celej Európe a zvyšku sveta. Aj my organizujeme našu FLESH Party open air 11.-13. júna, kde sú kapely z celej EÚ aj Mexika a tiež naliate nemalé financie, čas a energie... Tak dodržiavajme karanténu a ďalšie inštrukcie od odborníkov, nech sa môžeme opäť všetci čo najskôr spolu stretnúť na koncertoch, či už na pódiu alebo pod ním.


EAGLEHEART - Michal Kůs:
1. Přestože u některých lidí tohle nařízení může vyvolat paniku, kterou bych určitě nerad šířil, tak si myslím, že v rámci prevence a zmírnění průběhu epidemie naše vláda přistoupila v tomto ohledu ke správnému kroku. Chápu, že rušení koncertů je hodně silná rána přes rozpočet jak fanouškům, tak hlavně kapelám a pořadatelům, ale myslím, že do karantény se nikomu nechce a na prvním místě je teď především ohleduplnost k seniorům, kteří jsou virem zasažení nejvíc. Kultura a zábava teď musí na nějakou dobu stranou, tak doufejme, že se celá situace nejpozději do léta zlepší a nestihne zruinovat české kulturní prostředí.

2. Eagleheart se aktuální situace zatím nijak nedotkla, protože jsme teď ve fázi hledání nových spoluhráčů a na jaře nehrajeme, ale na léto máme pár festivalů domluvených, tak uvidíme, jak to dopadne.


GLOOM - Martin Pazdera:
1. Myslíme si, že na nejaký čas je to správny krok. Samozrejme netreba nejako prehnane panikáriť, no správať sa zodpovedne v tejto situácii je určite namieste. Všetkým by nám malo ísť o to, aby táto pliaga čo najskôr vymizla, preto nikomu určite nezaškodí, aby na čas obmedzil svoj zaužívaný životný štýl. Zdravie je prvoradé.

2. Nás sa to samozrejme tiež dotklo. Museli sme presunúť na neurčito krst nášho nového albumu "Awaken", na ktorý sme veľmi tešili. Budeme pozorne sledovať situáciu. Veríme, že sa to čo najskôr ukľudní a ľudia budú môcť naplno robiť to, čo majú radi.


LUNATIC GODS - Luboslav:
1. Myslím, že je to správna vec a bolo to potrebné. Radšej prevencia a opatrenia skôr, ako neskoro. Dva týždne, možno mesiac bez koncertov, ako potom nekoncertovať vôbec. Neostáva nám nič iné než vydržať...

2. Áno, dotklo. Už od jesene promujeme a chystáme benefičný Koncert pre Horára, ktorý mal byť budúci týždeň (výťažok každoročne zasielame na konto nadácie Rakovina). Koncert bol samozrejme zrušený, ale podarilo sa nám ho preložiť na 30. apríla. Kolotoč reklamy, plagátov atď. spustíme teda odznova. Je tam samozrejme aj finančná škoda, ale aj napriek tomu si myslím, že zrušenie akcií bola správna vec. Zdravie máme len jedno. Myslím si tiež, že sa treba začať trochu doma izolovať a nechodiť zbytočne von, 2-3 týždne doma nikoho nezabijú a pomôžu celú situáciu lepšie zvládnuť. Dnes som práve zdieľal jeden názor, ktorý sa tomu venuje a je naozaj poctivo spracovaný.
Aspoň budem mať konečne čas ponahrávať nové nápady, čo nosím v hlave už pár mesiacov... držme si palce všetci.


MALOKARPATAN - Adam "As":
1. Osobne som vírus nebral príliš vážne, keďže tu podobných strašiakov bolo už dosť, ale najnovší vývoj v Taliansku zmenil môj pohľad. Mám známych zo severnej oblasti, kde bola situácia najhoršia. Takže rušenie koncertov považujem za oprávnené opatrenie, aj keď to v niektorých prípadoch môže smerovať ku veľmi nepríjemným stratám najmä u organizátorov. Predpokladám, že sa to vyrieši behom najbližších mesiacov, ale zatiaľ je určite na mieste dbať viac na zdravie, hlavne kvôli starším a chorým ľuďom.

2. Dotklo sa ma to viacnásobne, nakoľko popri presunutých akciách mám aj priateľku zo Švédska a kvôli vírusu sa minimálne tento mesiac neuvidíme. Z našich koncertov je zatiaľ presunutá akcia s Cult Of Fire v Prahe, ktorá sa posúva na 9. máj. S najväčšou pravdepodobnosťou sa bude musieť posunúť aj európske turné, ktoré sme mali ako support Cult Of Fire naplánované na apríl a máj. O dva týždne máme koncert v Írsku, ktorý tiež s najväčšou pravdepodobnosťou padne. No a momentálne sme riešili aj našu druhú návštevu USA, kde práve Trump vydal mesačný zákaz pre Európanov. Keďže tam však máme ísť až na prelome leta a jesene, tak sa to dovtedy snáď vyrieši.


NEUROTIC MACHINERY - Aleš:
1. Rušení kulturních akcí v důsledku vyhlášení nouzového stavu je pro všechny hodně tvrdá rána, to je bez debat. Upřímně, jako kapela nechceme nijak rozebírat širší politicko-společenské aspekty, které jdou s tímto nařízením ruku v ruce. Nechceme se ani dohadovat, jestli to je z obecného hlediska dobré nebo špatné rozhodnutí. Politika jde stranou Neurotic Machinery. Naším hlavním cílem je nyní co možná nejvíc šířit nikoli koronavirus, ale naší novou desku "Nocturnal Misery". Řešíme proto hlavně věci, které se týkají naší muziky a její propagace. Žel, musíme přiznat, že jak se zdá, tak nouzový stav nám v této snaze bude bránit. Aktuální zprávy hovoří o tom, že každá kulturní akce, kde bude 30 a víc lidí, je po dobu jednoho měsíce zakázaná. Dotkne se to tudíž spousty koncertů včetně několika našich. A to je velmi mrzuté nejen pro Neurotic Machinery, ale obecně pro nás všechny, kdo se pohybujeme v undergroundu - kapely, kluby, fanoušky. Nezbývá nám ale asi nic jiného, než doufat, že se to celé brzy přežene a že nám to na scéně nezanechá velkou paseku.

2. Co se Neurotic Machinery týče, tak se zatím zdá, že v ohrožení jsou naše březnové koncerty a několik koncertů zkraje dubna. V tuto chvíli ale nevíme ještě nic na 100 %. V každém případě platí, že jsme odhodlaní odjet celé tour tak, jak je naplánované, a udělat maximum pro to, abychom naším fanouškům přivezli novou desku třeba až domů do obýváku.


ORKRIST - Crom:
1. Mrzí nás to z pohľadu organizátorov a skupín, ale je to len jedno z opatrení, ktoré majú význam ako celok - ak majú naše krajiny zvoliť včasnú prevenciu a minimalizovať neskoršie následky.

2. Skoro. Minulo nás to o vlások. V sobotu 7. marca sme mali koncert k predstaveniu nového albumu a v pondelok prišli nariadenia od vlády zrušiť spoločenské akcie. Ciže ultra last minute. Vedieť toto dopredu, tak dáme na plagáty "Posledný koncert pred koncom sveta" a mali by sme lepší marketing  Ale teraz vážne: Sme radi, ze sme to takto stihli a že nám prišiel pekný počet ľudí (cca 160) vzhľadom na tieto okolnosti a možné osobné obavy. Čo sa týka ďalších koncertov, 18. apríla nás čaká Poprad a dúfame, že dovtedy bude situácia upokojená. My flexibilní sme a neprísť je najmenej, ale väčšiu starosť s tým má určite organizátor a kvôli ľuďom by sme neboli radi, keby sa akcia zrušila.


POSTCARDS FROM ARKHAM - Marek "Frodys" Pytlík:
1. Zakládáme si na tom, že jsme striktně apolitická kapela. Hudbu děláme, abychom si my i naši posluchači odpočinuli od starostí kolem. Tudíž se nějakým kritikám popřípadě vyjadřování od kapely směrem k vládním rozhodnutím vyhýbáme, k tomu slouží osobní profily jednotlivých členů a jejich osobní názory. Jako kapela bychom byli rádi, aby se celá situace co nejdříve uklidnila a nikdo nepřišel k újmě, ale k tomu je zapotřebí chladná hlava a rozum. Když posloucháte hudbu, kreslíte, nebo se jdete projít do přírody, většinou si odpočinete, získáte chladnou hlavu a nadhled. Takže poslouchejte hudbu a přemýšlejte.

2. Samozřejmě. Tento víkend jsme měli hrát s polskými Hate. Koncert byl nejdříve upraven s ohledem na současnou situaci klubu Barrák a poté na základě rozhodnutí vlády zrušen.  Uvidíme, zda se podaří ho, stejně jako náš koncert na Slovensku, přeložit na jiné datum. Situaci ohledně dalších koncertů uzavřenou nemáme, takže uvidíme, jak se bude situace vyvíjet. Budeme samozřejmě dodržovat všechna pravidla, ale zároveň taky nezklameme fanoušky a promotéry.  Pevně věříme, že letní festivalová sezóna nebude ohrožena.


RAMCHAT - Pavel "Hirax" Baričák:
1. Niet inej šance. Radšej robiť potrebné opatrenia, ako sa potom chytať za hlavu, keď už bude neskoro. Nie som za paniku, ale za zdravý rozum, ktorý učiní korektné, umné bezpečnostné kroky.

2. Uvidíme, či nebudeme donútení zrušiť druhý ročník festivalu KrutoFest, ktorý má prebehnúť 6. júna. Inak sa nás to nejako výrazne nedotklo, dokončujeme nový album, všetky ponuky na hranie sme do KrutoFestu odmietli.


SYMPHONITY - Libor Křivák:
Ano, nejdřív jsme měli kvůli koronaviru oficiálně zrušený koncert v Miláně a ve Zvolenu. Doufali jsme, že zbytek turné odjedeme, ale právě nám ho zrušili. Takže řešíme, jak se dostat domů…

 

Kapely oslovili: Jan Němec, Adela Melová, Michal Lukáč, Kristýna "Sirien"  Vybíralová

Informácie o článku

Uverejnené: 2020-03-15 13:26:02

Prečítané: 2219x

Autor: Honza Němec

Honza Němec

Názory redakcie

Chýba názor redakcie