CHRIS CAFFERY - W.A.R.P.E.D.

Čo má spoločné Savatage, Metalium a Trans-Siberian Orchestra? Napríklad post gitaristu. Trocha zvláštne je, že gitarista Chris Caffery napriek svojej veľmi bohatej (a slušnej) diskografii nepatrí k menám, ktoré sa až tak často spomínajú. O to viac sa však Chris činí ako gitarista a skladateľ. Prsty mal okrem iného napríklad aj v záležitostiach ako Doctor Butcher, CircleIICircle, Doro, či množstve rôznych tribute projektov. Ťažko povedať, odkiaľ dokáže stále čerpať nápady a inšpiráciu. Mám aj isté podozrenie na hyperaktivitu, veď to nie sú ani dva roky, čo svetlo sveta uzrela prvá sólová záležitosť, ktorú si aj sám naspieval. A novinka nemá o nič menej ako 72 minút.

Prvá vec – Chris Cafferey nie je gitarový onanista. Napriek tomu, že nahrávka nesie Chrisove meno, má našťastie od bezhlaváho leštenia gitarového hmatníka poriadne ďaleko. Jablko nepadá ďaleko od stromu a W.A.R.P.E.D sa nesie v podobnom duchu, ako sólová prvotina Faces – v duchu poctivého heavy metalu. Koniec koncov, časť aktuálnej nahrávky vyšla ako bonusové CD k Faces. Tému nahrávky prekvapujúco nepredstavujú “majty uoriorz”, ani všemožní draci a jednorožci, či podobná fantasy háveď. Témou je vojna, vojna aktuálna, vojna so svojím pozadím. Čo-to naznačia aj pekné orientálne motívy v skladbe "Saddamize"…

K nahrávke treba pristupovať ako k celku (aj keď jednotlivé skladby vznikali v rôznych časových úsekoch). Na rozdiel od siláckych Metalium (aj keď stopy sú badateľné aj tu – stačí sa započúvať do textov) W.A.R.P.E.D dosahuje väčšiu hĺbku a nadobúda iný rozmer. Z hudobnej stránky musím vyzdvihnúť skutočne dobrú Chrisovu robotu – množstvo dobrých skladateľských nápadov, výbornú gitaru, veľmi slušný spev a samozrejme kvalitnú produkciu. Oceňujem aj veľmi príjemný pomer heavy metalovej tvrdosti a melodiky. Klasicky zafungovala aj „mafia“ Savatage a v celkom podarenej skladbe "Iraq Attack" (pôvodne určenej pre projekt Doctor Butcher) si zaspieval aj Jon Oliva. Album má silnú tému, no atmosféra trocha kríva. Najväčší problém vidím v stopáži nahrávky a bohužiaľ miestami zreteľnej nesúrodosti materiálu (a to sa ešte na CD ani všetko nezmestilo - z Chrisovej stránky sa dá zadarmo stiahnuť ešte jedna skladba).

W.A.R.P.E.D si vyžaduje trocha viac času, ako býva zvykom. Chvíľu trvá, kým mu príde človek na chuť, ale stojí to za to. Odmenou je príjemná zmes modernejšieho (miestami mi to až podozrivo pripomenulo nedávno recenzovaný Debase) a klasického heavy metalu so slušnou porciou nápadov. No stále sa neviem zbaviť pocitu, že kratšia stopáž a mierna čistka v trackliste, by bola len na prospech veci. Takto nesúrodosť nahrávky škodí atmosfére a silné momenty sa zlievajú s priemerom. Po 72 minútach má z toho človek vcelku guláš. Škoda. Jednoducho dobrý zámer s menej dobrým koncom. Menej by bolo viac.

7,5 / 10

Tracklist

1. Home Is Where The Hell Is
2. Good Damn War
3. Election Day
4. Erase
5. Fool, Fool!
6. Edge Of Darkness
7. Saddamize
8. "I"
9. Iraq Attack
10. W.A.R.P.E.D.
11. State Of The Head
12. Amazing Grace
13. Piece Be With You
14. Beat Me, Youll Never Beat Me
15. Curtains

Zostava

Chris Caffery - spev a gitary
Dave Z - basa
Paul Morris - piano a klávesy
Jeff Plate - bicie
Jon Oliva - spev (skladba č. 9)
Brian Gregory - basa (skladba č.9)

Informácie o albume

Žáner: Heavy Metal

Dátum vydania: 13.06.2005

Typ:

Dĺžka: 72:35

Vydavateľstvo: Black Lotus Records

Webová stránka:

Krajina: USA

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2005-06-28 23:58:39

Prečítané: 1376x

Autor: Matej Žáry

Matej Žáry

Názory redakcie

Chýba názor redakcie