Black Metal Meeting II alias večer plný temnoty

Black Metal Meeting II alias večer plný temnoty

V piatok 22. septembra sa v bratislavskom klube Randal konalo druhé pokračovanie malého festivalu BLACK METAL MEETING. V porovnaní s jeho prvým číslom sa udialo zopár zmien. Jednou z nich bola aj zmena miesta konania, keďže klub Kolotočovo v Liptovskom Mikuláši ukončil svoju činnosť, organizátor bol nútený presunúť koncert niekam inam. Taktiež sa mierne rozšíril program a z pôvodnej trojčlennej zostavy z leta 2021 tentokrát na plagáte pribudla aj kapela číslo štyri. A čo viac, organizátor si pre fanúšikov pripravil chuťovku v podaní MIDNIGHT ODDYSEY až z ďalekej Austrálie, ktorí zahrali v rámci malého európskeho turné aj v Bratislave. Doprovod im robili tri slovenské mená, a to AUTUMN NOSTALGIE, AEON WINDS a KROLOK.

Do klubu som prišiel takmer hodinu pred oficiálnym vstupom a už vtedy ma milo prekvapila účasť. Terasa v Randale bola plná. Neostávalo mi nič iné, ako ísť čo najskôr dnu, obsadiť si miesto, privítať sa sa so známymi a v čase hrania prvej kapely chytiť miesto aj pod pódiom. Áno, aj tam bola plnka už o 18:45. Black metalový míting odštartovala slovenská blacková partička AUTUMN NOSTALGIE zo Šamorína. Kapela je na scéne od roku 2010 a za ten čas stihli nahrať kvalitný materiál v podobe dvoch albumov, "Esse Est Percipi" a  "Ataraxia". Ich melancholický a melodický black so štipkou ambientu ulahodil snáď každému vyznávačovi čierneho kovu. Počas ich vystúpenia vládla pokojná atmosféra, pri ktorej sme všetci relaxovali a užívali si pestré tóny. AUTUMN NOSTALGIE možno niekorí zaradia medzi "svetlejšie" skupiny tohto temného večera, ale ich tvorbou sa rozhodne pohŕda ťažko. Nádherné vedia využiť prvky videné vo viacerých žánroch rocku, vrátane hviezdy tohto večera - black metalu. Čo AUTUMN NOSTALGIE chýba v temnej teatrálnosti spájanej s black metalom, si nahrádzajú surovým podaním emócii v hudbe. Šťastnejšie znejúce časti skladieb sa krásne spájajú s inak melancholickým a šerým zvukom. Verím, že niesom jediný človek, ktorému vystúpenie privodilo horko-sladký pocit kľudu, možno dokonca aj trochu tej nostalgie. Táto sladká melanchólia vyvolaná skladbami ako  "Fallen leaves" bola jednoducho nádherný a silný štart pre túto temnú noc.

Jesenná nostalgia dohrala a na pódiu sa už pripravovala ďalšia formácia. KROLOK z Bratislavy nie sú na Slovensku nejako extra aktívni, avšak kvalitou hudby by mohli obsadzovať prvé priečky. A čo viac, jedná sa o kapelu, ktorú vydáva známe francúzske vydavateľstvo Osmose Proruductions. Od ich vzniku v roku 2011 vypustili do sveta kvalitné nahrávky, medzi ktorými sú napríklad dva štúdiové albumy "Flying Above Ancient Ruins" a "Funeral Winds & Crimson Sky" alebo prvé EP-čko "At the End of a New Age". Ich hudba a taktiež prejav pôsobili "veselšie" ako u predchádzajúcich AUTUMN NOSTALGIE. Žánrovo by sa tvorba KROLOK dala zadefinovať ako atmosférický/melodický black metal. Ich hudba vo mne evokovala staršiu tvorbu poľskej ARKONY alebo THE RUINS OF BEVERAST. Pod pódiom to bolo rovnaké ako na pódiu. Publikum bolo živšie, miestami som zazrel menšie náznaky mosh-pitu, avšak viacerí usúdili, že na to ešte nie je vhodná chvíľa a čakali na neskoršiu nočnú hodinu. Aj napriek ťažkému vzduchu a teplu v Randali, ktoré nezmenila ani klíma, sme si to všetci naplno užívali. Myslím, že mnohých z nás zaujal výzor, konkrétnejšie outfit speváka, ktorému visel spoza krku plášť na štýl Batmana a aby toho nebolo málo, o číslo menšie tričko Mayhem - Mysteriis Dom Sathanas, bez rukávov a s veľkou dierou na ľavom prsnom zvale. Zrejme to bol zámer, aby v tom intelektuáli a znalci hľadali hlbší význam, ale ktovie. Vyznávačom black metalu je určite známa aj slovenská skupina MALOKARPATAN, ktorá zdieľa dvoch členov z KROLOKu.

Hodina nočného kľudu odbila a fanúšikovia vrelo čakali na kapelu číslo tri, ktorou bola ďalšia legenda, a to AEON WINDS. Páni to na koncert rozhodne nemali ďaleko, keďže rovnako ako KROLOK, hrali v rodnom meste na domácej pôde. Cestu na black metalovej scéne si razia od roku 2007, počas ktorej stihli vydať materiál v podobe troch EP a zatiaľ dvoch štúdiových albumov. Na jeseň, konkrétne 17.11. 2023, sa môžme tešiť na nový album "Night Sky Illuminations". Členovia sú ostrieľaní hudobníci, ktorých sme mohli vidieť v kapelách ako napríklad česká legenda SILVA NIGRA, slovenská drtička CATASTROFY,  ABORT TO BE BORN alebo PORENUT. Počas ich vystúpenia sa pod pódiom strhlo peklo v podobe mosh-pitu a k peklu by sa dala prirovnať aj saunová teplota v Randali, kvôli ktorej som musel na časť setu vyjsť von na vzduch. Ľudí očarili veľmi pestré a melodické tóny, o ktoré sa postarali najmä dvaja gitaristi. V polke setu sa k nim pridali dvaja vokalisti v čiernych rúchach a kapucniach, vďaka ktorým vystúpenie pôsobilo ešte temnejšie a viac black metalovo. Jedným z nich bola hlavná hviezda večera, Dis Pater z MIDNIGHT ODDYSEY a druhý bol taktiež zahraničný hosť, Jotunhammer z kapely Mørk Tre, bývalý člen kapiel KRODA a 1914, ktorý na Slovensko cestoval z Ukrajiny v podstate na otočku, len kvôli tomuto koncertu. Na rozdiel od melancholických AUTUMN NOSTALGIE a oldschoolových KROLOK, sa AEON WINDS orientujú skôr symfonickejšie a práve preto by si zaslúžili nálepku slovenský EMPEROR, poprípade DIMMU BORGIR. Na pódiu pôsobili veľmi profesionálne a surovo, sršala z nich silná energia, avšak miestami som mal pocit, že sa trochu zlieval zvuk a bolo to neprehľadné a nevýrazné. Bude to zrejme tým, že som nemal vhodné miesto...meter od pódia to vždy znie kúsok chaoticky a hlučne. Hudobníkom (ani zvukárovi) sa nedá vytknúť nič. Všetci si plnili úlohu na 100%.

Polnoc sa blížila a s ňou aj headliner. Organizátor Dušky sem pritiahol naozaj chuťovku, a to kapelu MIDNIGHT ODDYSEY, protinožcov z Austrálie. Jedná sa o "one man project", avšak na pódiu sa objavilo trio v zostave vokál, gitara a syntetizátor. Hudobne by som ich prirovnal k tvorbe BURZUM alebo SUMMONING. Z trojice kapiel, ktoré v ten večer zahrali, majú MIDNIGHT ODDYSEY toho na konte najviac. 7 štúdiových albumov a napríklad jedno splitko s AEON WINDS, nesúce názov "Aeon Oddysey". Ich vystúpenie by som považoval za najteatrálnejšie toho večera, aj keď KROLOK sa k nim priblížili vďaka upírskej tematike a temnejšiemu štýlu hudby. Je to možno len subjektívny názor, ale ambientne zameraný zvuk skupiny spolu so správaním členov zostavy na pódiu vyvolali neskutočne dobrú atmosféru. Vokalista a obsluhovač syntetizátora boli zahalení v čiernych róbach s kapucňami, vokalistov postoj šiel ruka v ruke kľudnejšiemu zvuku a podporil priam fantastickú atmosféru vystúpenia. Spevák stojaci ako socha v kombinácii s odevom a spevom tvoril super celok. Prvé, čo mi pri pohľade na neho napadlo, bola poľská BATUSHKA. Miernejší zvuk však neznamená stratu energie. Ľudia pod pódiom sa zas toľko nemrvili, ale zapájali sa na podnety členov, vrátane dramatických gestikulácii pri gradácii hudby a miestami sa pohupovali do rytmu napriek nepríjemne lepkavej podlahe pod pódiom. Neviem, čo sa tam vylialo, ale bolo to celkom otravné. Posledný člen skupiny z pódia odišiel poeticky, takmer presne o polnoci. Elektronické ambienty ale hrali ešte pár minút potom. 

Plusy: veľmi silná účasť, klub plný, špičkový line-up - zostavený organizátorom s dobrým vkusom a citom pre black metal, bezchybný zvuk - zabezpečený špeciálnym zvukárom 

Mínusy: mierny časový sklz a neznesiteľné teplo v klube. Veci, ktoré nie sú chybou organizátora. 

FOTO: Martin Mayer 

 

Informácie o koncerte

Názov: Black Metal Meeting II alias večer plný temnoty

Dátum: 22.09.2023

Miesto: BRATISLAVA - Randal Club

Kapely: MIDNIGHT ODYSSEY - Atmospheric black metal (AUS)
AEON WINDS - Symphonic black metal (SVK)
KROLOK - Atmospheric black metal (SVK)
AUTUMN NOSTALGIE - Post-black metal (SVK)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2023-09-27 21:28:34

Prečítané: 1064x

Autor: Ondro Mitter

Ondro Mitter

Názory redakcie

Chýba názor redakcie