CYTOTOXIN sa vrátili na Slovensko

CYTOTOXIN sa vrátili na Slovensko

Do bratislavského Randalu som prišiel dve minúty pred ohláseným začiatkom koncertu a na pódiu už postávali nachystaní BONECARVER z Madridu. V klube bolo zatiaľ prázdno, ale po krátkom húkačkovom intre sa pár desiatok ľudí prišlo pozrieť na úvodné vystúpenie tohto večera. Kapela sa premenovala v roku 2020 z CANNIBAL GRANDPA na súčasný názov a rok na to vydala svoju prvotinu s názvom “Evil”.

BONECARVER nepotrebujú basáka, ich zvuk bol aj bez neho brutálne ťažký a dunivý. Hudobne sa jednalo o deathcore popretkávaný slammom a brutal death metalom, nechýbalo veľa breakdownov a brutálny growl. O ten sa staral drobný spevák Fernando, človek sa až čudoval, kde sa to v ňom berie. Pod pódiom sa trochu metlovalo a občas sa objavili aj nejaké tie tanečky, no zatiaľ len občasne. Na hudbe mi trochu vadilo, že každá songa má ako keby takú istú šablónu a končí pomalými breakdownami, neskôr sa však objavilo niekoľko prekvapujúcich kompozícií. Na poslednú pesničku si prišiel pod pódium zametliť aj Grimmo z CYTOTOXIN, pritom stihol absolvovať pár svojek s fanúšikmi. Na záver BONECARVER zožali zaslúžený potlesk, vôbec to na začiatok nebolo zlé. Ak máte radi deathcore, tak určite mrknite na ich album “Evil”.
 


Po krátkej pauze si na pódium nastúpila pre mňa neznáma kapela NECROTTED. Nemci si pootvárali pivká a po krátkom intre spustili svoju verziu deathcoru šmrcnutého death metalom. Musím priznať, že toto bola pre mňa vyslovene najslabšia kapela večera a občas som sa dosť nudil. Aj keď neskôr sa objavili nejaké zaujímavé riffy, väčšinu času to bolo také nemastné-neslané; nevedel som tomu vôbec prísť na chuť. Najviac pozornosti na seba pútal extrémne potetovaný spevák Fabian, ktorý sa snažil aspoň trochu hecovať publikum. Vtipný moment nastal, keď pozýval ľudí bližšie k pódiu a basák dodal, že oni nehryzú, len veľmi smrdia. Kapela predstavila pár skladieb zo svojho posledného počinu z minulého roka s názvom “Operation: Mental Castration”. Skúste vypočuť, či budete mať na ich hudbu iný názor ako ja.
 


Treťou formáciou boli anglickí OSIAH. Keď som si robil predkoncertnú prípravu a snažil som sa trochu napočúvať vystupujúce kapely, mylne som si ich zaškatulkoval do súdka pomalé a nudné, ale nakoniec to bolo všetko úplne inak. Ich deathcore bol oveľa technickejší ako predošlé, plný zaujímavých riffov a netradičných kompozícií. O growl a zábavu sa venoval večne usmiaty spevák Ricky, ktorý hádzal pomedzi skladby vtípky. Napríklad pred začiatkom svojho setu úplne prázdnemu hľadisku povedal „Make some room“ namiesto „Make some noise“. Kapela si pravdepodobne počas tour získala obľubu fanúšikov, lebo mali podľa Rickových slov vypredaný merch. Poslednou skladbou bola "The Ominous Mind" z najnovšieho CD "Loss", ktorý určite odporúčam vypočuť.
 


Headlinerom večera bola nemecká banda CYTOTOXIN, ktorú vám určite nemusím predstavovať. Nechýbali plynové masky, dym a hlavne veľa radiácie. Randalu samozrejme viac nebolo treba a už od prvých tónov sa rozbehol kotol pod pódiom. Počas druhej skladby s názvom “Plutonium Heaven” sa prvýkrát objavil návod na “Circlepitónium” v podobe značky kruhového objazdu. Zvuk sa mi zdal trochu viac zliaty ako u predošlých kapiel a niektoré riffy som hádal len po pamäti, no na výsledku show to vôbec neuberalo. Celkový zážitok bol umocnený nielen výborným nasvietením, ale hlavne energiou protagonistov na pódiu aj pod pódiom. Niekde pred polovicou setu Grimmo ohlásil „wall of death” a následne všetkým ukázal, ako sa pred ňou náležite rozcvičiť. Pred skladbou “Radiophobia” sa zas podelil o znalosti, ktoré veci vás uchránia pre radiáciou. Tou prvou je merch kapely CYTOTOXIN a tou druhou je headbanging, oboje naraz vás stopercentne chráni pred akoukoľvek radiáciou.
 


Setlist CYTOTOXINu sa skladal z prierezu všetkými albumami, tým posledným je “Nuklearth” z roku 2020. Z tohto CD kapela zahrala skladby “Atomb”, ”Nuklearth” či “Lupus Aurora”. Grimmo sa lúčil slovami „Nikdy nezabudnite na Černobyľ“ a na konci zobral rádioaktívny sud priamo do stredu kotla. Randal nesklamal a vypýtal si prídavok, Nemci samozrejme neodmietli a zahrali ešte jednu skladbu.

Akciu hodnotím ako vydarenú, headliner určite splnil všetky očakávania a ostatné kapely mi trochu rozšírili obzory. Jedinou negatívnou vecou bola trochu slabšia účasť, čakal som o pár desiatok ľudí viac. Dúfam, že na ďalšie koncerty si nájdu cestu.

Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre Loud Farm Booking.


FOTO: Martin Mayer

Informácie o koncerte

Názov: CYTOTOXIN sa vrátili na Slovensko

Dátum: 21.04.2021

Miesto: BRATISLAVA - Randal Club

Kapely: CYTOTOXIN - technical brutal death metal (DE)
OSIAH - deathcore (UK)
NECROTTED - death metal (DE)
BONECARVER - technical deathcore (SPA)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2022-04-24 13:17:27

Prečítané: 467x

Autor: Michal Kmeť

Michal Kmeť

Názory redakcie

Chýba názor redakcie