DARK BUDDHA RISING odehráli halucinogenní koncert

DARK BUDDHA RISING odehráli halucinogenní koncert

12. listopad, pondělní den, byl svátkem pro vyznavače alternativních, spíše podzemních metalových stylů. Obscure Promotion totiž do hlavní metropole pozvali finskou, můžeme říci kultovní kapelu DARK BUDDHA RISING, která patří mezi největší klenoty, i když žánrový záběr tu je mnohem širší. Finové k sobě na turné přibrali italské funeral doom metalisty FUOCO FATUO, o nichž jsem neměl žádné povědomí a nechal jsem si je jako překvapení. Rituál se odehrál v klubu Underdogs, jenž svými prostory dokonale ladil s pozvanými umělci, plus i black metal bych si v tomto doupěti dovedl představit. Klub Underdogs vypadal jako středověké sklepení, osvícené převážně červenou. Dokonce i sklepní vůně linoucí se ze stěn dávala takový dojem. Podnik je opravdový underground, a to se vším všudy.

Večer odstartovali Italové FUOCO FATUO, kteří předvedli doslova zvukovou destrukci. Zvuk, ten byl opravdu hodně nahlas, až jsem měl pocit, že mi praskne hlava. Zároveň však působil čitelně a ničivě, takže kapela působila bestiálně a mě se to, ano, velice zamlouvalo. FUOCO FATUO měli do funeral doomu daleko. Hudebníci s černými šmouhami na pažích a obličejích, předvedli doslova násilný doom zhyzděný disharmonií, a mnohdy mi skupina připomínala Island a black metal, jenž z této kolébky hnusu vzešel.
Bahnité těžkosti byly znásilněny disharmonicky působícími riffy, které spolu s chorým vokálem působily jako skutečné peklo. Tento dojem ještě dotvářelo rudé nasvícení a stěny samotného klubu. Zvuková kakofonie drtila lebky a rozsévala zkázu více než mnohé blackové spolky. Zpěvák svým nenávistným přednesem, v němž si podřezával krk a zapáleně hleděl před sebe i do stropu, místy v naprosté nepříčetnosti, udával dojem misantropie, uctívání smrti a vší temnoty. Ke konci jsem měl tohoto duševního masakru již dost, ale stálo to za to.

Na DARK BUDDHA RISING jsme čekali dlouho, alespoň mi to tak přišlo, ale celý rituál skončil tak rychle, v mžiku, až to bylo jako probrání se z nějaké halucinace či hypnózy. Zvuk byl o trochu tišší než u italských hrdlořezů, nebo si uši již zvykly. DARK BUDDHA RISING odehráli koncert postavený na halucinogenních, mnohdy monotónních postupech, které kapela následně rozvíjela a rozvíjela, dokud nebyl divák lapen v pasti hypnózy a nebyl úplně ovládán jako loutka.
Doomové tíživé postupy doplňovaly mnohé efekty, ať už kytarové nebo samplované, tímto konceptem skupina tvoří potřebnou atmosféru. Rituální, až ambientní prvky byly vždy předzvěstí drtivosti zvuku, a vokály zpěváka bych popsal jako magii hlasu a posedlost. Čisté, maniakální postupy se nacházely na hranici mužského a ženského hlasu, jehož zpěvák mnohdy deformoval do naprosto šílených poloh. V hlučnějšícch pasážích byl každý konfrontován s depresivním screamem, ještě přidávajícím tíživostí na až křičící intenzitě. DARK BUDDHA RISING, to byla mohutná tíživá masa zhuleneckých pasáží a hlukových útoků. Jakmile si smyslů zbavený zpěvák uzmul činel a začal do něj mlátit, celá kapela započala s tvorbou hlukové stěny, v níž hrály roli atmosferické efekty, což bylo na hranici snesitelnosti (myšleno v dobrém). Krom doprovodného vokálu kytaristy byla zainteresována ještě mladá holčina, která nebyla oficiálním členem, ale ke skupině, zdá se, patřila jako skrytý hlas. V hlukových masách vytvářela různé řevy pro dokreslení atmosféry, přičemž vždy seděla na boku pódia.

FUOCO FATUO odstartovali večer s překvapivě disharmonickým doom metalovým hnusem, který s přestřeleným, ale čitelným zvukem působil jako kakofonní zvuková destrukce. Z koncertu čišela nenávist a nepříčetná zuřivost, a ani atmosferický dopad nechyběl. DARK BUDDHA RISING provedli svůj hypnotický rituál, z jehož vytržení jsem si na konci připadal, jako by mi někdo podal nějakou halucinogenní látku. Uhrančivý, tíživý akt, z něhož proudily až manipulativní tóniny zvuků a vokálů, jež občas působily jako opiové látky. A především, při celém koncertu jsem kapele skutečně věřil, o to silnější prožitek následoval. Byli jsme probuzeni ze světla, osvíceni v temnotě.

Za udělení akreditace děkujeme agentuře Obscure Promotion.


FOTO: Marek "Fajo" Falat

Informácie o koncerte

Názov: DARK BUDDHA RISING odehráli halucinogenní koncert

Dátum: 12.11.2018

Miesto: PRAHA - Underdogs

Kapely: FUOCO FATUO - funeral doom/death metal (ITA)
DARK BUDDHA RISING - psychedelic drone/sludge doom metal (FIN)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2018-11-18 00:00:00

Prečítané: 1054x

Autor: Radek Chlup

Radek Chlup

Názory redakcie

Chýba názor redakcie