DESPISED ICON zahrali vo Viedni

DESPISED ICON zahrali vo Viedni

Nečakane a na poslednú chvíľu sa mi naskytla možnost ísť sa pozrieť do Viedne na túto celkom zaujímavo zloženú koncertnú zostavu. Jednalo sa síce o pondelok, ale človek si nenavyberá. Dve mená mi nehovorili aboslútne nič, ale na tom absolútne nezáležalo, lebo králi technického death metalu súčastnosti by ma prilákali, aj keby im predskakoval Habera. O to väčší bol zmätok v mojej hlave, keď som sa dozvedel, že v ten istý večer sú vo Viedni aj The FACELESS. Chápem, že dve nezávislé tour nebudú upravovať koncertné dátumy podľa seba, ale predsa len je to smutné.

Moje obavy ohľadom hudobnej orientácie rozsekala hneď prvá kapela večera, juhoafrická VULVODYNIA. Po krátkom hororovom intre sa spustil brutal death miešaný so slamom a prví tanečníci začali svoj mosh. Hala sa postupne plnila, kotol sa zväčšoval, ale ako to už pri štartujúcej kapele býva, nebolo to to pravé orechové. Hudobníci na pódiu však nebrali ohľad a súkali do nás jednu pecku za druhou. Ich posledným počinom je CD "Psychosadistic Design" (2016) a určite vám ho odporúčam, ak máte radi nekompromisnú nálož death slamu bez omáčok a prikrášlení. Priamočiare a jednoduché kompozície, brutálne riffy sekané na hrubo, tvorené s účelom prebudiť vo vás zviera a donútiť telo hýbať sa. Približne polhodinový setík sme si všetci užili a ja som už netrpezlivo čakal na kapelu, kvôli ktorej som do Viedne prišiel.

ARCHSPIRE z kanadského Vancouveru prezentujú svoj posledný album "Relentless Mutation" z minulého roku, na ktorý netrpezlivo čakali všetci fanúšikovia technického death metalu. Či už naplnil alebo nenaplnil očakávania, nechám na vás. Každopádne však posunul žáner na inú úroveň a pre mňa je to jeden z top albumov minulého roku. Ak vás zaujíma, čo všetko sa dá vydolovať z 8 strunových gitár a ANIMALS AS LEADERS sú pre vás moc mäkučkí, jednoznačne si vypočujte ARCHSPIRE. Vidieť naživo s takou ľahkosťou predvádzané najťažšie gitarové techniky bol pre mňa obrovský zážitok, ktorý sa naozaj ťažko popisuje. Zároveň som si však uvedomil svojú hudobnú malosť a priznám aj tichú závisť, kedže úroveň virtuózov z tejto kapely nedosiahnem ani za 3 životy. Neostáva mi nič iné, len sa s tým zmieriť, dať klobúk dole a užiť si jedných z najtechnickejších gitaristov v death metale. O base a bubeníkovi samozrejme ani nehovorím, tiež sú úplne z inej dimenzie a ich hudobná genialita si zaslúži samostatný rozbor. ARCHSPIRE hrali niečo cez 30 minút a okrem noviniek som zachytil aj skladbu či dve z predošlých albumov. Ja by som im kludne doprial aj dvakrát toľko času, kedže polhodina ubehne ako voda najmä pri sledovaní takej skvelej show. Pre mňa bol toto vrchol večera a dokonale som si ho užil, niet čo dodať.

Ďalšou účinkujúcou kapelou bola anglická MALEVOLENCE, pre mňa úplná neznáma. Jednalo sa o celkom svižný metalcore s HC prvkami a breakdawnami, nie zrovna moja šálka kávy. Nie je mi zrovna jasné, prečo táto kapela nasleduje po technikoch ARCHSPIRE, kedže jej hudobná úroveň je o desať levelov nižšie a mne osobne by bolo dosť trápne nastúpiť na pódium brnkať na štvorstrunovej base brnkátkom po tom, čo chlap pred vami dával celý set najťažšie možné techniky prstami na šesťstrunovke. Hudobníci mi určite rozumejú, no čo je dôležitejšie, publikum sa zabávalo a tancovalo sa ostošesť. MALEVOLENCE vydali minulý rok album "Self Supremacy", vyskúšajte, ak máte radi metalcore. Naživo to malo energiu a šťavu, žial predošlé dve kapely boli pre mňa ako death metalistu oveľa zaujímavejšie.

DESPISED ICON ako posledná kapela tohto večera, pre mňa tiež dovtedy neznáma, nastúpila s dvoma spevákmi a predvádzala podobný štýl ako kapela pred ňou. Definoval by som to ako deathore s hardcore prvkami, jeden spevák čisto HC a druhý viac growl, čo bola zaujímavá kombinácia. O circle pity nebola núdza a davu bola hudba určite po chuti. Posledným albumom DESPISED ICON je "Beast" z roku 2016, kapela sa rozpadla v roku 2010 a znovu dala dokopy 2014. Predstavenie sa mi páčilo, tak isto ako v predošlom prípade majú tieto core kapely kopec energie a drive, čo je dôležitá súčasť koncertného vystupovania.

Celkovo akciu hodnotím velmi kladne, zvuk bol podľa mňa super, aj ked možno trochu viac presolený, ako je zdravé. Aspoň mi bolo jasné, prečo má polovica ľudí ochranné štuple do uší. Čo som nepochopil, bolo poradie účinkujúcich kapiel, ale tak to je len maličký detail.

Informácie o koncerte

Názov: DESPISED ICON zahrali vo Viedni

Dátum: 19.02.2018

Miesto: WIEN - Arena Wien

Kapely: DESPISED ICON
MALEVOLENCE
ARCHSPIRE
VULVODYNIA

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2018-03-13 00:00:00

Prečítané: 1157x

Autor: Michal Kmeť

Michal Kmeť

Názory redakcie

Chýba názor redakcie