DEVIN TOWNSEND opäť vypredal Prahu

DEVIN TOWNSEND opäť vypredal Prahu

Koncertne silný november sme v Prahe zakončili ďalšou progresívnou lahôdkou. Kanadský workoholik DEVIN TOWNSEND sa po pár rokoch vrátil na tradičné miesto činu - do klubu Roxy, aby predstavil svoj nový album "Empath". Poďme si spoločne pripomenúť, čo si pre nás tento usmievavý mimozemšťan pripravil tentokrát.
Na úvod treba zmieniť, že akcia bola vypredaná už pár týždňov v predstihu. Pred samotným koncertom ste si ešte vo vstupnej hale mohli za 100 Kč zatočiť kolesom šťastia a vyhrať tak stretnutie s „pánom vedúcim“, prípadne nejaký suvenír z jeho merchandise.


Jedinou predkapelou štvrtkového večera boli anglickí HAKEN. Londýnčania ponúkajú mix klasického progressive metalu s moderným zvukom, ako aj imidžom (okrem speváka majú všetci členovia krátke vlasy). Inak sú to skúsení borci a talentovaní inštrumentalisti, ktorí sa neboja do svojej hudby zakomponovať množstvo sól. Azda najviac ich odprezentovali v inštrumentálke "Nil By Mouth", pri ktorej sa tak trochu dostavil „syndróm DREAM THEATER“. Pritom spevák Ross Jennings má kvalitný, pomerne variabilný vokál „posadený“ niekde medzi KARNIVOOL a LEPROUS. Najväčší priestor dnes dostalo posledné CD "Vector", zo starších skladieb spomeňme napríklad "Cockroach King", či záverečnú tutovku "1985".
HAKEN sú v rámci žánru považovaní za veľkú nádej, avšak dieru do sveta dnes v mojich očiach určite neurobili.

Po tom, čo "HevyDevy" uzavrel svoj úspešný DEVIN TOWNSEND Project, rozhodol sa po dvanástich rokoch vydať novú dosku pod svojim menom. Na jej produkcii sa podieľala celá plejáda hostí, na živé vystúpenia sa zostava síce značne okresala a predsa sa približne o 20:00 dostavilo na pódium až podozrivo veľké množstvo ľudí. Samotný pán Townsend prišiel tak, ako ho poznáme - usmiaty, vtipný a úprimne veselý. Obklopovalo ho ďalších šesť hudobníkov - nenápadný basák Nathan, za klávesmi Diego z HAKEN, vpredu až dvaja gitaristi a v úvodnom bloku si na gitaru zahrala dokonca i speváčka Ché Aimee Dorval. (Práve ona prevzala vokály po Anneke.) Aby toho nebolo málo, vzadu sa vlnil mini-zbor v počte troch ďalších speváčok, ktoré sa vracali na scénu v pravidelných intervaloch.
Na začiatok dorazili všetci v gýčových havajských košeliach, či šatách a takto odetí predstavili štyri kúsky z nového CD "Empath". Nasledovala vtipná medzihra, v ktorej si Devin „zajamoval“ s bubeníkom Morganom. Tomu stačila aj malá súprava bicích, prinesená na pódium špeciálne pre tento účel. Kapela sa za ten čas stihla prezliecť a postupne došlo na staršie kúsky z členitej diskografie nášho kanadského vizionára. Väčšina pochádzala zo spomínaného DEVIN TOWNSEND Projectu, ktorý mi je hudobne o čosi bližší. "Gato", či inštrumentálka "Ain't Never Gonna Win" mali viac-menej odpočinkový charakter, na druhej strane "Lucky Animals" je jasná koncertná záležitosť, ktorú si fanúšikovia zaspievali s kapelou. Z aktuálnej dosky sa výraznejšie uchytil šialený experiment "Genesis" a špeciálnu príchuť mala ďalšia klipovka "Spirits Will Collide", ktorá zaznela v akustickej verzii. Takmer celý koncert dopĺňali vkusné videoprojekcie, často korešpondujúce s tématikou piesní, alebo len oslavujúce lásku k zvieratám každého druhu.

DEVIN sa fanúšikom prihovára rád a dnes opäť rozdával charizmu na všetky strany. Má zvláštny zmysel pre humor, neraz si robil srandu sám zo seba, o sekundu na to utrúsil nejakú vtipnú „metalovú“ frázu a do svojich fórov sa snažil zapojiť aj divákov, napríklad keď ich jednu vetu nechal zaspievať deathmetalovým growlingom. Devin je buď šialenec, alebo mimozemšťan (prípadne oboje). Chváliť prepracovanú gitarovú hru a ešte precíznejší vokál tohto virtuóza, je ako nosiť drevo do lesa, ale radi to spomenieme, veď kvalitné boli nielen vysoké čisté spevy, ale aj občasné škreky, najmä v pomalej skladbe "Deadhead".
Atmosféra počas koncertu bola samozrejme parádna, hoci v závere už ubúdalo síl na jednej i druhej strane. Prídavok sa niesol v znamení šialenej, trochu zbytočnej „disco-party“, ktorá primárne pozostávala z dosť pochybných coververzií. Záver však zachránila ďalšia z povinností, "Kingdom", po ktorej nasledovala už len finálna ďakovačka.


Zhrnutie: Klub bol síce (podobne ako vo februári 2017) naplnený na prasknutie, avšak zvuk, svetlá, videoprojekcie a najmä samotná produkcia na pódiu bola veľkolepá a dnes opäť bolo čo vychutnávať. DEVIN TOWNSEND predviedol žánrovo pestrú show v trvaní takmer dve hodiny, setlist bol však z môjho pohľadu vyskladaný trochu nešťastne a občas ma až nudil. Ale ak vás baví nový album, musel vás baviť aj samotný koncert. Pre fanúšikov Devina to bolo ďalšie z jeho výnimočných vystúpení.

Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre Obscure Promotion.


FOTO: Tomáš Rozkovec | musicserver.cz

Informácie o koncerte

Názov: DEVIN TOWNSEND opäť vypredal Prahu

Dátum: 28.11.2019

Miesto: PRAHA - Roxy

Kapely: ::
DEVIN TOWNSEND - progressive metal/crossover (CAN)
HAKEN - progressive metal (ENG)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2019-11-30 16:53:15

Prečítané: 1234x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie