FEAR FACTORY vypredali Prahu

FEAR FACTORY vypredali Prahu

Americká formácia FEAR FACTORY sa vrátila do Prahy takmer na deň presne po ôsmych rokoch a miestom činu bol aj tentokrát klub s pomerne tematickým názvom, MeetFactory. Udalosť bola vypredaná už pár týždňov vopred, fanúšikovia tak boli určite zvedaví, ako sa partia okolo Dina Cazaresa vyrovnala s odchodom ikonického frontmana Burton C. Bella. A dokáže nová posila, Milo Silvestro, vôbec zastať jeho rolu?


Najprv však bolo treba „pretrpieť“ až tri predkapely. Mrzí ma, že začínam takto negatívne, ale z toho, čo som videl, nevzišlo nič prevratné. Možno by zmenila môj názor úvodná formácia GHOSTS OF ATLANTIS, no z Angličanov som, žiaľ, nestihol ani notu.
Nasledujúca IGNEA z Ukrajiny sa prezentovala širokým spektrom moderného metalu, prevažoval melodic death s klávesmi, avšak s minimom výrazných motívov. Speváčka Helle predviedla vkusnú kombináciu extrémnych i čistých vokálov, čím ako-tak zachraňovala neoriginálnu hudobnú zložku.

Ešte horšie u mňa dopadli BUTCHER BABIES, ktorých musím označiť doslova za sklamanie. Američania sú známi ako kapela s dvomi príťažlivými speváčkami, ale na aktuálne turné z nich pricestovala len blonďatá dračica Heidi. Vokálne to z jej strany bola klasická coreová záležitosť, hudobne od jej kolegov samá vata s prevahou neoriginálnych riffov a občasným zábleskom nádeje v podobe kvalitných gitarových sól. Mám rád kombinácie viacerých metalových subžánrov, no BUTCHER BABIES mi pripadali, akoby sa ani po rokoch hrania nerozhodli, ktorým smerom sa chcú uberať.
 

ButcherBaies


Situáciu mohli zachrániť jedine FEAR FACTORY, čo je pochopiteľné, keďže valná väčšina návštevníkov prišla hlavne kvôli headlinerovi. Americká legenda na seba nenechala dlho čakať a prirútila sa na scénu krátko po 21:50. Najväčšiu pozornosť už od úvodu pútal spomínaný nováčik za mikrofónom, Milo Silvestro. Ak vás zaujíma, ako sa tento mladík popasoval s vokálmi po svojom predchodcovi, nebudem vás napínať – predviedol sa totiž vo výbornom svetle. Na rozdiel od Burtona, ktorému to často zvyklo „ulítnuť“, jeho následník zvládol bez výraznejšieho zaváhania nielen growling, ale aj čisté spevy. Zároveň sa ukázal ako schopný frontman; v dobrej nálade sa prihováral fanúšikom, ktorí jeho snahu opätovali a svojimi hlasivkami podporovali kapelu behom celej show.

Zahanbiť sa nenechali ani zvyšní traja členovia „Továrne strachu“; napríklad bubeník Pete Webber, najnovšia posila v zostave. Tony Campos s výzorom Kerryho Kinga zas obsluhoval hrubé struny a stihol aj pár doprovodných vokálov. Tie si rozdelil spoločne so starým matadorom Dinom Cazaresom. Gitarový veterán s ľahkosťou prepletal prstami svoje rýchle „sekavé“ riffy a pritom decentne headbangoval zvyškom vlasov, ktoré mu ešte zostali. V záverečnej časti koncertu sa odhodlal na povinný príhovor, v ktorom predstavil svojich kolegov a úprimne ďakoval vypredanému publiku. Pre dotvorenie atmosféry si postupne prišli zahosťovať i líderky oboch predkapiel. Podľa mňa išlo o trochu zbytočnú „výpomoc“.
 

Fear Factory


V setliste sa konala prehliadka toho najlepšieho, čo sa zmestilo do približne 85 minút. Už úvodný dvojblok v podobe "Shock" a "Edgecrusher" predurčil veľké momenty. K slovu sa dostalo pár novších skladieb ("Dielectric", "Powershifter") a na moje prekvapenie len jediná ukážka z posledného regulérneho CD "Aggression Continuum", klipovka "Disruptor". Najväčší priestor dostal album "Obsolete" – spomeňme "Freedom or Fire" či záverečný "Resurrection". A keď sa už koncert chýlil ku koncu, došlo tiež na tri kusy z "Demanufacture", počnúc titulným songom a končiac "Replica". Medzi vrcholy môžeme smelo zaradiť aj "Linchpin", "Archetype"… ale bolo toho mnoho viac. V podstate nechýbal žiaden zásadný hit.

Sečteno a podtrženo:
FEAR FACTORY sa vrátili do Prahy s obvyklou porciou svojho energického, technicky presne odohratého industrial/groove metalu. Zároveň nám predstavili nového speváka, ktorá nielenže nesklamal, ale dokonca prekonal očakávania. K tomu si prirátajte rozumne poskladaný setlist, mohutný, pritom však lahodný zvuk a priaznivú atmosféru počas celého ich vystúpenia. Verím, že drvivá väčšina z necelých 800 priaznivcov odchádzala z útrob klubu MeetFactory spokojná.


Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre Obscure Promotion.


FOTO: Jiří Platzer | MarastMusic

Informácie o koncerte

Názov: FEAR FACTORY vypredali Prahu

Dátum: 05.12.2023

Miesto: PRAHA - MeetFactory

Kapely: Fear Factory (USA)
Butcher Babies (USA)
Ignea (UKR)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2023-12-09 20:15:55

Prečítané: 461x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie