KORPIKLAANI s MOONSORROW začali turné úspešnou show

KORPIKLAANI s MOONSORROW začali turné úspešnou show

Na spoločné turné vyrazilo koncom októbra aj trio pagan/folkovo ladených metalových kapiel. V pozícii supportu mladíci SKÁLMÖLD a v roli dvoch plnohodnotných headlinerov dve fínske veličiny - KORPIKLAANI a MOONSORROW. Prví dvaja menovaní brázdili cesty strednej Európy už niekoľko dní, tretí spolok sa do partie pridal až takmer o týždeň a práve dnešný koncert, umiestnený do klubu MeetFactory na Prahe 5, mal byť prvou zastávkou kompletnej zostavy tohtoročnej "Finnish Folk Metal Mafia".

Akciu od 19:00 otvorila islandská formácia SKÁLMÖLD. Ostrovania hrajú folk metal s prevahou vikingskej školy, v zostave figurujú až tri gitary a hoci z nich stíhame len pár posledných skladieb, musíme uznať, že od posledného vzhliadnutia na Brutal Assault 20 sa opäť posunuli smerom vpred. Síce len povinná, na úvod však dosť divoká jazda pred už vtedy pekne zaplnenou sálou.

MOONSORROW vtrhli na stejdž s miernym omeškaním, ale čo spustili po epickom intre, stálo za to. Úvod ako hrom obstarala otváracia a zároveň titulná vec z novinky "Jumalten Aika". Publikum reaguje nadšene a pätica Fínov, pomaľovaných krvavým warpaintom, im to opláca kvalitnou show. Ville Sorvali obstaráva päť hrubých strún a tradične slabo počuteľné škreky. Hymnickými vokálmi ho doprevádzajú gitaristi Mitja Harvilahti a Janne Perttilä, ktorí počas dlhých inštrumentálnych pasáží nestoja na jednom mieste, ale sa radi premiestňujú z jedného rohu pódia na druhý. Je tu aj polonahý Markus Eurén, ktorého klávesové party nie sú v epickej hudbe MOONSORROW len do počtu, ale ponúkajú nejednu chytľavú melódiu a za bicími mladý Waltteri Väyrynen, zaskakujúci za Marko Tarvonena a šikovne riadiaci tento koráb prevažne stredne rýchlym tempom.
Páni sú známi svojimi extrémne dlhými kompozíciami, čo potvrdili už na tohtoročnom Brutal Assaulte a inak tomu nebolo ani dnes. Ťažko uveriť, že do setlistu sa zmestilo až osem trackov. Polovicu tvorili veci zo spomínanej poslednej dosky. Všetky veci sú naspievané kompletne vo fínštine, skladby "Suden Tunti" a "Ihmisen Aika (Kumarrus Pimeyteen)" však Ville pre lepšiu zrozumiteľnosť uviedol s anglickými názvami. Zo staršej tvorby postupne potešilo zaradenie "Muinaiset" z albumu "Varjoina Kuljemme Kuolleiden Maassa", ako aj klasické koncertné hity "Raunioilla", "Ukkosenjumalan Poika" a "Sankaritarina".
Prakticky celé vystúpenie folk black metalových pohanov sprevádzal veľmi dobrý zvuk a chválim aj fakt, že avizovaný 90-minútový set bol vyrátaný takmer na minútu presne.

KORPIKLAANI - pre niekoho zábavová kapela, pre mnohých však vedúca osobnosť súčasnej folk metalovej scény. "Lesný Klan" sa na scénu prirútil sťaby víchor a svoj set odpálil so skladbou "Viinamäen Mies". Na stejdži dominoval Jonne Järvelä so svojou odzbrojujúcou charizmou a rozkonárenými dredmi, nezabudnime však ani na kolegov, ktorých si ľahko zapamätáte jednak vďaka nástrojom (husle, akordeón), ale aj outfitu a celkovému výzoru (spomeňme gitaristu Cane v štýlovom klobúku, alebo basáka Jarkko s dlhočiznou mikulášskou bradou). Sála klubu bola počas vystúpenia KORPIKLAANI takmer plná a ovácie obrovské. Hudba, akou sa páni prezentujú, nemusí byť extra progresívna, ale dokáže potešiť, navodiť dobú náladu a má jednoducho úspech. Odozva pražského publika to potvrdila.
V setliste ponúkli títo milí Fíni dlhý zoznam piesní so samými obskurnými názvami, spomeňme aspoň niektoré zapamätateľnejšie - "Pilli On Pajusta Tehty", "Erämaan Ärjyt", "Metsämies", "Ämmänhauta"… Najviac priestoru dostalo posledné CD "Noita", diváci ale už po pár songoch začali skandovať "Iske, Iske!", takže čoskoro došlo aj na pecku "Rauta". V závere kapela pridala dve povinné alkoholické hitovky ("Vodka", "Beer Beer") a po energickom moshpite a úprimnom, radostnom rozlúčení sa mohlo ísť domov.
 

Za udelenie akreditácie ďakujeme vydavateľstvu Century Media.


FOTO: Slávka Virdzeková | Absinthia Photography

Informácie o koncerte

Názov: KORPIKLAANI s MOONSORROW začali turné úspešnou show

Dátum: 29.10.2016

Miesto: PRAHA - MeetFactory

Kapely: KORPIKLAANI - folk metal (FIN)
MOONSORROW - pagan/folk black metal (FIN)
SKÁLMÖLD - viking/folk metal (ISL)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2016-11-04 12:00:00

Prečítané: 1876x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie