FINNTROLL po rokoch v Prahe s „novou“ doskou

FINNTROLL po rokoch v Prahe s „novou“ doskou

Obscure Promotion nenechávajú duše metalové veľmi vydýchnuť, servírujú jeden koncert lepší než druhý, a to je samozrejme výborné. Práve FINNTROLL boli pre mňa osobne jednou z najočakávanejších akcií tohto roku, veď naposledy sa ukázali v Prahe ešte v 2014. Po dlhých ôsmich rokoch sa tak vrátili do pražského Futura predstaviť svoj posledný album "Vredesvävd". Zobrali so sebou islandských parťákov SKÁLMÖLD, s ktorými už spoločné turné v minulosti absolvovali. Do tretice im spoločnosť robili Fíni BRYMIR.
 

Po príchode do klubu ma prekvapilo i potešilo stretnutie s Mathiasom "Vreth" Lillmånsom, vokalistom FINNTROLL, pri stánku s merchandise. Ochotne sa fotil s fanúšikmi a prehodil s nimi pár slov. Bolo zrejmé, že koncertovanie po dlhšej pauze, zapríčinenej Covidom, si vychutnáva.

Klub sa pomaly napĺňal a presne na čas začali svoje dynamické vystúpenie melodic death metaloví BRYMIR. Tí nám zahrali hlavne z čerstvého albumu "Voices in The Sky". Skladby boli rôznorodé, čím snáď každý mohol prísť v ich setliste niečomu na chuť. Na jednej strane bola citeľná nemalá inšpirácia kapelou ENSIFERUM, na druhej však snaha vymaniť sa zo škatuľky a prísť so svojim osobitým štýlom. Jediné, čo ma počas vystúpenia trápilo, bol nedokonalý zvuk, kedy kapela znela akoby hrala spoza neviditeľnej bariéry. A ako sa po čase ukázalo, bola to i napriek tomu najlepšie nazvučená show večera.
 

Brymir


Po krátkej pauze prebralo štafetu šesť islandských mužíkov SKÁLMÖLD. Ich tvorbu môžeme definovať ako epic viking metal s prvkami surového death metalu. Hneď na úvod zaznela výborná skladba "Gleipnir" s chytľavým riffom. Čo je u nej ikonické, a zároveň sprevádza celú tvorbu kapely, sú vynikajúce hlasy. Björgvin Sigurðsson využíva silný potenciál svojich dunivých „harsh“ vokálov a do kontrastu sa stavajú čisto a nadpozemsky (alebo „mimomidgardsky“ v tomto kontexte) odspievané zborové spevy.
Setlistu obsahoval zhruba desať piesní, kapela doň pridala známe songy "Miðgarðsormur" a "Kvaðning". Z vystúpenia hýrila energickosť i charizma členov, no celkový dojem nanešťastie zhatil už spomínaný zvuk. Márne som sa snažila obísť celý priestor klubu a nájsť miesto, kde bude zvuk čistý a čitateľný. Dokonca ani v blízkosti zvukárov sa neukázal ako optimálny.
 

Skalmod


Severskú trilógiu večera zakončili temní trolovia z fínskych lesov. Nešlo o nikoho iného, než o folk/blackových FINNTROLL, ktorí pôsobia na scéne už od roku 1997. Ich skladby implikujú elementy fínskej polky (tzv. humppa) a tým dodávajú temnote veselý šmrnc. Na prvý pohľad divotvorná kombinácia, ale osvedčená a pre kapelu jedinečná. Zrejme preto od začiatku stavajú na tomto kontexte a nemajú potrebu v hraní príliš experimentovať a zabrusovať do iných štýlov. To neznamená, že by skladby upadli do monotónnosti. Vždy dokážu príjemne prekvapiť a dôkazom toho je už spomínaný posledný album "Vredesvävd", z ktorého po intre odpálila vystúpenie pieseň "Att Döda Med en Sten".

Na prvý pohľad bola badateľná zmena v imidži kapely, ktorý po posledných steampunkových výstreloch znovu potemnel. Mikrofón s dymiacou lebkou muflóna, náhrdelníky z kostičiek, pomaľované tváre a samozrejme trolie ušká dodávali kapelníkom veľký šmrnc. Škoda, že to nebolo tak priaznivé aj so zvukom. Gitaristi Samuli "Skrymer" Ponsimaa a Mikael "Routa" Karlbom sa mohli akokoľvek snažiť, no napriek tomu ich skvelé pasáže zanikli v jednej hlučnej guli. Predovšetkým to bola škoda v skladbách "Solsagan", či "Fiskarens Fiende". Najlepšie rozhodnutie bolo odpraviť sa do kotla a tam si to naplno užiť.
Musím uznať, že i fanúšikovia mali veľký podiel na silnej atmosfére koncertu. Fíni za svoju hodinku a pol odohrali slušný výber piesní; zazneli ukážky zo všetkých albumov. Na záver nás potešili prídavkami vrátane "Jaktens Tid" a "Under Bergets Rot". Už dlho mi čas nezbehol tak rýchlo ako práve cez bravúrne vystúpenie FINNTROLL.
 

Finnroll


Aj napriek zvukovým nedokonalostiam sa koncert týchto troch severských formácií stal zážitkom. Bolo skvelé vidieť FINNTROLL po dosť dlhej dobe a s tak dobre vybraným supportom. Dúfam, že sa do našich končín čoskoro vrátia a nenechajú nas opäť tak dlho čakať.
 

Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre Obscure Promotion.
 

FOTO: Kristýna S. / KupferKris_Foto

Informácie o koncerte

Názov: FINNTROLL po rokoch v Prahe s „novou“ doskou

Dátum: 15.11.2022

Miesto: PRAHA - Futurum Music Bar

Kapely: FINNTROLL - Blackened folk metal (FIN)
SKÁLMÖLD - Epic viking metal (ISL)
BRYMIR - Symphonic/melodic death/pagan metal (FIN)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2022-11-22 21:12:26

Prečítané: 305x

Autor: Ivka "Ivman" Bohušová

Ivka

Názory redakcie

Chýba názor redakcie