HYPOCRISY zvíťazili nad horiacim nebom

HYPOCRISY zvíťazili nad horiacim nebom

Koncertná jeseň 2013 sa aj v našom malom štáte dostatočne zaplnila akciami metalovej, coreovej. resp. tvrdorockovej muziky. Je náročné uspokojiť poslucháča, na strane druhej náročné je i vybrať si, po čom srdce najviac túži. Ponuka je pestrá, jeden masaker bol však potvrdený v dostatočnom predstihu, a to slovenská zastávka "Veto Tour MMXIII" s podtitulom "Hunters Will Be Hunted". Management HEAVEN SHALL BURN, ktorý za tým stojí, je zrejme pri peniazoch, keď si mohol ako spriaznené (iba pred)kapely zavolať také veci, aké si zavolal.

Je pondelok 2. decembra 2013 a besnenie v bratislavskom MMC otvára v presne stanovenom (a dodržanom) čase kapela BLEED FROM WITHIN. Metalcore, čo vám poviem… Samotný začiatok sme sani nestihli, no ľutovať nemusíme. Určité nápady tu sú, všetci členovia sa snažia, aj sa na nich dobre pozerá, nič z toho však nestačilo. Hopsavo-skackavé pasáže i moderné breakdowny vás po pár songoch prestanú baviť, resp. začnú nudiť.

Síce to bolo avizované, ale mnohým sa to nechcelo veriť… Extrémne krátke setlisty (aj) veľkých kapiel sa stali skutočnosťou a ako prví si to odniesli DYING FETUS. Americká grinding brutal death metalová legenda to odpálila bez škrupúľ v pomalom tempe (kto pozná klipovku "From Wombe To Waste", vie), aby nás postupne začala roztancovávať pri "Your Treachery Will Die With You". Po nej nasleduje pár starších peciek, pár pravých pódiových úsmevov i pár skromnejších circle pitov, na ktoré nás Gallagher s Beasleym zvolávajú jednoduchým krúživým pohybom ruky. V publiku sa to už celkom slušne zaplnilo, avšak Umierajúci Plod končí skôr, než sa stíhame spamätať. Šesť piesní v celkovom trvaní cca 30 minút - to je najmenej a najkratšie, čo som od nich videl. A to nie sme na festivale. Nepomohli ani skandovačky o "Kill Your Mother/Rape Your Dog".

Nastáva však veľká chvíľa, kedy po dlhšom čase môžeme vzhliadnuť HYPOCRISY opäť priamo doma. Giganti švédskeho melodic death metalu sú na tomto turné ochudobnení o basáka Mikaela Hedlunda - zastupuje ho André Skaug. Ešteže Horgh pricestoval v plnej sile a s presnosťou nesmrteľného búšil svoje blast beaty. Vyhráva však Peter Tägtgren v tričku ASPHYX, ktorý si už od začiatku podmanil obecenstvo svojou špecifickou charizmou. Po úvodných dvoch nových trackoch, počínajúc titulnou "End Of Disclosure", si postupne užívame niekoľko hitoviek z éry 1996 + vyššie. Že ich je pramálo, by som ešte prežil, ale že sa dnes úplne zabudlo na prvé tri dosky, je scenár doslova katastrofický, (kiežby radšej "apokalyptický"). Pravoverní fans si zatiaľ idú krky vykrútiť, počas klasickej lajfky "Killing Art" sa po Petrovom upozornení "This is war!" dokonca strháva circle pit, ktorý len tak neutíchne. Došlo aj na "Eraser" či "Adjusting The Sun" a to je… všetko? Kdeže! V rámci 1-kusového prídavku si už po X-tý raz kladieme rétorickú otázku, čo sa vlastne stalo v "Roswell 47". Suma sumárum: osem skladieb, priatelia; žalostne málo toho bolo.
 

Foto


Milovaní i nenávidení - takí sú HEAVEN SHALL BURN. Keď už mali dve predošlé kapely taký krátky priestor, očakával som časové nekonečno aspoň od headlinera. Nestalo sa - hrali len približne hodinu, ale o tom potom… Spevák Marcus napriek určitému veku pôsobí na pódiu výzorovo ako také chlapča, reval však ukrutne. Zvuk spĺňal atribúty mohutnosti, no gitary boli až príliš prevýškované = prehulené. Svetlá to tiež nevyhrali: tie stroboskopy sú proste moc, svietia priamo do očí a nejeden návštevník sa vyjadril, že ho to zabolelo. Aspoňže mali Nemci spomedzi všetkých bánd najväčši circle pit. A čo samotné odohranie? Keby nebolo tých rôzne prešpekulovaných melodeathových (inak hrajú poväčšinou metalcore/deathcore) vyhrávok, vychytávok i sól, boli by HEAVEN SHALL BURN najslabšou kapelou večera. Takto sa však predviedli v roli, kedy nielenže vedia komponovať, ale si svoje nápady naživo aj odohrať.

Nebo môže horieť, koľko chce, na Slovensku dnes večer zvíťazilo Pokrytectvo! Minimálne tým, že tu malo väčšiu fanúšikovskú základňu. Ešte sa chcem pristaviť pri praktikách a činoch domácej agentúry Tvoja Matka Booking: priamo na koncerte som výraznejšie pochybenia nezaznamenal. Ak si ale chcú udržať dobré meno, mali by sa viac starať napr. o spoluprácu-propagáciu cez relevantné médiá (webziny) a nie strácať čas vypisovaním politicky orientovaných statusov na Facebook. Žiaden organizátor nesmie diktovať, ba ani len odporúčať návštevníkom, koho by (ne)mali voliť za Župana. Aj keby to myslel v dobrom. Kontroverzný status citovať nejdeme, takto si aspoň môžete domýšľať.

Za udelenie akreditácie ďakujeme vydavateľstvu Nuclear Blast.
 

Hsb


FOTO: ilustračné

Informácie o koncerte

Názov: HYPOCRISY zvíťazili nad horiacim nebom

Dátum: 02.12.2013

Miesto: BRATISLAVA - Majestic Music Club

Kapely: ::
HEAVEN SHALL BURN - melodic death/metalcore (DE)
HYPOCRISY - melodic death metal (SWE)
DYING FETUS - brutal death metal (USA)
BLEED FROM WITHIN - metalcore (SCO)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2013-12-09 16:03:31

Prečítané: 1236x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie