JINJER zahrali v Bratislave s novým albumom

JINJER zahrali v Bratislave s novým albumom

Aké príjemné je prísť do koncertnej haly, kde už sa nachádza solídna masa ľudí! Oproti mojej poslednej skúsenosti z MMC, keď tam bolo v rovnakom čase pár jedincov, teraz môžem s kľudom hovoriť o pár stovkách.

Po pár minútach to už spustila prvá kapela večera, ukrajinskí SPACE OF VARIATONS. Pred koncertom som si ich nestihol napočúvať, takže som bol riadne zvedavý, čo táto mladá kapela predvedie. Počas setu som mal dosť problém identifikovať štýl, tipoval som to na mix hardcore/metalcore a elektroniky. V ich hudbe nechýbali rýchle energické pasáže, ktoré sa často striedali s pomalými vybrnkávačkami a čistými spevmi. O tie sa staral najmä gitarista Alex a vôbec to neznelo zle. Po pár skladbách som však nadobudol pocit, že počúvam stále to isté, kedže väčšina skladieb mala rovnakú štruktúru a išla podľa tej istej šablóny. Na druhej strane musím uznať, že kapela mala drive a ťah na bránu.
Spevák Dmitry neustále hecoval publikum a to reagovalo vcelku pozitívne. Postupne sa dav zväčšoval a ku koncu setu už bola hala celkom plná. V predposlednej skladbe si Dmitry zbehol do davu rozbehnúť kotol, z ktorého odspieval časť songy. Nasledoval príhovor gitaristu Alexa: “Ak sa vám páči, čo vidíte, počujete a čo cítite, tak nás podporte kúpou merchu“. Ak by ste si chceli vypočuť SPACE OF VARIATONS, tak posledným albumom je “Mind Darknet”. Kapela však produkuje aj dosť videoklipov a pred mesiacom sa objavil na Youtube aj nový singel z pripravovaného EP s názvom “Razorblade”. Pred poslednou skladbou, ktorá bola v ruštine, sa Dmitry opýtal, či ľudia poznajú circle pit a jeden sa hneď aj rozbehol. Na prvú kapelu to vôbec nebolo zlé!

Za 15 minút už bola na pódiu fínska KHROMA. Ani pri tejto kapele som nevedel, čo mám čakať. Elektroniky bolo oveľa viacej než pri predošlých protagonistoch a nebola používaná len na podmazy. Spev bol veľmi haluzný, neustále vo vyšších skôr kričaných polohách. KHROMA si dávala záležať najmä na celkovej atmosfére a musím uznať, že sa im to výborne darilo. Aj keď som po čase zasa nadobudol pocit určitej monotónnosti, ten sa rýchlo rozplynul napríklad pri skladbe “The Push”, kde sú niektoré slohy rapované. Spolu v kombinácii s elektronikou, metalovou gitarou a občasnými čistými spevmi, by som kapelu zaradil niekde medzi KORN a soundtrack Matrixu. Publikom reagovalo o dosť slabšie ako pri prvej kapele, čo je vzhľadom na náročnosť muziky pochopiteľné, no ku koncu sa rozbehol kotol aj circle pity. KHROMA má na konte tri albumy a pred mesiacom vydala videoklip k singlu “Kill The Friction”, ktorý bude obsahom pripravovaného CD s vydaním plánovaným na rok 2020.
Na záver by som ešte vyzdvihol ukážkové nasadenie, ktorým disponovali obe doteraz hrajúce kapely. Bolo vidieť, že ich hudba baví.

Agonistické správanie je podľa slovníku cudzích slov “správanie sa živočíchov rovnakého druhu v krízových alebo konfliktných situáciách”. Verím, že táto info bola pre vás dôležitá a teraz poďme naspäť ku koncertu.
Pred príchodom kanadských The AGONIST sa hala zaplnila ešte viac a od prvého momentu sa rozbehol slušný kotol, neskôr aj masívne circle pity. Podľa ovácií publika som zhodnotil, že toto bude asi obľúbená kapela. Kanaďania vydali nový album s názvom “Orphans” len pár mesiacov dozadu, a práve skladby z neho tvorili väčšinu setlistu. Hudobne to bolo na mňa až príliš melodické, no na druhej strane to vôbec nebolo zlé. Gitaristi strúhali celkom slušné riffy, speváčka Vicky mala vyspievaný hlas a striedala čisté spevy s drsným growlom. Nechýbali tiež namakané prstolomné sóla na gitarách, či pokročilé basové techniky. Dokopy to všetko dávalo zmysel, takže ma miliónové počty videní na YouTube a plné MMC vôbec neprekvapujú. Pri hľadaní informácií o kapele som narazil na neustále porovnávanie súčasnej a predošlej speváčky, ktorou je Alissa z ARCH ENEMY. Ja porovnávať nebudem, no Vicky podľa mňa odspievala všetko čisto a na jedničku. Počas koncertu jej občas growlom sekundoval basák a v jednej skladbe čistými spevmi aj obaja gitaristi. Kapela sa rozlúčila skladbou z posledného albumu “As One We Survive” a po konci zožala zaslúžené ovácie.

Miliónmi videní na YouTube sa môžu popýšíť aj Ukrajinci JINJER. Tí pred začiatkom zvolili projekciu, ktorá odratávala sekundy do prvej skladby. Videoprojekcia ich potom sprevádzala počas celého setu a perfektne dopĺňala vizuál k hudobnému zážitku. Mužskú časť osadenstva samozrejme viac zaujímal vizuál speváčky Taťjany a ten sa mne osobne páčil viac ako u Vicky z AGONISTov. Kapela tiež mala menej hutnejší zvuk, ale to vhľadom na ich muziku vôbec nevadilo. JINJER mixujú dokopy všetko možné, od djentu až po metalcore a výsledný produkt je síce o niečo ťažší na počúvanie, no hudobne na vysokej úrovni. Mňa najviac bavila občasná bubeníkova rýchlopaľba, s ktorou by sa určite presadil aj v death metalových kapelách. Samozrejme, každý člen kapely ovládal svoj nástroj dokonale, a to platí aj pre Taťjanu, ktorá nemala žiadny problém s čistými spevmi, ani growlami.
JINJER majú za sebou naozaj úspešný rok, najprv vydali EP “Micro” a dva mesiace dozadu dlhotrvajúci album “Macro”. Takže ak máte chuť na trochu progresívneho metalu a djentu, smelo do počúvania! Fanúšikom dopriali aj jeden prídavok, musím však priznať, že na mňa bol ich set až pridlhý a skrátil by som ho na hodinku. Publikum však vyzeralo, že sa skvelo baví; svedčili o tom mohutné ovácie po skladbách aj pohyb pod pódiom. Na záver nechýbalo ani spoločné fotenie s fanúšikmi.

Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre Obscure Promotion.


FOTO: Martin Mayer

Informácie o koncerte

Názov: JINJER zahrali v Bratislave s novým albumom

Dátum: 21.12.2019

Miesto: BRATISLAVA - Majestic Music Club

Kapely: JINJER - progressive groove metal (UKR)
The AGONIST - melodic death metal/metalcore (CAN)
KHROMA - groove/electronic metal (FIN)
SPACE OF VARIATIONS - hardcore metal (UKR)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2019-12-28 20:45:35

Prečítané: 1360x

Autor: Michal Kmeť

Michal Kmeť

Názory redakcie

Chýba názor redakcie