LUNATIC GODS pokrstili nový album Vresovrenie

LUNATIC GODS pokrstili nový album Vresovrenie

Miniturné s názvom "Lunatic Gods Tour 2023" sa minulý štvrtok zastavilo v bratislavskom klube Randal. Okrem šialených bohov  na ňom vystúpili ACHSARPLASTERY a česká skupina PURNAMA.

Začiatok koncertu bol stanovený na pol siedmu, čo som z práce nemal ako stihnúť. Nakoniec som z vystúpenia zvolenských  PLASTERY zachytil asi štyri skladby. Je to mladá skupina hrajúca death metal, ktorý vychádza zo starej školy. Skladby sa  väčšinu času držia v stredných tempách a občas vygradujú do divokejších grindových častí. Inak tento žáner je v ich hudbe citeľný, aj keď sa ultra rýchlym pasážam skôr vyhýbajú. Zaujímavým prvkom ich hudby sú zriedka sa vyskytujúce klávesy, ktoré znejú dosť uletene. V textoch radi pracujú s veľmi svojským humorom, čo je pri tejto hudbe sympatické. Z tých niekoľko piesní, čo som zachytil, ma zaujala "Černozem", ktorá dostavala podtitul ČAD Tribute. A nedostala ju len tak náhodou. PLASTERY som dnes videl druhý raz naživo a nemám čo by som im vytkol. 

Po technickej pauze ich vystriedali na pódiu levickí ACHSAR. Hudobne sa jedná o tradičný folk metal inšpirovaný tvorbou skupín FINNTROLL či KORPIKLAANI. Aj keď sa podobnej produkcii radšej vyhýbam, dal som ich vystúpeniu šancu. A mal som veru pocit, že sa hudobne pohli niekam do temnejších vôd. Už mi to neprišlo tak veselé a pojašené. Skupina hrala zväčša z ich nového albumu "Legends", ktorý vyšiel koncom tohto leta. Samozrejme svoju pôvodnú DNA úplne nezapreli a v starších skladbách roztáčali veselý kolovrátok. Záverečnú hitovku "Pivo, pivo" radšej nebudem ani rozoberať. Nič proti pivu, ale oslavné ódy na jeho slávu moc nemusím. Oproti tomu nové skladby zneli oveľa znesiteľnejšie, aj keď sa nejedná o nič prevratné. Tu ale treba povedať, že hudobné smerovanie tejto kapely a môj vkus sa veľmi nepretínajú. A tak to treba vnímať. Čo sa týka samotného vystúpenia, veľké výhrady tu nemám. Snáď len klávesy hrali trocha potichu, ale neviem, či to nebolo aj lepšie. 

  

LUNATIC GODS vydali pred pár dňami svoj ôsmy štúdiový album s názvom "Vresovrenie". Do pôvodnej zostavy sa začlenil nový člen David Bohém Holub, ktorý obsluhuje violu, ako aj cimbal. Samozrejme na koncerte hral len na violu a cimbal nahrával v štúdiu. Zvukovka trvala o niečo dlhšie ako obvykle, čo je ale pochopiteľné. Nazvučiť dve gitary, basu, husle, violu, perkusie, bicie a všetky spevy nie je úplne jednoduchá úloha. Základ sa ale nejako nastavil a koncert odštartovali novou skladbou "Horárova".Tá je pomenovaná po bývalom spevákovi skupiny, ktorý zomrel v roku 2007. Po hudobnej stránke je to klasický mix black metalu a folkových prvkov, ktorý je pre skupinu typický. Bicia súprava Martina Škaroupku sa tu predviedla ako nebezpečná zbraň a ich hudbu tlačí do riadnych extrémov, ktoré následne krotia jemné ľudové motívy. Tento kontrast mám na ich hudbe rád a v nových skladbách si ho užijete mierou vrchovatou. Neskôr odohrali časom overené hity ako "Zbojnícka", "Na tlstej rastie zlatá tráva" či "Balada o makovom mlynčeku". Počas nich ešte zvukár hľadal ideálne nastavenie, ktoré sem-tam uletelo a niekedy aj zabolelo. Po pravde zachytil som aj nejaké tie inštrumentálne chybičky, ale tie proste k živému hraniu patria. Všetko to ale doháňali nasadením ako aj dobrou náladou, ktorú šírili medzi ľuďmi. Po štvrtej skladbe prišiel na pódium Mayo Petranin (CASTAWAY), ktorý pokrstil nový album tradične sektom.

Po ňom zaradili ďalšiu ukážku z nového albumu pod názvom "O sekere, čo slabosť hľadala". Je to prvá skladba, ktorú skupina zverejnila ešte pred vydaním albumu. Myslím, že skvele reprezentuje celú nahrávku a dobre vás pripraví na jej prijatie. Počas ich vystúpenia v klube zavládla skvelá atmosféra, ale život prináša aj menej veselé chvíle. Jednu z piesní totiž venovali spevákovi skupiny TITANIC Zdeňku Černému, ktorý v tej dobe bojoval so zákernou chorobou. To ešte netušili, že v nedeľu svoj boj prehrá. Nech teda odpočíva v pokoji. Ako som už skonštatoval, ich set nebol úplne bez chýb, ale nijak výrazne mi to nepokazilo výsledný dojem. Vtipný moment nastal, keď ma gitarista Ľubo požiadal o fotografiu kapely s divákmi a môj aparát si povedal nie. Skúsil som to dva krát, no vypisoval len poruchovú hlášku "chybná komunikácia medzi kamerou a objektívom". Je to o to divnejšie, že pri nasledujúcom vystúpení nič podobné nespravil. To je proste život. Každopádne vystúpenie LUNATIC GODS bolo živelné a divoké, no chcelo by to ešte dotiahnuť celý set a zosynchronizovať sa so zvukárom. A skoro by som zabudol. Po dlhých rokoch sme mali možnosť vypočuť si v živom prevedení starú hitovku "Hate", čo mi urobilo veľkú radosť. 

Dlho som rozmýšľal, čo napísať o vystúpení českej skupiny PURNAMA. Pokúsim sa byť stručný a vecný. Kapela má na konte dva albumy a cieľavedome sa snaží preraziť na scéne. Po inštrumentálnej stránke sú to šikovní hudobníci, len svojou tvorbou balansujú medzi inšpiráciou a kopírovaním. Schválne si vypočujte nejakú ich skladbu a okamžite zavetríte BEHEMOTH. A s tým mám trochu problém. Po technickej stránke kapela odohrala slušný koncert a tým by som ukončil tento report.

Informácie o koncerte

Názov: LUNATIC GODS pokrstili nový album Vresovrenie

Dátum: 30.11.2023

Miesto: BRATISLAVA - Randal Club

Kapely: LUNATIC GODS - Lunatic extreme metal
ACHSAR - Melodic death/folk metal
PURNAMA - Death/black metal (CZ)
PLASTERY - Death metal

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2023-12-05 12:06:56

Prečítané: 936x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie