LUNATIC GODS - Turiec

LUNATIC GODS - Turiec

„Šialení Bohovia“ sú späť! - Slovenská metalová legenda LUNATIC GODS sa po šiestich rokoch od vydania posledného albumu "Vlnobytie" konečne prihlásila o slovo s novou doskou. Už čakanie v podobe EP-čka "Slnovraty" napovedalo, akým smerom sa táto kapela mieni uberať. Čo teda prináša ich dlhoočakávaný "Turiec"?

Predovšetkým striedanie nálad a pestrú paletu viacerých, nielen metalových štýlov, nástrojov i vokálov. Kapela mieša dohromady melodic death, black, folk metal a väčšinou to zvláda v poriadku. Úvodný song "Rieka" je najdlhšou kompozíciou v histórii „Lunatikov“, ale na utvorenie si obrazu o ich aktuálnej tvári proste nestačí. Za vrcholy albumu považujem dvojku "Zabudli sme dýchať" a štvorku "Na Tlstej rastie zlatá tráva", ale každý poslucháč si nájde iných favoritov. Album po zvukovej stránke (nahrávalo sa v moravskom štúdiu Shaark) pôsobí mimoriadne sviežo, ponúka množstvo melodiky, atmosféry a epických motívov. Nechýbajú kvalitné gitarové riffy, klávesy, akustické gitary, mimoriadny priestor dostali husle a započuť môžeme aj cimbal. Špeciálnou kategóriou sú bicie, ktoré obstaral Martin "Marthus" Škaroupka (CRADLE OF FILTH), takže očakávajte parádnu guľometnú paľbu. Jednotlivé songy sú naozaj prepracované, Martinčania sa s nimi vyhrali a oproti staršej tvorbe možno hovoriť o progrese. Cítiť tu rôzne hudobné vplyvy a inšpiráciu folkovou hudbou, ako aj mnohými metalovými velikánmi. Občas započujeme odkaz napr. na OPETH, občas novší NOKTURNAL MORTUM. Dĺžka songov je rôznorodá a na CD nájdeme aj jednu inštrumentálku v podobe "Ursus Arctos".Čo sa vokálov týka, hlavné slovo má samozrejme Emil, ktorý strieda čisté spevy so škrekmi. Sólovým growlingom prispel Tomáš "Lečo" Jakubec (ex-RAMCHAT), započuť môžeme aj zbory i zopár ženských spevov od dvoch prítomných dám - klávesáčky a huslistky.
Azda jediným kameňom úrazu sú texty. LUNATIC GODS kladú dôraz na pohanské témy, prírodu a svoj pôvod. Nič z toho mi vyslovene nevadí, dokonca im to všetko verím a som si istý, že si ich príbehy nájdu množstvo nových fanúšikov, mne to však už pripadá trochu ako klišé.
A spomeňme aj vizuálnu stránku CD, ktoré je zasadené do vkusnej krabičky o veľkosti DVD-čka. V booklete nájdeme množstvo ilustrácií, font písma je však (hlavne pri textoch) riešený dosť nešťastne, no najmä mrzí fakt, že kapela všetky poznámky o produkcii albumu uviedla v slovenčine. (Čo potenciálni zahraniční poslucháči?)

LUNATIC GODS nahrali solídny album, potvrdili pozíciu legendy a dokázali, že sa zaobídu aj bez svojho niekdajšieho lídra, Hiraxa. Hoci sú na scéne už pekných 23 rokov, ich "Turiec" skryje do vrecka akúkoľvek mladú bandu z našich končín. Či obstojí aj v zahraničnej konkurencii a či sa vôbec dokáže predať, to ukáže čas. Martinčania si totiž novinku vydali sami.

8 / 10

Tracklist

1. Rieka
2. Zabudli sme dýchať
3. Oriana (O Čertovom vrchu)
4. Na Tlstej rastie zlatá tráva
5. Pod Lyscom
6. Ursus Arctos
7. Na Ostrú

Zostava

Emil "Emko" Derigo - vokály/škreky
Tomáš "Lečo" Jakubec - growling
Ľubomír "Luboslav" Šimo - gitara, zborové spevy
Igor "Ičko" Kočiš - gitara, zborové spevy
Rišo "Richardus" Pokorný - bassgitara, gitary, zborové spevy
Mária "Mhayitza" Onofrejová - klávesy, backing vokály
Evka "Evália" Záthurecká - husle, backing vokály
Martin "Marthus" Škaroupka - bicie
Ján "Fanfan" Minár - tympány, drumbľa, perkusie, zborové spevy

Informácie o albume

Žáner: Melodic/Extreme Folk Metal

Dátum vydania: 20.03.2018

Typ: CD

Dĺžka: 51:34

Vydavateľstvo: Samovydanie

Webová stránka: http://www.lunaticgods.info

Krajina: Slovensko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2018-05-15 09:06:46

Prečítané: 2878x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie