MASTER'S HAMMER odohrali jedinečnú show

MASTER'S HAMMER odohrali jedinečnú show

Do tretice všetko dobré. Aj tak by sa dala zhrnúť táto výnimočná akcia, na ktorej legendy českého black metalu MASTER'S HAMMER vystúpili so špeciálnou show. Tá trvala takmer dve hodiny a v mnohom prevýšila ich predošlé akcie (Brno - Fléda, Brutal Assault), na ktorých som sa zúčastnil.

V chladnom sychravom počasí sme sa vybrali z Bratislavy do Brna a do klubu sme dorazili v okamihu, kedy BOHEMYST dohrávali svoj set. Nebudem tu preto hodnotiť ich vystúpenie, z ktorého som videl len jeden a pol piesne. V klube sa už nachádzalo množstvo fanúšikov aj napriek tomu, že sa koncert konal v nedeľu. Zaregistroval som množstvo známych tvárí aj zo Slovenska, pre ktorých bola voľba mesta vcelku dostupná. Vekový priemer fanúšikov sa pohyboval niekde medzi 30-40 rokov, čo ale asi nikoho neprekvapí.

Niekoľko minút po ôsmej hodine sa roztiahla opona a stroj času vyvrhol na pódium švédsku formáciu NIFELHEIM. Razom sme sa presunuli niekam ku koncu osemdesiatych rokov a na pódiu sledovali partičku vyšinutých bláznov. Nasadenie, s ktorým spustili svoju show by im mohli závidieť mnohé mladšie kapely. Najväčšie peklo predvádzali dvojičky Erik a Per Gustavssonovci, jediní pôvodní členovia súboru. Obaja pôsobili akoby práve prešli pekelnými bránami a prišli zvestovať príchod zla. Na gitarách im asistovali Tamás Buday (TORMENTOR) a Felipe Plaza Kutzbach (PROCESSION, DESTRÖYER 666), pričom do bicích mlátil Tobias "Tobben" Gustafsson (VOMITORY, CUT UP, GOD MACABRE). Energiou nabitý mix black metalu a thrashu rozpútal pod pódiom poriadnu melu. Našlo sa síce pár jedincov, ktorí úplne nezvládali nahromadenú agresiu, žiaľ to sa občas stáva. Každopádne to bolo neskutočné inferno, čo predviedli títo mohykáni. Skoro po každej skladbe fanúšikovia skandovali meno kapely a na oboch stranách "bojiska" vládla skvelá nálada. Celá kapela sršala nesmiernou energiou a na pódiu pôsobila ako uragán. Divoká rytmika podporovaná heavy metalovo znejúcimi gitarovými riffmi a blasfemickým vokálom hnala skladby NIFELHEIM do finále. Na záver si skupina pripravila pre svojich fanúšikov skladbu "The bestial avenger", ktorá patrila k najvýraznejším z celého setlistu. Takto vydarenú retro show som nevidel ani nepamätám. Naposledy snáď minulý rok vo viedenskej aréne, kde nás roznosili na kopytách Nemci SODOM. Veľká vďaka týmto "starým psom", za krásny výlet do metalovej minulosti.

Setlist: Black Evil, Infernal Flame of Destruction, Unholy Death, The Final Slaugther, Satanic Sacrifice, From Hell's Vast Plains, Possessed by Evil, Sodomizer, Storm of the Reaper, The Bestial Avenger.

MASTER'S HAMMER odštartovali svoj set štvoricou piesní, ktoré tiež vznikli približne v tomto období. Kapela nenechala nič na náhodu a hneď na úvod rozpálila brnenské publikum. Oproti ich predošlým vystúpeniam mali omnoho lepší zvuk a konečne bolo počuť Silenthellove tympany, ktoré sú výrazným poznávacím prvkom skupiny. Bez problémov bolo počuť aj klávesové party a Necrocockove vokály púšťané z podkladov. Škoda, že táto výrazná postava MH má záporný vzťah k živým vystúpeniam. Oproti pôvodnej koncertnej zostave, s ktorou sa kapela minulý rok rozhodla vrátiť na pódiá došlo k jedinej zmene. Na poste basgitary vystriedal Vlastu Henycha Petr Rámus Mecák (BOHEMYST). Za bicími sa opäť usadil Honza Kapák (ex-AVENGER) a na gitare hral brnenský rodák Petr "Blackie" Hošek (ex-ROOT, CALES). Celé vystúpenie držal pevne za opraty František Štorm a na tympany udieral Silenthell.

Znamenitý setlist tvorilo až 21 piesní, ktoré reprezentatívnym spôsobom zmapovali ich celú kariéru. K starým skladbám sa ani nebudem vyjadrovať. Za všetko hovorí tento môj výber - "Zapálili jsme onen svět", " Černá svatozář", "Géniové" a "Pád Modly". Čo skladba to kult. Konečne som si tieto "šlágre" vypočul v kvalitnom zvukovom kabáte a za prispenia nádherných vizualizácií. Z novších piesní potešila napríklad "Paluška", ktorá je inšpirovaná dielom akademického maliara Jaroslava Panušky. Kto by si rád nezaspieval geniálny refrén  "Jak by vypadaly katolické hřbitovy...". Dvojicou piesní "Estetika ďábla" , "Ve věži ticha" sa skupina vyznala k láske k špinavým a temným veciam. A nechýbala ani hitovka "Vracejte konve na místo". Poslucháči hltali skladbu za skladbou a každú jednu odmenili búrlivým potleskom.
Nevedno ako mám rozumieť skutočnosti, že išlo o poslednú show v Česku pred koncertnou odmlkou. Dúfajme, že skupina sa pustí do tvorby nového materiálu a opäť ich niekedy uzrieme na pódiách. Mimochodom na Slovensku ešte nehrali, čo uvádzam ako výzvu pre všetkých odvážnych organizátorov. V skladbe "Linkola" sa nám predstavil aj fínsky hosť Tom Rentor (CHEVALIER, DEMON'S GATE), ktorý pomáhal pri jej vzniku. Ak mám pravdu povedať, očakával by som ešte nejakého hosťa a podľa všetkého v to dúfala aj samotná kapela. Pred záverečnou skladbou celého setu totiž nechal Franta pozdravovať svojho dobrého kamaráta Jiřího Waltra (ROOT), ktorý sa podľa jeho slov cítil trocha unavene. Zrejme ho zmohlo vystúpenie v Brne, ktoré sa konalo deň pred touto akciou. Otázkou ostáva, či nebolo možné spojiť tieto dve akcie, ale to sú už špekulácie. Na záver teda zaznela klasika "Jáma Pekel", ktorú prišla podporiť aspoň polonahá slečna s hlavou kozla. Po nej sa skupina definitívne stratila v zákulisí.

MASTER'S HAMMER nám dnes pripravili výdatné sústo ich skvelej hudby v exkluzívnom zvukovom ako aj vizuálnom kabáte. Jeden z najlepších koncertov roka.

Setlist: Mezi kopci cesta je klikatá..., Věčný návrat, Géniové, Černá svatozář,  Fascinator,  Psychoparasit, Suchardův dům, Estetika ďábla, Ve věži ticha, Linkola, Panuška, Pád Modly, Zapálili jsme onen svět, Nordfrostkrampfland, Vracejte konve na místo, Každý z nás...!, Já nechci mnoho trápiti, Já mizérií osudu jsem pronásledován..., Typograf, Útok, Jáma Pekel.

Informácie o koncerte

Názov: MASTER'S HAMMER odohrali jedinečnú show

Dátum: 02.12.2018

Miesto: BRNO - Sono Centrum

Kapely: MASTER'S HAMMER - Avant-garde black metal (CZE)
NIFELHEIM - Black/thrash metal (SWE)
BOHEMYST - Bohemian dark metal (CZE)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2018-12-06 03:34:15

Prečítané: 3199x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie