METALLICA odohrala v Prahe veľkolepý koncert

METALLICA odohrala v Prahe veľkolepý koncert

METALLICA sa opäť vrátila do Prahy! Americká hudobná veličina, ktorú netreba bližšie predstavovať, pricestovala v rámci letnej časti "WorldWired Tour 2019", organizátori jej teda pripravili veľkolepý „open air“ koncert. Poďme si v krátkosti zaspomínať, ako to na Letišti Letňany vyzeralo.

Brány areálu sa v tú nedeľu otvorili už o 14:00, davy príchodzích ľudí tak mali dostatok času vpratať sa na miesto činu. Úlohu predskokanov zabezpečili dve formácie, z nich som stihol len niekoľko skladieb od druhých GHOST. Švédi sa v posledných rokoch poriadne vyšvihli, dnes však mali problém nabudiť prítomné publikum, ktoré najmä v predných radoch netrpezlivo očakávalo svoje jediné hviezdy večera. „Ducha“ si však budeme môcť v Prahe vychutnať aj na samostatnom koncerte, ktorý sa odohrá už začiatkom decembra. A tam očakávame o čosi intímnejšiu atmosféru.

Bez zbytočných reči, akurát s o čosi dlhších čakaním, než bolo avizované. Tóny známeho intra "The Ecstasy of Gold" sa rozozvučali približne o 20:00 a METALLICA napokon dorazila na stage s (takmer) titulnou skladbou z ich stále aktuálnej dosky "Hardwired…To Self-Destruct". Diváci sa zobúdzali postupne, to isté platí aj o štvorici na pódiu. Tá sa snažila hrať, čo jej ešte sily dovoľujú, ale výsledný efekt bol napokon skvelý. Dokonca ani u často kritizovaného bubeníka Larsa Ulricha som nezaznamenal výraznejšie technické vybočenia. Celý večer moderoval gitarista/spevák James Hetfield, ktorý ako správny frontman rád komunikuje s fanúšikmi a častokrát v súvislosti s nimi spomenul slovo „rodina“. Kirk Hammett s typickým kľudom predvádzal svoje gitarové sóla a mnohé z nich zneli takmer ako z CD-čka. Ani basák Robert Trujillo nie je v zostave kapely len do počtu a práve on obstaral hlavné vokály v úsmevnej prerábke tradičného českého hitu "Jožin z bažin".Bola to našťastie jediná coververzia tohto koncertu. METALLICA sa v regulérnom setliste zamerala na vlastnú tvorbu a napríklad z posledného albumu nám naservírovala štyri ukážky. Ich prijatie bolo v publiku vlažnejšie, hoci ohňová show pri "Moth Into Flame" stála za to. Hlavným bodom programu bol výber klasických hitov, neraz až povinností. Samozrejmosťou bolo X-té prehratie "Master of Puppets", "Creeping Death", "Seek & Destroy", či "One"; na záver si kapela nechala komerčne najúspešnejšie kúsky "Nothing Else Matters" a "Enter Sandman". Niektoré skladby na jednotlivých koncertoch strieda, milo teda prekvapila "Ride The Lightning" a dokonca i oddychovka "The Day That Never Comes". Bolo toho omnoho viac, dohromady 18 plnohodnotných skladieb + zopár sólových výstupov. Pri tom basovom sa na gigantickej obrazovke mihla podoba Cliffa Burtona - „old-schooleri“ na svojho hrdinu nezabúdajú. Väčšiu časť zo 140-minútového predstavenia dopĺňali prepracované videoprojekcie a po zotmení došlo aj na úchvatnú laserovú show. V závere nechýbal ohňostroj ako na nový rok a štvorica sa s najvernejšími fanúšikmi lúčila ešte niekoľko minút po odohratí posledných tónov.

„Pred 23 rokmi sme v Prahe hrali prvýkrát, bolo to v Sportovní hale. Boli ste tam vtedy niekto?“ - zaspomínal si Lars pri záverečnej ďakovačke. My sme to síce nezažili, ale na METALLICu v Prahe 2019 budeme spomínať v dobrom.
Na koniec ešte drobná poznámka k finálnej účasti, keďže čísla o počte divákov sa dosť líšia. Väčšina médií uvádza takmer 70-tisíc, čo sa mi zdá až neuveriteľné. Chápem, že organizátori zrejme predali toľko vstupeniek, z môjho pohľadu to však vyzeralo na menej (odhadom možno len 35-40, maximálne 45-tisíc prítomných divákov). Moje odhady však berte s rezervou.

Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre LiveNation CZ.


FOTO: Tomáš Rozkovec | musicserver.cz
VIDEOBlackened Recordings

Informácie o koncerte

Názov: METALLICA odohrala v Prahe veľkolepý koncert

Dátum: 18.08.2019

Miesto: PRAHA - Letiště Letňany

Kapely: ::
METALLICA - thrash/heavy metal (USA)
GHOST - heavy metal/rock (SWE)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2019-08-25 22:52:52

Prečítané: 3307x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie