MGŁA zamlžila Prahu

MGŁA zamlžila Prahu

V súčasnej dobe, kedy sa koncerty väčších zahraničných kapiel stali takmer už raritou, je treba vážiť si príchod každej z nich. Vedia to aj organizátori z Obscure Promotion, ktorí po pár rokoch znovu pritiahli do Prahy jeden z najžiadanejších black metalov súčasnosti, poľskú veličinu MGŁA. A vieme to i my, preto sme na 32. výročie Zamatovej revolúcie zavítali do klubu MeetFactory.

Dnešná zostava „čierneho kovu“ k nám vo všetkých troch prípadoch dorazila zo susedného Poľska. Kým sme pri vstupe vyriešili všetky nutné procedúry, program medzitým otvorila formácia s lahodným názvom, MARTWA AURA. Hudobne viac-menej priamočiara „rúbanica“, v spleti nástrojov ma zaujal najmä vokalista Greg, ktorý sa okrem klasických škrekov odhodlal občas aj na hlboký, relativne čistý spev. Príjemné vyznenie, inšpirácia Attilom C. je jasná! Skladby boli prezentované v rodnej reči, takže k ich zoznamu vám veľa nepoviem. Prevažný priestor zrejme dostalo najaktuálnejšie CD "Morbus Animus". Na úvod v pohode, možno len zbytočne dlho.

Nasledujúca banda počúva na meno MEDICO PESTE a v metalových kruhoch je už o čosi známejšia. A nie náhodou! Black metal v ich podaní ponúka prepracovanejšie gitarové hrátky, často až disharmonické motívy a rôznorodú rýchlosť - od rýchlych partov po odpočinkové momenty. Vokál ničím neprekvapil, ale ani nesklamal. Pätica členov sa predstavila zahalená v takmer už typických kapucniach a okrem prezentácie samotnej hudby sa výraznejšie neprejavovala. Vlastne ani jeden z dnešných frontmanov neprehovoril k publiku ani slovo.

Poliaci MGŁA stúpajú míľovými krokmi do najvyššej ligy black metalu. Dvakrát sme ich zažili na Brutal Assaulte, tento rok na menšom Josefstadte, aby napokon dominovali aj pred zaplneným publikom v MeetFactory. Ako sa im to podarilo? Štvorica prišla zahalená tak dôkladne, že nikomu z nich nebolo vidieť do tváre. Do toho si prirátajte statické vystupovanie, za všetko teda hovorila jedine hudba. Môžete namietať, že to bolo až príliš profesorsky odohrané, avšak prepracované gitarové harmónie rýchlych, občas až melodických riffov proste majú svoju kvalitu. Často len repetitívne motívy v kombinácii s mohutným, ale dostatočne čitateľným zvukom, dokázali navodiť zasnenú, takmer až hypnotickú atmosféru. Najväčším borcom u mňa zostáva bubeník Darkside, ktorého rýchla technická hra je pastvou pre uši i oči.
V setliste dostali priestor najmä posledné, všeobecne uznávané dosky "Age Of Excuse" a "Exercises In Futility" - z každej odzneli zhodne štyri skladby. Medzi nimi sa mihla aj jedna ukážka zo staršej "With Hearts Toward None",
a fanúšikovia potemnelých tónov boli vo všetkých prípadoch očividne spokojní.

Úspešný koncertný večer bol razom za nami. Divácka účasť bola vskutku vysoká, odhadom okolo 600 ľudí. Pre niekoho možno prekvapenie, pre nás len dôkaz, že poľský black metal má zjavne silnejúcu fanúšikovskú základňu. MGŁA v Prahe jednak pripomenula svoju kvalitnú produkciu, ale aj potvrdila, že momentálne už patrí medzi formácie určujúce súčasný smer tohto žánru.

Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre Obscure Promotion.


FOTO: Aleš "Enochian" Komárek

Informácie o koncerte

Názov: MGŁA zamlžila Prahu

Dátum: 17.11.2021

Miesto: PRAHA - MeetFactory

Kapely: MGŁA - black metal (POL)
MEDICO PESTE - black metal (POL)
MARTWA AURA - black metal (POL)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2021-11-19 15:09:25

Prečítané: 754x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie