PERTURBATOR si zahral v Bratislave s The ALGORITHM

PERTURBATOR si zahral v Bratislave s The ALGORITHM

O „ítečkároch“ vieme, že sú to divní „nerdi“ vo vyťahaných svetroch, ktorí rozumejú len tým svojim jedničkám a nulám. Zvyčajne nemajú radi kontakt s okolitým svetom, pokiaľ sa samozrejme nejedná o multiplayer nejakej online hry. Jednou svetlou výnimkou (okrem mňa) je aj Francúz Rémi Gallendo alias The ALGORITHM.

Rémi síce nie je taký šialený ako jeho krajan Gaillard (hneď si to daj do Googlu, ver mi, že neoľutuješ), no z hudobného hľadiska sa predsa len posúvame ďaleko za štandartné hranice. Svoje muzikálne začiatky si odbil v niekoľkých metalových kapelách, no neskôr sa v nich rozhodol skončiť a venovať iba štúdiu sietí a informatiky. Aké krásne a vznešené ciele, no Rémimu samozrejme po čase začala hudba chýbať, a skrz svoje štúdijné zameranie sa uberal čoraz viac k muzike produkovanej na počítačoch. Projekt The ALGORITHM vznikol v roku 2009, jedná sa o EDM (electronic dance music), IDM (intelligent dance music) miešanú s progresívnym metalom (obsahujúcim djent a mathcore). Pojmy máme zadefinované, poďme z teórie na prax.

Vonku bolo príjemné počasie a ja som prišiel relatívne s predstihom, takže som si mohol vychutnať jedno orosené na terase. The ALGORITHM začali na sekundu presne pred nie úplne zaplnenou halou, bolo to skôr bližšie k polovici kapacity. Rémi sa venoval svoje elektronike, popri tom drtil na sedemstrunovej gitare a na bicích mu sekundoval Jean Ferry. Spolu tvorili zohranú dvojicu, na ktorú bola radosť pozerať. Kostru celého setu tvorili vyššie spomenuté dva albumy, no zaznelo aj niečo staršie, a možno to bola úplná novinka. Neviem doteraz a to hlavne z toho dôvodu, že protagonisti na pódiu sa absolútne neprihovárali k publiku. Ak by som nerátal občasné hecovačky rukou, tak The ALGORITHM neinteragovali s publikom takmer vôbec (predsa len sú to „ítečkári“). Hudobne to už bolo o niečom inom, bolo vidno že ich vlastná muzika baví, no aj v tomto ich predčil ďalší protagonista večera. Rémi občas vymenil gitaru za basu, no gro času sa venoval striedavo gitare a elektronike. Nechýbala ani celkom slušná svetelná show, ktorá však bola len malou ochutnávkou pred PERTURBATOR.

Zaznela aj songa “Deadlock”, ktorú robili spolu s ďalším elektronicko-metalovým maniakom IGORRRom. Ani som sa nenazdal, a 45-minútový set skončil presne tak ako začal. Nehral sa žiadny prídavok, čo bola škoda, kedže ja som prišiel hlavne na predkapelu. Každopádne som bol s vystúpením The ALGORITHM spokojný, zvuk mali podľa mňa skvelý, hrali najmä z posledných dvoch albumov, ktoré som mal napočúvané a bolo fajn naživo vidieť ako sa mieša metalová muzika s tou elektronickou. Uvítal by som kľudne dlhší set, kedže hrali iba dve kapely a času bolo dosť.

James Kent alias PERTURBATOR má s Rémim dosť veľa spoločného, je tiež Francúz, začínal v metalových kapelách, postupne prešiel na elektronickú muziku a tiež písal hudbu do hier. Kent má na konte tak isto štyri dlhotrvajúce albumy a veľmi veľa singlov a EP-čiek. Za pozornosť určite stoja prekrásne videoklipy k skladbám “She Is Young, She Is Beautiful, She Is Next”, “Sentient” a “Venger”. Práve “Sentient” s hosťujúcou speváčkou Hayley Stewart mi ostala v hlave a srdci najdlhšie, aj keď ju PERTURBATOR dnes do setu nezaradil. To však vôbec nevadilo, zabavil som sa aj tak.

Show odštartovala skladbou “Birth of the New Model”, ktorá sa rozbieha veľmi pomaly, zatiaľ sa stihli nažhaviť všetky svetlá a s nimi aj nadržané publikum, ktoré po prestávke nejak zázračne zväčšilo svoj objem. Následne sa rozhýbal aj samotný James spolu so svojim bubeníkom, ktorí do nás postupne ládovali všetky svoje elektronické vypalováky s poctivou dávkou rôznofarebných fotónov. James si svoju muziku užíval snáď ešte viac ako publikum, metloval ako o život a to neviem či je pri elektronickej muzike bežné. Metalistu v sebe predsa len človek nedokáže zaprieť, aj keď hudba samotná mala s metalom spoločné akurát tak nejaké tie temnejšie melódie a dosť nechutný text skladby “Vantablack”. V hale to celkom žilo, ľudia skákali, metlovali aj tancovali. Evidentne im bol synthwave v PERTURBATORovom podaní po chuti. Mňa osobne bavila viac predošlá kapela, ale na druhej strane musím tiež priznať, že spojenie fakt namakanej svetelnej show so zaujímavou inštrumentálnou hudbou malo niečo do seba. Myslím, že kto sa zúčastnil, bol určite spokojný, či už bol z metalovej časti spektra alebo nie. Po konci setu boli PERTURBATOR povolaní naspäť mohutným skandovaním a zahrali ešte jednu či dve skladby. Tak ako kapela pred nimi, ani v tomto prípade neodzneli od protagonistov na pódiu žiadne slová, namiesto toho James neustále hecoval publikum gestami spoza svojho „synťáku“.

Skončilo sa plus-mínus v predpokladanom čase, kedže všetko celý večer klapalo ako hodinky. Koncert bol celkovo zážitok, bolo fajn vidieť spojenie elektronickej hudby s metalom a následne temnú elektronickú hudbu so svetelnou show, akú som asi ešte nikdy nevidel. Keď som sa pýtal na názory nemetalovej časti publika, tak gitara v The ALGORITHM bola celkom problém. Rémi to drtí ozaj nekompromisne a pre nezvyknuté uši to môže byť celkom rachot, no samozrejme party bez metalovej gitary boli prijímané vcelku kladne. Všetko to vykompenzovali PERTURBATOR, ktorých show sa páčila každému, koho som sa ten večer pýtal.

Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre Obscure Promotion.

Informácie o koncerte

Názov: PERTURBATOR si zahral v Bratislave s The ALGORITHM

Dátum: 13.10.2019

Miesto: BRATISLAVA - Majestic Music Club

Kapely: PERTURBATOR - synthwave (FRA)
The ALGORITHM - breakcore / IDM / djent (FRA)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2019-10-18 04:08:21

Prečítané: 871x

Autor: Michal Kmeť

Michal Kmeť

Názory redakcie

Chýba názor redakcie