TOGETHER AS ONE zaplnili košické Collosseum

TOGETHER AS ONE zaplnili košické Collosseum

Rok sa s rokom stretol, a tak ako aj ten minulý, aj tento aktuálny (šepká sa dokonca, že aj ten budúci...) otvárali metalovú sezónu v košickom Collosseu tí najpovolanejší. Silný odkaz a hlad po úžasnej muzike legendárnych DEATH a nebohého Chucka Schuldinera nepoľavujú ani dlhých dvadsaťtri sezón po jeho odchode do hudobného neba, ba naopak. Okolo dvestošesťdesiat fanúšikov smrtiaceho kovu a úctyhodne zaplnené priestory pod pódiom značili iba jediné – Chuck tu s nami bude svojim duchom prítomný navždy!

TOGETHER AS ONE, to nie je len názov jednej z mnohých hymien z pera amerického hudobníka a duchovného otca death metalu, ale i známy bratislavský projekt tvorený kvartetom zručných muzikantov, ktorí to v sobotu večer (v piatok sa v Collosseu hýbalo v rytme inej kultovky, no o tom by viac vedeli rozprávať „depešáci“) naplno rozbalili spolu s dvojicou ďalších dvoch hladných svoriek BRAIN DEALERS a nepomerne známejší CRANIOTOMY.

Do klubu sa rútim s maličkým meškaním a za dunivých zvukov prvej predkapely vstupujem do prekvapivo hojne zaplnených priestorov. Namiesto vopred avizovaných východniarov WAYD si svoju premiéru v tomto stánku práve odbíja zvolenská nádej a ponúknutej príležitosti sa veru chalani chopili veľmi obstojne. Banda tvorená štvoricou pánov v rokoch a drobným, ale čiperným mladíkom za mikrofónom produkuje tú najrýdzejšiu formu death metalu. To všetko okorenené o texty v našom rodnom jazyku a skutočne výborný growl spomínaného frontmana Dávida. Končí sa s vynikajúcou hitovkou „Netvor“ a budúcnosť BRAIN DEALERS môže priniesť ešte určite zaujímavé veci!

Naopak mäsiarčina v podobe CRANIOTOMY z Hlohovca je už časom zavedený pojem, konkrétne od 1998 si to táto brúska s malými zmenami v zostave razí cestu slovenským, ba i dokonca európskym podzemím. Gitara, basa, bicie, staronový krikľúň Rasťo „Pygo“ Váry a do toho brutálne naklepaná nálož, tučné gitarové riffy, slamming a hopsačky ako z veľkej školy. Došlo aj na účasť Košičana Aďa, bývalého to frontmana z obdobia 2017 až 2019, ktorý si s kapelou „zaspieval“ rovno v niekoľkých kúskoch, a hoci práve túto odnož smrtiaceho kovu až tak pozorne nesledujem (setlist odo mňa naozaj nechcite...), musím jednoznačne uznať, že neraz podceňovanú úlohu „zahrievačov“ publika splnili na sto percent. Výborný výkon!

V akej dobe to žijeme, keď dlhoročná akvizícia na scéne s bohatou diskografiou robí predkapelu nejakému revival zoskupeniu, všakže?! Lenže nostalgia je sakra silná vec a TOGETHER AS ONE nie sú iba kadejakí obyčajní príživníci slávnej americkej značky, ktorej plamienok definitívne vyhasol 13.decembra 2001. Máme tu totiž tú česť s technicky vynikajúco disponovaným a parádne zohraným zoskupením z Bratislavy, kde jednoznačne dominuje „slovenský Chuck“ v podobe Rada Gardiana. Takmer rovnaká fyzická vizáž, podobný hlasový prednes, skvelá inštrumentálna vyzretosť – klobúk dole!

Zavesiť ešte na krk čierny B.C.Rich Stealth a dopilovať celkovú zohratosť súboru a máme tu hotovú reinkarnáciu DEATH. Je nutné si priznať, že nejaké tie chybičky, nedokonalosti a mierne  výpadky z rytmu sa určite našli – bodaj by nie, keď ide o celkovo neuveriteľne komplexnú hudobnú mozaiku, ktorá by dala zabrať i tomu najlepšiemu hráčovi a muziku, kde väčšina fanúšikov pozná rokmi sústredených počutí snáď každú notu. Setlist bol rozložený pomerne rovnomerne (trochu neprávom sa pozabudlo iba na obdobie “Spiritual Healing“, ale snáď nabudúce) a došlo ako na preverené kultové klasiky (“Symbolic“, “Crystal Mountain“, “Spirit Crusher“, “Pull The Plug“, “Lack of Comprehension“, “The Philosopher“), tak i na nejednu nečakanú chuťovečku (“Without Judgement“, “Sacred Serenity“, “Trapped In a Corner“, “Within The Mind“, “Open Casket“, “Evil Dead“).

Žiaľ s príchodom „policajnej“ hodiny sa v Collosseu už tradične vypína zvuková šťava a TOGETHER AS ONE i napriek evidentnej chuti pokračovať dávajú veľkú bodku za týmto vydareným večerom. Spolu so známymi tónmi “Zombie Ritual“ si sám pre seba vravím, že čakanie na Január 2025 bude ťažké až beda!

Informácie o koncerte

Názov: TOGETHER AS ONE zaplnili košické Collosseum

Dátum: 20.01.2024

Miesto: KOŠICE - Collosseum Club

Kapely: TOGETHER AS ONE - Death tribute (SVK)
CRANIOTOMY - brutal death metal (SVK)
BRAIN DEALERS - death metal (SVK)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2024-01-31 02:05:07

Prečítané: 286x

Autor: Ladislav "Laďo" Rusnák

Ladislav

Názory redakcie

Chýba názor redakcie