WELICORUSS: Siberian Heathen Horde

WELICORUSS: Siberian Heathen Horde

WELICORUSS jsou v Brně jako doma a tak se z HellHammer festivalu stala, alespoň pro mě, tradičně navštěvovaná akce. Ruské symphonic black metalové smečce, vyskytující se v Praze, se vždy podaří pozvat nějaká ta zajímavá zahraniční lákadla, nad nimiž nelze jen tak mávnout rukou. Tentokrát šlo ale o oslavu chystané desky "Siberian Heathen Horde" a tak se ji kapela rozhodla celou zahrát, přičemž šlo o prodloužený set, ve kterém našly místo jak známé hity, tak i dosud nehrané písně.

Večer otevřeli Brnu známí místní Keltové DARK SEAL. Melodic pagan/black metalovou známost jsem neviděl delší dobu, a tak jsem si koncert užil, leč jsem těsně před startem dorazil do klubu a díky pekelnému žáru venku plus mému spěchu díky pozdnímu příchodu jsem byl spíše rád, že žiju. Tak jsem se zmohl jen na sledování koncertu a lapání po dechu. Každopádně, koncert byl takový jako vždy, tedy dobře odvedené řemeslo. Hrálo se z obou desek, které mají DARK SEAL na kontě, ale stejně nejvíce potěšily hity “Beltain” a hlavně pro mě v ten večer nečekaná pecka “Zákon života”. Ať kapela dělá, co dělá (kvalitně), tyto vály slyším vždy stejně nejraději. Za bicími tloukl do “hrnců” Tolbuchin (SEZARBIL, nebo dřívější spolupráce s DARK SEAL), který nahradil nedávno odejivšího Honzu. Jeho hra mi přišla intenzivnější a agresivnější. Možná to bylo ale tím, že jsem Brňáky delší dobu neviděl. Tento pekelník je ale naučen v těch nejortodoxnějších BM kruzích.

WELICORUSS - někoho baví, někoho vůbec a já to beru tak nestranně s tím, že si je rád poslechnu. Skupina postavená okolo nepřehlédnutelného frontmana Alexeye mě ale v nedělní večer poměrně překvapila. Pokud bude znít chystaná deska tak, jak vypadal výsledný zvuk na pódiu, možná by mohlo dojít na překvápko. WELICORUSS mi přišli agresivnější než obvykle, přičemž směrem od bicí baterie přišlo hned několik slušných přeháněk. Samozřejmě byl stále přítomen onen nádech ruského folklóru a hrdého epična. Alexej hecoval těch pár lidí v sále (neděle plus hokej), ti mu vraceli energii plnými doušky. Jinak šlo o koncert se všemi klady i zápory. Pokud kapelu nemáte rádi, nic pro vás, pokud jste fanoušky, byli byste unešeni chytlavými a nasamplovanými pasážemi. Prostě takový ten melodický předvídatelný metal s až kýčovitými aranžemi, který má ale pro mnohé chytlavost a atmosféru. Zazněl také hit “Sons of the North”, po kterém následoval přídavek. Co se týče zvuku, většinu koncertu jsem strávil na pravé straně u repráku, kde se na pódiu nacházel basák (při setu se vystřídali dva, jeden původní), tudíž mi mírně zanikala kytara a basa naopak logicky táhla za provaz, ale nakonec jsem se přesunul doprostřed sálu, kde bylo vše ok.

Večer pokazilo jen to, že byla neděle, jinak šlo o příjemnou pohodovku s elektrizující atmosférou těch pár jedinců, kteří neřešili, jaký je den a vykašlali se na hokej. DARK SEAL se svým “novým” bicmenem potěšili známými hitovkami, WELICORUSS sál sužovaný současným horkým počasím zchladili svou sibiřsky mrazivou hudbou, která zněla agresivněji než obvykle (na poměry WELICORUSS).

Informácie o koncerte

Názov: WELICORUSS: Siberian Heathen Horde

Dátum: 06.05.2018

Miesto: BRNO - Melodka

Kapely: WELICORUSS (Rus)
DARK SEAL (Cze)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2018-05-10 00:00:00

Prečítané: 1577x

Autor: Radek Chlup

Radek Chlup

Názory redakcie

Chýba názor redakcie