SALAMANDRA

SALAMANDRA

Ostravská Salamandra je bezesporu nejlepší českou speed metalovou kapelou. Ale to není všechno. Kromě toho jde také o jednu z těch skupin, se kterými si člověk užije spoustu zábavy. Tedy alespoň když má možnost si s nimi v klidu a nerušeně popovídat. Já jsem tu možnost měl na festivalu Rock Nářez 2005. A tak jsem se pokusil do následujícich řádků přenést alespoň trochu té skvělé atmosféry, při které vzduchem létala spousta vtipů a narážek, kterou jsem s kapelou zažil.

Fanoušci by na vašich stránkách rádi viděli i nějaké ty videoklipy, ale pokud vím, jsou s jejich umístěním na stránky problémy. Jak to tedy s nimi vypadá, podařilo se problémy alespoň trochu vyřešit?
Jarda Dufek: To je problém webmastera, toto řeší on. Takže až to vyřeší, tak tam něco bude. My o tom nemáme ani páru, jak to tam funguje. Něco se stahováním. Že to musí být přes nějaký server a je problém to tam umístit. 
Karel Řepecký: Ale bude to. Momentálně točíme novej. 

Můžu se zeptat, ke které skladbě?
Jarda: Z "Great Moravian Elegies" točíme The Blackest Wings. To je jedna z těch rytmičtějších věcí, které jsou na té desce. Teď je to ve stádiu rozpracování, protože to děláme víceméně po částech. Neděláme to všechno na jeden zátah. Uvidíme, co z toho vyjde.

A až bude video hotové, objeví se i někde v televizi?
Pavel Slíva: Mělo by. V Noci s Andělem a na Óčku, tam to taky pošleme a v regionálním vysílání a jestli už to půjde na netu, tak i tam. 
Karel: Takhle, my to tam pošlem, jestli to tam bude, to je druhá věc. (smích) 

Zajímalo by mne, jak jste se vyrovnali s překvapivým odchodem vašeho dlouholetého zpěváka Dalibora "Panthera" Halamíčka?
Jarda: Tak jak jsme se s tím vyrovnali. Podívej se, každej je hezčí, (smích) má šťastnější úsměv (opět smích)... 
Pavel: Úplně v pohodě. Ivan jeho úlohu plnohodnotně zastoupí, takže je to v pohodě. 

Právě na to jsem se chtěl zeptat. Na webu píšete, že Ivan Borovský přinesl do Salamandry něco, co jste v Daliborově projevu už delší dobu postrádali. Můžete být konkrétnější?
Karel: My hrajeme speed metal a tam je důležitý hlasový rozsah, hlavně výšky. 
Pavel: Ta kapela se prostě někam ubírá a třeba na poslední desce "Great Moravian Elegies" se víc kladl důraz na různý hlasový polohy a Ivan je v tom jako doma. A co se týče skládání, tak můžeme na písničkách více pracovat, protože má větší rozsah. 

A pomáhá Ivan třeba i s psaním textů? Protože zpěváci si většinou sami píší texty...
Pavel: My máme na tohle textařku, Katku Pastorkovou, která nám už tři desky napsala a asi bude pokračovat i dál. Až budeme chystat čtvrtou tak asi bude v tom psaní pokračovat. Ale ještě vůbec nevíme o čem to bude a jaký bude námět.

Takže to bude opět nějaká koncepční deska, jak je tomu u vás zvykem? Neuvažujete třeba o tom, že byste natočili něco nekoncepčního?
Pavel: Možná bude. Ještě máme rozdělané dvě věci, ale pouze hudebně, takže není ještě určený směr textů nebo příběhu. Ještě nad tím tak lovíme, co by připadalo v úvahu.

Teď bych se chtěl zeptat tebe Ivane, jak jsi se vůbec dostal k Salamandře?
Ivan Borovský: To kluci o mě vlastně věděli. Oni mne sledovali již delší dobu... 
Karel: FBI je FBI. (smích) 
Ivan: Takže když Dalibor odešel, tak mne oslovili jestli bych to nechtěl zkusit. No a já jsem opustil bývalou kapelu a chtěl jsem to zkusit. 
Jarda: A zkouší dodnes. 
Karel: Šel do plnejch. (smích) 

A vypadá to, že je spokojenej...
Jarda: (smích) Ještě neví... 
Ivan: Zatím ještě nepřišli peníze na konto (smích). A nevím kde je chyba, jestli je to chyba banky... 
Jarda: Určitě! (smích) 

Informácie o rozhovore

Odpovedal/-li:

Webová stránka:

Informácie o rozhovore

Uverejnené: 2005-06-11 02:30:20

Prečítané: 1304x

Autor: Honza Němec

Honza Němec

Názory redakcie

Chýba názor redakcie