AGNOSTIC FRONT - The American Dream Died

AGNOSTIC FRONT - The American Dream Died

Niekto sa nedávno vyjadril že Agnostic Front sú Iron Maiden hardcorovej hudby. Po nespočetných personálnych zmenách, desiatich radových albumoch a 35 rokoch na scéne, sa HC titáni z New Yorku znovu ozývajú s albumom „The American Dream Died“.

Po nabudzovacom intre, ktoré od začiatku jasne stanovuje atmosféru nasledujúcich, približne 25 minút, album prechádza do titulnej piesne „The American Dream Died“. Je pravda ,že človek by nemal súdiť celý album po vypočutí prvej piesne, ale v tomto momente je každému, kto sa trochu v tvorbe Agnostic Front orientuje, jasné, v akom duchu bude doska pokračovať. „The American Dream Died“ je hudobne klasická šablóna typických Stigmových riffov a Miretových agresívnych pokrikov a spevov. V podstate tu nájdeme všetko, čo dlhoročne definuje tvorbu Agnostic Front. Či už sú to blastbeatové náklady ako „Police Violence“ a „Enough is enough“, zborové pocty punkovým koreňom v „Never walk alone“ a „Just like yesterday“ alebo húpavé HC pasáže ako v piesni „Only in America“, album „The American Dream Died“ je kombináciou všetkého, čo Agnostic Front vedia najlepšie. Nuž, keď niečo funguje, načo to meniť.

Medzi najzaujímavejšie momenty albumu považujem plíživo ťažobný song „We walk the line“, crossover thrashovú vec „Social Justice“ a hlavne „Old New York“ ktorá srší úprimným vyznaním k rodnému mestu kapely a jedná sa o jednu z ďalších hymnických skladieb repertoáru Agnostic Front. Ďalšia „Gotta go“ sa v plnom zmysle slova nekoná , ale koncertný potenciál sa piesni uprieť nedá a z celého albumu mi osobne utkvela v pamäti pravdepodobne najviac.

Lyricky sa album nesie presne v duchu svojho názvu. Od sociálnych tém, cez politiku až po povinné texty ospevujúce „hardcoreovú lojalitu a súdržnosť“ sa album drží vo viacmenej rovnakých vodách ako počas celej kariéry kapely, možno tentokrát s väčším pocitom nostalgie a bilancovania (songy Old New York a Just like yesterday). Texty možno formálne trochu trpia prílišnou priamočiarosťou a prvoplánom, no nikdy nezachádzajú do momentu, kedy by pôsobili rušivo.

Ako som už v predošlých riadkoch jemne naznačil, The American Dream Died je surová dávka presne toho na čo sme u Agnostic Front zvyknutí, no zároveň svojími krátkymi údernými piesňami jemne "požmurkáva“ na debutové 6 minútové EP „United Blood“ a album „Victim in pain“. Nová doska newyorských hardcoreových dinosaurov možno neprekvapí ničím zásadne novým, no na druhej strane ničím ani nesklame.

7,5 / 10

Tracklist

01. Intro
02. The American Dream Died
03. Police Violence
04. Only in America
05. Test of Time
06. We Walk the Line
07. Never Walk Alone
08. Enough is Enough
09. I Can't Relate
10. Old New York
11. Social Justice
12. Reasonable Doubt
13. No War Fuck You
14. Attack!
15. A Wise Man
16. Just Like Yesterday

Zostava

Roger Miret - spev
Vinnie Stigma - gitara
Mike Gallo - basa
Pokey Mo - bicie
Craig Silverman - gitara

Informácie o albume

Žáner: Hardcore

Dátum vydania: 04.04.2015

Typ: CD

Dĺžka: 27:58

Vydavateľstvo: Nuclear Blast

Webová stránka:

Krajina: USA

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2015-04-30 00:21:59

Prečítané: 1835x

Autor: Maroš "VanPotkan" Buchel

Maroš

Názory redakcie

Chýba názor redakcie