ALKALOID - Liquid Anatomy

ALKALOID - Liquid Anatomy

Poznáte ten pocit, keď natrafíte na niečo skvelé úplne omylom a nechápete ako je možné, že ste o tom doteraz nevedeli? Hovorí o tom jedno krásne príslovie: “Prišiel k tomu, ako slepé kura k zrnu”. Niečo podobné sa nedávno stalo aj mne, keď sa môj YouTube rozhodol zablúdiť medzi mnou neprebádané žánre a naservíroval mi tento skvost. Má tendenciu prehrávať to isté, čo ste už predtým počúvali, poprípade vám sem-tam zadelí niečo podobné žánru, ktorý obyčajne počúvate. A tu niekde sa musela stať táto príjemná anomália, ktorú si tak celkom neviem vysveliť. Môj žánrový obsah, čo sa metalu týka, obsahuje najmä technické deathy a slam. No tentoraz mi z nejakého mne neznámeho dôvodu, osud naservíroval čisté spevy, akustické gitary a dlhé pomalé pasáže z oblasti progresívnych vôd. O to prekvapivejšie bolo zistenie, že ALKALOID sa vlastne počúva veľmi dobre a výsledný súzvuk ma chytá za srdce čoraz viac.

Aby som sa zas nehral na totálneho drsňáka, The FACELESS určite patrí do mojich obľúbených kapiel, taktiež som dosť fičal na kanaďanoch AUGURY, ale predsa len tí sú viac v death metalových ako v progresívnych vodách. Ešte by som asi mal spomenúť Američanov CYNIC, ktorí sú možno žánrovo najbližšie. ALKALOID bola pre mňa úplná neznáma a po pár počutiach som vedel, že je to trefa do čierneho. Samozrejme nechýbajú nemilosrdne naklepané pasáže vsádzajúce na čistú brutalitu povestnú pre tvrdšie metalové žánre, no gro tohto albumu tvoria hudobne absolútne vyšperkované progresívne postupy a kompozície. V “Liquid Anatomy” je každá skladba unikátom a je písaná podľa inej šablóny, nikdy neviete dopredu čo sa bude odohrávať. Brutálne klepačky striedajú pomalé pasáže a vyslovene alternatívne úlety podčiarknuté čistým spevom. Z hľadiska zaužívaných vzorcov, na ktoré som pri metale ako takom zvyknutý, je toto výlet do úplne inej dimenzie. Každý nástroj vrátane spevu je perfektne čitateľný a dohromady vzniká božský astronomický koktejl. Album má dohromady hodinu aj štyri minúty a na tomto priestore kapela ponúka kvantum hudobných nápadov, ktoré sa úplne vymykajú tomu, čo môžete počuť niekde inde.

Všetko je perfektne vyvážené a každý part je prepracovaný do najmenších detailov. Čisté línie aj sóla sadnú na svoje miesto ako uliate a nič sa nedeje prvoplánove. Hlavnému spevu často vypomáha druhý aj tretí hlas, čo len podčiarkuje zmysel protagonistov pre všetky detaily. Takto vyšperkovať všetky nástroje a hlavne premyslieť kompozície muselo trvať kvantá času, no oplatilo sa. Ak existuje viac kapiel, ktoré toto dokážu, tak vôbec nemám obavu o budúcnosť metalu, ALKALOID nech kľudne usadne na trón a diktuje tempo. Navyše tento progresívno-profesorský prístup k  tvorbe hudby môže prilákať aj nemetalové obecenstvo, ktoré inklinuje k tvrdšiemu no hudobne vyspelejšiemu spektru. No dobre, teraz som možno uletel až príliš, ale však nechajme sa prekvapiť. Ak máte chuť na niečo iné a nevadí vám, že si nájdete dekel až niekde vo vesmíre, smelo do toho. “Liquid Anatomy” stvorili majstri svojho remesla známi z legiend zvučných metalových mien, napríklad väčšina osadenstva kapely hrávala v OBSCURE, bubeník Hannes Grossmann s gitaristom Christianom hrali v kultovke NECROPHAGIST a obaja gitaristi hrali v nemenej známej technickej legende SPAWN OF POSSESSION.

Ako pikošku na záver som si nechal poslednú skladbu albumu s názvom “Rise Of The Cephalopods”, ktorá má bez pár sekúnd neuveriteľných dvadsať minúť. Takúto metráž som zažil asi len pri PINK FLOYD, pri metalovej kapele niečo úplne nevídané. Po pomalšom začiatku si pasáž “Buried worlds shall rise up, rise up” budete určite spievať spolu s nimi, po nej nasleduje pravá metalová režba. Tá sa však naspäť preklopí do kľudnejších vôd, aby sa po dlhšom no prepracovanom nástupe zas vrátila k nekompromisným riffom v maximálnom tempe. Zmena je život a rýchlosti sa prestriedajú niekoľko krát, až kým sa kapela zas nevráti k ústrednému motívu. To však nebude všetko a hudobných kotrmelcov bude toľko, že sa vám z nich zatočí hlava. Táto skladba je svojim spôsobom vlastným albumom a perfektne reprezentuje majstrovstvo ALKALOID, prajem ničím nerušené počúvanie.

10 / 10

Tracklist

1. Kernel Panic
2. As Decreed by Laws Unwritten
3. Azagthoth
4. Liquid Anatomy
5. In Turmoil's Swirling Reaches
6. Interstellar Boredom
7. Chaos Theory and Practice
8. Rise Of The Cephalopods

Zostava

Morean - gitara, vokály
Christian Münzner - gitara
Danny Tunker - gitara
Linus Klausenitzer - basa
Hannes Grossmann - bicie

Informácie o albume

Žáner: Progressive Death Metal

Dátum vydania: 18.5.2018

Typ: CD, Digipak

Dĺžka: 01:04:37

Vydavateľstvo: Season Of Mist

Webová stránka: http://www.alkaloid-band.com

Krajina: Nemecko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2019-05-03 00:00:00

Prečítané: 914x

Autor: Michal Kmeť

Michal Kmeť

Názory redakcie

Chýba názor redakcie