AN ABSTRACT ILLUSION - Illuminate the Path

AN ABSTRACT ILLUSION - Illuminate the Path

Tak toto som naozaj nečakal. Človek si tak nejako skúša vypočuť nejaké nové veci, ale aby sa z toho vykľul album roka?! No dobre, tak až také horúce to nebude, stále máme len august, tak nenapíšem album roka, ale určite jeden z vrcholov! Ale pekne po poriadku. Aktuálne traja páni, Karl Westerlund - basa, gitara, Robert Stenvall - spev, klávesy a Christian Berglönn spev, bicie, si povedali, že nahrajú plnohodnotného nasledovníka EPčka s názvom "Atonement Is Nigh", to vyšlo v roku 2014.
Na ploche takmer 70 minút sa rozprestiera celkovo 8 skladieb, a tak je jasné, že tu nepôjde len o nejaké jednoduché pesničkovanie. Vymyslieť nejakú škatuľku bude dosť problematické, ale skúsim. Atmosferický progresívny melodický death metal s občasnými black a gothic prvkami. Šialené, že? Iste, ale funguje to úplne skvele. 

Plnohodnotných songov vlastne nie je 8, ale v podstate len 6, pretože tie dve sú inštrumentálne intrá. Priemerne má teda skladba nad 10 minút a to už chce nejaký ten nápad, aby nenudila, a tak dosť často AN ABSTRACT ILLUSION majú ako keby poznávací znak k jednotlivým skladbám, ktorý sa tu a tam objaví. Napadá mi MY DYING BRIDE a "The Cry of Mankind", niečo takéto, aj keď menej. Celý album neuveriteľne rýchlo odsýpa a fakt zvyčajne neviem, že už tá niečo vyše hodinka prešla a tak ideme zas od znova. Občas sa síce pristihnem pri myšlienke, že by to celé mohlo byť o niečo kratšie. Potom si ale uvedomím, veď na čo?! Prišli by sme o tú, síce opakujúcu sa, ale veľmi príjemne počúvateľnú krásu.

Stále rozmýšľam, k čomu by som to prirovnal a napadajú mi spolky ako RAPTURE, INSOMNIUM, SLUMBER, prípadne ENSHINE so zmixovanými MONOLITHE (funeral doom metal) plus LUSTRE s riadnou porciou severského death metalu. Proste ako keby ste zobrali najlepšie pasáže zo všetkých albumov spomínaných kapiel a zmixovali ste ich dokopy. Neustále sa totiž pristihnem pri myšlienke, že toto odniekiaľ poznám. Je to zlé? Je snáď zlé, keď vám niekto vyberie všetky čerešničky a naservíruje vám ich pokope? Pre mňa určite nie. Posledným songom zabili pomyselný klinček a ním je "Svartesmeden och Lundamyrstrollet". Je to totiž cover od nórskej skupiny menom WINDIR, popravde je to môj najobľúbenejší song (ach, je to ako dnes a ono je to už viac ako 12 rokov, čo prišla tá smutná správa), týmto si ma páni z AN ABSTRACT ILLUSION definitívne získali na svoju stranu a ja môžem skonštatovať, že je to sympatický cover a ak je to pocta Valfarovi, tak potom vyšla na výbornú. Originál je síce len jeden, ale môže byť. Ak som vyššie spomínal MY DYING BRIDE, tak samozrejme som myslel aj WINDIR, kde presne tento posledný song má v sebe esencie "Illuminate the Path", kde je jedna nosná téma, okolo ktorej je postavený celý song a to presne z veľkje časti vystihuje hudbu Švédov. Pridajte k tomu ešte občasné úlety, či už v podobe gotického spomalenia alebo naopak death až black metalového zrýchlenia a máte približnú predstavu, čo nám vyviedli títo páni. Samozrejmosťou je rôzny variabilný spev, od čistého, cez death metalový chrapot až po blackovejší škrekot. Skvelé, naozaj skvelé. Som naozaj zvedavý kto a či tento rok vôbec prekoná tento prekvapujúci skvost a už sa teraz teším na nový album INSOMNIUM, ktorých fanúšikovia určite ocenia aj tento album. Ak chcete, nakopnite YTB, kapela tam celý album oficiálne streamuje a taktiež tam nájdete aj EP.

Kapela zatiaľ nenašla vydavateľa a tak si tento album môžete kúpiť len v digitálnej podobe, či už cez bandcamp, spotify, itunes, amazon atď. CD by ale malo vyjsť, aspoň kapela tak udáva na svojej FB stránke.

9,5/10 / 10

Tracklist

1. Breathe. Create. Beauty.
2. Abode of a God
3. Drop This Planet of Dust
4. Illuminate the Path
5. Vakuum
6. Talvatis
7. Skeletons of Light
8. Svartesmeden och Lundamyrstrollet (Windir cover)

Zostava

Karl Westerlund - gitara
Robert Stenvall - klávesy
Christian Berglönn - bicie, spev

Informácie o albume

Žáner: Atmosferický progresívny death metal

Dátum vydania: 27.7.2016

Typ: digital

Dĺžka: 69:42

Vydavateľstvo: samovydanie

Webová stránka: https://www.facebook.com/anabstractillusion

Krajina: Švédsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2016-08-11 13:25:49

Prečítané: 1799x

Autor: Michal Lukáč

Michal Lukáč

Názory redakcie

Chýba názor redakcie