ANOTHER DIMENSION - Immortal Black Chaos

ANOTHER DIMENSION - Immortal Black Chaos

An Anatomy of the Beast, Banquet in the Darkness a Ultimate Instinct - hovorí vám to niečo? Nie? Tak to je OBROVSKÁ chyba, ak máte radi melodický death metal švédskeho strihu (z Japonska). Toto sú totiž tri albumy od skupiny Intestine Baalism. Posledný ale žiaľ vyšiel dávno pradávno a to v roku 2008. Nedávno som teda zháňal info, či ešte vôbec fungujú, prípadne niečo robia (zistil som iba, že nedávno mali koncert) a prosím pekne to som oslovil vydavateľstvo, ktoré oslovilo skupinu, manažéra ... nič. Ale tak metal-archives oznámil, že Kenji Nonaka, ktorý hrá v IB na gitaru má aj druhú skupinu (a už sa dostávame "domov") a tou je samozrejme Another Dimension. Mimochodom nemá zmysel ani osloviť kapelu AD cez mail, aby som sa dozvedel niečo o IB, ale malo zmysel napísať priamo Kenjimu! Ten mi prezradil, že IB pracujú na nových veciach, samozrejme nasledovala otázka, že KEDY?! Tento rok to žiaľ vonku nebude, tak dúfam, že v 2017 sa dočkám(e). 

Ok, úvod máme za sebou. Dlhý, nudný ale musel som. Ešte raz opakujem - melodický death metal. IB nevydali slabý album, všetko sú to dokonalé nahrávky (!), a tak keď som zistil, že Another Dimension niečo vydali, tak som ho proste MUSEL mať. Poznáte to ... každý má svoje cestičky ako za chvíľku počúvať vlastne čokoľvek, ale chyba lávky. Toto sa proste na webe zohnať nedalo. Teda aspoň ja som bol neschopný :) Neostalo mi teda nič iné ako naštartovať ebay a pekne z Japonska objednať CD. Priznám sa, že už sú to roky, čo som niečo kúpil bez toho, aby som nevedel do čoho idem. Na youtube sú len dve skladby a to je sakra málo. Na CD sa ich nachádza rovno osem, aj keď teda prvá je inštrumentálka. Potom nasledujú neuveriteľné melodické orgie, ktoré proste milujem. Pamätám si ako dnes, keď som si kúpil prvý album IB, presne podobným štýlom, poznal som dve skladby tuším z výberovky Rock Extremum. Po prvom vypočutí som si povedal, že to boli vyhodené peniaze, lebo sa mi páčili iba tie dve skladby. Našťastie som to nevzdal a odmenou by bolo, že ten album sa mi zarezal pod kožu. Nie, s Immortal Black Chaos to nie je podobné. Ten sa mi páči hneď, pretože som tušil čo môžem čakať. Vyhrávky, sóla, nápadité bicie. Spev! No áno, spev je jediná vec, ktorá odlišuje IB od AD. IB mali viac deathmetalovejší, kdežto tu je taký niečo na pomedzí deathu a coru. Teda ak sa chápeme. 

Ak by som mal porovnať teda hudbu IB a AD, tak naozaj najväčší rozdiel je v speve, keby mi niekto povie, že IB vymenili speváka a nahrali nový album, tak to asi zožeriem. Síce by som sa možno divil, že tam nie je gitarová brnkačka (ale nakoniec tá nebola ani na poslednom) a v podstate je to trošku vykradnuté IB, lenže koho to štve? Je to zahraté úplne skvele a vymyslieť niečo nové, kde máte v kapele bicie, spev, basu a dve gitary je v podstate nemožné. Jedine kde by sa dalo niečo nové vyhútať je asi spev, ako to nedávno predviedla Batushka. Na druhej strane toto by sem nepasovalo a nie je na to ani dôvod. Ešte menší rozdiel je v tom, že AD používa občas ako keby hovorené slovo, druhý spev a hudba je niekedy pomalšia, s povedal by som snáď až heavy gitarami. 

Záver je teda jasný. Immortal Black Chaos je albumom, ktorý je úplnou povinnosťou pre fanúšikov Intestine Baalism. Vzhľadom na to, že je pod každým songom podpísaný práve Kenji Nonaka (a okrem prvej aj spevák Kouichi Udagawa), aj keď Kenji s IB nahral iba posledný album, keďže ku kapele sa pripojil až v roku 2006. Ak teda niekto túto (pre mňa) legendu melodického death metalu z Japonska nepoznáte, tak to treba naozaj urýchlene napraviť. Mimochodom keď spomínam melodický death metal, tak mám na mysli niečo ako Edge of Sanity, At the Gates, prípadne staručké Dark Tranquillity a In Flames alebo Japoncov Gotsu Totsu Kotsu (tí taktiež v roku 2015 vydali výborný album Retributive Justice). Proste hudba, ktorá má v sebe nielen energiu, brutalitu, ale aj melodickosť. Veľká škoda, že nielen AD, ale aj IB úplne kašle na nejaké promo aktivity a podobne, teda minimálne v Európe, pretože Immortal Black Chaos s veľmi veľkou pravdepodobnosťou bude len raritná záležitosť, ktorú bude poznať málo ľudí. Vraví sa, že Japonci sú najpracovitejší národ. Rozmýšľam či to platí aj v hudbe, pretože AD existujú od roku 1997, vydali jeden jediný album a ten sa nahrával v roku 2009 a 2015 :) Jo a 10/10 nedám len preto, že také hodnotenie som nedal nikdy a šetrím si ho na nový album Intestine Baalism :) 

P.S.: Áno, toto je zaujatá recenzia, Intestine Baalism proste milujem. 

9,5 / 10

Tracklist

1. The Hymn
2. Pagan Orphans of Black Sun
3. Enter the Infernal Darkness
4. Sinister Ecstasy
5. Immortal Black Chaos
6. Grotesque Feast
7. Hellstorm
8. Under the Spell

Zostava

Koretaka Takahashi - gitara
Kenji Nonaka - gitara
Kouichi Udagawa - spev
Yuji Kawaguchi - bicie
Junji Matsushita - basa

Informácie o albume

Žáner: Melodic Death Metal

Dátum vydania: 04.02.2016

Typ: CD

Dĺžka: 35:56

Vydavateľstvo: Pagan Orphans Records

Webová stránka: http://ad-666.com/

Krajina: Japonsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2016-04-28 11:24:55

Prečítané: 1242x

Autor: Michal Lukáč

Michal Lukáč

Názory redakcie

Chýba názor redakcie