COR SCORPII - Ruin

COR SCORPII - Ruin

Pamätníci si určite spomínajú na kapelu WINDIR. Frontman tejto kapely Valfar zomrel v roku 2004 na podchladenie, keď išiel do rodičovského zrubu. Kapela sa po tejto smutnej udalosti rozpadla a zostávajúci piati členovia založili kapelu VREID. Rovnako tiež vznikla aj kapela COR SCORPII ktorú však založili len traja z WINDIR. Aby to bolo ešte viac prehľadné, tak zo COR SCORPII časom odišli dvaja ex členovia WINDIR a z VREID jeden. Nakoniec to teda dopadlo tak, že štyria sú vo VREID a jeden má COR SCORPII. Kto by chcel vŕtať, ešte je tu MISTUR...

COR SCORPII tento rok vydali svoj druhý album, po pauze trvajúcej 10 rokov, nuž a práve túto nahrávku si opíšeme. Samozrejme väčšina ľudí bude porovnávať hudbu WINDIR s COR SCORPII, prípadne ešte v VREID. WINDIR mal svoju folkovú a blackovú zložku, pri aktuálne hodnotenom albume by som povedal, že slovo "folkovú" by sme mohli nahradiť aj "symfonickú". Taká "Skuggevandrar" by sa určite uplatnila aj na staršom materiále DIMMU BORGIR. Celkovo hudba COR SCORPII je posunutá ešte viac do melodiky. Základom je samozrejme black metal, lenže treba k tomu prirátať od kláves, cez ženské spevy, zborové spevy, klavír až po akordeón alebo mandolínu. Takýto mix však vôbec nepôsobí chaoticky, ale materiál je poskladaný presne tak, aby jeden motív striedal druhý a všetko do seba zapadalo tak akurát.

V porovnaní s debutom "Monument" pribudli snáď len tie dva, pre metal mierne exotické, nástroje a ženský spev. Zvyšok ostal. Skvelý melodický black metal. Na ploche takmer 54 minút nájdete 8 songov spievaných po nórsky. VREID síce spravili väčšiu dieru do sveta, to však rozhodne neuberá na sile tohto materiálu. Ten by si rozhodne nemali nechať ujsť priaznivci melodickejšieho black metalu a som presvedčený, že nielen fanúšikovia WINDIR, prípadne VREID budú veľmi spokojní. A ten kto by mal záujem až o ambientný záver, tak nech si vypočuje aspoň poslednú vec "Siste Dans".

Na deň presne vyšli dva albumy melodického black metalu. HOTH a COR SCORPII. U mňa v tomto minisúboji vyhrali síce Amíci HOTH, možno u niekoho to však bude presne naopak?!

8 / 10

Tracklist

1. Svart blod (Hovmod står for fall)
2. Hjarteorm
3. Skuggevandrar
4. Fotefar
5. Helveteskap
6. Ri di mare
7. Ærelaus
8. Siste dans

Zostava

Inge Jonny Lomheim - basa, akordeón
Rune Sjøthun - gitara, mandolína
Gaute Refsnes - klávesy, spev
Thomas S. Øvstedal - spev
Ole M. Nordsve - bicie
Erlend Nybø - gitara

Informácie o albume

Žáner: Melodic Black Metal

Dátum vydania: 15.06.2018

Typ: CD

Dĺžka: 53:50

Vydavateľstvo: Dark Essence Records

Webová stránka: http://corscorpii.bandcamp.com

Krajina: Nórsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2018-07-23 14:08:39

Prečítané: 1288x

Autor: Michal Lukáč

Michal Lukáč

Názory redakcie

Chýba názor redakcie