CRADLE OF FILTH - Dusk... and Her Embrace - The Original Sin

CRADLE OF FILTH - Dusk... and Her Embrace - The Original Sin

Hneď na úvod musím priznať, že pôvodný "Dusk..." považujem za najlepší album CRADLE OF FILTH (tesne nasleduje "Cruelty"). Teraz trošku histórie. Po vydaní "The Principle of Evil Made Flesh" kapela nahrala v roku 1995 nasledovníka, lenže nakoniec sa stihla rozpadnúť na dve skupiny ešte pred vydaním, možno aj pre to, že sa im výsledok spoločného snaženia v štúdiu nepáčil a pohádania sa s vydavateľstvom. A tak časť pokračovala pod pôvodným názvom CRADLE OF FILTH a druhá si založila skupinu THE BLOOD DIVINE. Kto je víťazom, je asi jasné. Oba tábory sa ale zhodli, že tento materiál nevydajú, a tak Dani a spol o rok neskôr nahrávajú EP "V Empire or Dark Faerytales in Phallustein" a neskôr znovu nahraný "Dusk... And Her Embrace", ale už s novými členmi. Toľko história.

Prešlo 21 rokov od pôvodného nahrania a Dani a spol si povedali, že miesto toho, aby nahrali nový album, tak zremastrujú pôvodné vydanie kultového albumu. Rozmýšľam či toto bol nutný krok, lebo nech si nad tým lámem svoju plešatú hlavičku akokoľvek, tak neviem prísť na žiadny normálny dôvod, prečo. Starý fanúšik si album vypočuje, možno kúpi do zbierky a to je všetko. A ten, čo CRADLE objavil nedávno?! Tomu tiež doporučujem pôvodný epos. Ako samozrejme hudba nie je zlá, presne pasuje do obdobia, v ktorom pôvodne mal album vyjsť. Lenže to teraz bude každý vydávať xy verzií z každého albumu? Kebyže je digitalna verzia free a CD platené za nejakú symbolickú cenu, tak to beriem, lenže cena mp3 je na itunes 8 libier a CD stojí priamo od vydavateľa 9 libier a z amazonu 10.

Poďme ale k tomu najpodstatnejšiemu, a to je hudba. Ako som spomenul vyššie, pasuje presne tam, kde vyšli veci z roku 1996. Jedna skladba sa nachádza na EPčku ("Nocturnal Supremacy"), šesť kúskov je z "pôvodného" Dusk (nerátam sem "The Graveyard by Moonlight", ktorá je úplne zmenená), tri sú intrá (vrátane "The Graveyard by Moonlight") a posledné dva songy sú demo nahrávky. Ak porovnám originálne a zremastrované verzie, tak sa zhodujú na 80-90%. Sem tam je iné sólo, prípadne pridaný iný spev, drobnosti. Najväčšie prekvapenie bolo pre mňa pri "Heaven Torn Asunder" , tá je dokonca snáď lepšia ako verzia z roku 1996! Najmä vďaka jednej zvláštnosti, schválne si ju vypočujte a každému hneď bude jasné, čo myslím. Na druhej strane taká "A Gothic Romance" obsahuje vyslovene otravný ženský spev, toto mi naozaj nechýba.

Celkovo tento album na mňa pôsobí dosť kontroverzne, vždy si radšej vypočujem verziu z roku 1996, ako túto, a to nevravím o tom, že by sme možno prišli o klenot v podobe "Malice Through the Looking Glass". Hodnotiť tento album je teda problematické, pôvodnému albumu by som po 20tich rokoch dal bez váhania 10/10. Tento mi ale proste príde zbytočný za predpokladu platenia. V prípade, ak by bol free v podobe mp3, tak by to bol celkom pekný darček pre fans, bez toho mi to pripadá, že Dani a spol chcú v podstate bez námahy vyťažiť z minima maximum, žiaľ na úkor fanúšikov. Ak teda niekto chce naozaj silou mocou komplet diskografiu CoF, tak to už aj tak dávno má kúpené a vy ostatní ... nie je dôvod kupovať. Z hodnotenia spravím skoro priemer, hudba 9,5/10, prístup k fans 3/10 (tie tri body za verných fanúšikov) a bude dnes za 5,5/10.

5,5 / 10

Tracklist

1. Macabre, This Banquet
2. Nocturnal Supremacy
3. Heaven Torn Asunder
4. Dusk... and Her Embrace
5. A Gothic Romance
6. The Graveyard by Moonlight
7. Funeral in Carpathia
8. Beauty Slept in Sodom
9. The Haunted Shores of Avalon
10. Carmilla's Masque
11. A Gothic Romance (demo)
12. Nocturnal Supremacy (demo)

Zostava

Dani Filth - spev
Paul Ryan - gitara
Benjamin Ryan - klávesy
Paul Allender - gitara
Nicholas Barker - bicie
Jon Kennedy - basa

Informácie o albume

Žáner: Black Metal

Dátum vydania: 8.7.2016

Typ: CD

Dĺžka: 71:02

Vydavateľstvo: Cacophonous Records

Webová stránka: http://www.cradleoffilth.com/

Krajina: Anglicko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2016-07-31 11:11:18

Prečítané: 2392x

Autor: Michal Lukáč

Michal Lukáč

Názory redakcie

Chýba názor redakcie