DECEASED - Ghostly White

DECEASED - Ghostly White

Ak by som mal vybrať jednu skupinu, ktorá by spĺňala kritéria, že existuje aspoň 30 rokov, vydala viac ako 5 albumov, nepochochádza z Južnej Ameriky, je pomerne neznáma a hrá sčasti death metal, tak mojou prvou voľbou je DECEASED.

Neznáma?! Jasné, prvá kapela čo podpísala u Relapse, lenže vtedy predsalen hrali mierne odlišnú hudbu. Až na treťom albume ("Fearless Undead Machines") začali ukazovať pazúriky a primiešavať heavy metal do pôvodného death/thrashu. Posledný album pod Relapse "Supernatural Addiction" už bol vyšperkovaný tak, že kapela našla svoju tvár a tú si držia vlastne doteraz. Samozrejme s občasnými úskokmi mimo žáner. A to, že DECEASED nie sú kapela, čo by brala promo mimo US UG príliš vážne, dokazuje aj to, že služba Shazam (rozpoznávanie hudby na telefónoch) v čase písania recenzie stále nepozná tento album. Aj keď je vonku už viac ako mesiac. Vydanie sa síce o niečo pozdržalo, ale to bol len dvojtýždňový detail.

Pamätníci teda asi DECEASED poznajú, je však faktom, že kapela v našom okolí príliš známa nebude. Vplývajú na to aj dva faktory. Za posledných 10 rokov, len dva albumy a naozaj mizerné promo (FB stránky nefunkčné, bandcamp rozhádzaný kade tade, nejaká oficiálna stránka neexistuje).

Dosť však bolo kritiky, poďme k hudbe. Ak som spomenul "Supernatural Addiction", tak to bol album, kde si všetko sadlo ako malo a DECEASED vydali jeden zo svojich vrcholov. Po ňom nasledovala coverová odbočka "Rotten to the Core" a nasledujúce albumy už pokračovali v ceste, ktorá začala pri "Supernatural Addiction". Tou je death/thrash metal s heavy prvkam, prípadne punkovými úletmi. Škatuľka relatívne jednoduchá. Hudba je však naozaj veľmi prepracovaná, melodická a neuveriteľne variabilná. V porovnaní s ostatnými albumami, je tu jedna vec, ktorá sa zatiaľ nevyskytovala. Tou je ženský spev! Nejedná sa však o nejaké dlhé pasáže, skôr sa jedná o jednoslovné úseky, ktoré však pôsobia tak, že tam pasujú od nepamäti. Najvačší priestor dostane Jillian Smith v poslednom záseku "Pale Surroundings".

Sympatickou vecou bookletu je to, že je pekne uvedené, čím je inšpirovaná každá pesnička. Tak sa napr. dozvieme, že "The Shivers" je inšpirovaná filmom Čierne Vianoce, "Endless Well", ako už názov napovedá, drogovou zavislosťou alebo "Thoughts From A Leaking Brain" si zobrala vzor dielo Edgara Allana Poe.

Takmer 55 minút skvelej hudby robí z tohto albumu, aspoň pre mňa, jeden z vrcholov roka. Tých osem songov ubehne veľmi rýchlo a neostáva nič iné ako pustiť si "Ghostly White" znovu. Kto o DECEASED doteraz nepočul a našiel sa v hudobnej škatuľke old school death/thrash/heavy, tak rýchlo do toho. Určite nebudete ľutovať! Úvod je síce naozaj netypický, kde som pri prvých tónoch kapelu snáď nespoznával, pretože to celé bolo nejaké "pomalé". Všetko však zmenilo po dva a trištvrte minúte, vtedy sa rozbehol pravý DECEASED a pokračuje až do konca.

Album vydali Hells Headbangers Records. Fyzická kópia, či už v podaní CD alebo kazety príde spoza veľkej mláky celkom rýchlo. Kto by preferoval digitálne vydanie, tak o splnenie jeho túžob sa postará Bandcamp, kde sa samozrejme dá celý album aj vypočuť.

P.S.: Ešte pred vydaním albumu prišla smutná správa, ktorá oznámila, že bicmen Dave "Scarface" Castillo tragicky zahynul. Česť jeho pamiatke!

9,5 / 10

Tracklist

1. Mrs. Allardyce
2. Germ of Distorted Lore
3. A Palpitation's Warning
4. To Serve the Insane
5. Endless Well
6. The Shivers
7. Thoughts from a Leaking Brain
8. Pale Surroundings

Zostava

Kingsley "King" Fowley - vokály, klávesy
Mike Smith - gitara
Shane Fuegel - gitara
Les Snyder - basa
Dave "Scarface" Castillo - bicie

Informácie o albume

Žáner: Death/Thrash Metal

Dátum vydania: 16.11.2018

Typ: CD

Dĺžka: 54:28

Vydavateľstvo: Hells Headbangers Records

Webová stránka: http://the-true-deceased.bandcamp.com

Krajina: USA

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2018-12-28 14:29:01

Prečítané: 1120x

Autor: Michal Lukáč

Michal Lukáč

Názory redakcie

Chýba názor redakcie