DEVIN TOWNSEND Project - Ghost

DEVIN TOWNSEND Project - Ghost

Keď si to tak zhrnieme, Devin Townsend a jeho rovnomenný Project nám svojou tetralógiou poskytol slušný hudobný náklad, ktorého strávením ako celkom sa zrejme málokto v pohode vysporiadal. Od pinkfloydovsky líznutého “Ki”, cez popovo odskotačený “Addicted” až po progresívne vyšinutý “Deconstruction”. Posledná zo štvorice albumov pod nálepkou DEVIN TOWNSEND Project má byť akási očista pre autora samotného, ktorý potreboval vypnúť rozbehnuté motory po hektickom dni, pohodlne sa usadiť na terase, otvoriť flašu vínka a len tak pozerať na poletujúce vtáctvo nad pokojnou hladinou horského jazera pri západe slnka. Presne takéto pocity na poslucháča sa podarilo preniesť samotnému autorovi albumom “Ghost”.

Album vo svojej podstate možno chápať ako jemnú relaxačnú hudbu, ktorá má priniesť ukľudňujúce terapeutické účinky na znepokojenú dušu. Hlbšia sústredenosť tu vôbec nie je potrebná, pretože album možno s kľudným svedomím chápať ako hudobnú kulisu, ktorá podvedomo vykazuje blahodárne účinky na vaše zmysly. Za doprovodu poväčšinou akustických nástrojov sa nám pred očami vytvárajú éterické až ambientné zvukové harmónie, ktoré dýchajú ľahkou dynamikou, avšak nekladú takmer nijaké (ak vôbec nejaké) nároky na poslucháčovu pozornosť. Celá tá neuchopiteľnost sa odohráva akoby na pozadí. Pri hlbšej analýze si samozrejme nejde nevšimnúť (ne)typické autorove postupy a svojský rukopis pri hrátkach so zvukom (najmä čo sa vokálov týka). Všetko ako vždy dobre napísané a vycibrené do detailov. Tohto maníka poznáte okamžite na čokoľvek siahne. “Ghost” ako celok plynie s ľahkosťou niekde vo vzduchu a pôsobí pomerne optimisticky s jemným nádychom tajomna. Je však nutné byť naladený na takúto vlnovú dĺžku.

Album vyžaduje veľmi špecifické rozpoloženie a s tým súvisiacu chuť vložiť ho vôbec do prehrávača, teda má svoj význam najmä pre jeho tvorcu. “Ghost” totiž nie je určený na bežný posluch, čo môže byť menší problém a tým pádom spojené ono nutkanie pustiť si ho vôbec znovu a znovu. Proste musí prísť tá vhodná chvíľa, ktorých zrejme u bežného fanúšika DEVIN TOWNSENDa moc nie je a preto radšej zakaždým siahne po niečom atraktívnejšom z jeho dielne. Mám preto dojem, že “Ghost” si Devin v prvom rade vytvoril sám pre seba, pekné od neho je, že sa s tým podelil so zvyškom sveta. Každopádne potvrdil svoju hudobnú všestrannosť a rôznorodosť a najmä fakt, že to robí od srdca a robí to kvalitne. A môj osobný favorit v intenciách projektu? Jednoznačne “Addicted”!

7 / 10

Tracklist

1. Fly
2. Heart Baby
3. Feather
4. Kawaii
5. Ghost
6. Blackberry
7. Monsoon
8. Dark Matters
9. Texada
10. Seams
11. Infinite Ocean
12. As You Were

Zostava

Devin Townsend - všetko

Informácie o albume

Žáner: Ambient/Progressive Rock

Dátum vydania: 20.06.2011

Typ: CD

Dĺžka: 72:45

Vydavateľstvo: HevyDevy Records

Webová stránka: http://www.hevydevy.com

Krajina: Kanada

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2011-07-07 20:12:05

Prečítané: 1531x

Autor: Mario Maslík

Mario Maslík

Názory redakcie

Chýba názor redakcie