EDITOR - Old School

EDITOR - Old School

 „Stále nás baví hrať, ako prvýkrát....“. Refrén titulnej skladby „Old School“. A presne v tomto duchu sa nesie celý posledný album slovenskej legendy EDITOR. Pojem „legenda“ je v ich prípade viac než na mieste. Veď vznik datujú ešte za čias totality, presne v roku 1988. Za tých 29 rokov prešla kapela viacerými zmenami, či už personálnymi, alebo hudobnými, no nikdy sa výraznejšie neodklonili od štýlu, ktorý im v počiatkoch učaroval najviac a tým je thrash metal. Moje uši zachytávajú v priereze tvorby aj crossover, hardcore, či tak ako na novinke, pritvrdený rock´n´roll. Dohromady mi z toho vychádza thrash core´n´roll so spevnými, chytľavými textami, z ktorých cítiť vnútorné výpovede, či sociálne kritiky, tak ako sme na to zvyknutí z minulosti. Výnimku urobili pri tretej skladbe „Lemmy“, ktorou vzdali hold nesmrteľnej ikone rock´n´rollu, poťažmo muziky ako takej.

Zvuk na „Old School“ je posadený tak, aby poslucháča hneď posadil na zadok. Stanley svojou basou hrnie Emilove jednoduché, no o to údernejšie riffy pred sebou ako buldozér. Prochy kladie paličky na blany tu s ľahkosťou, tam s poriadnou razanciou a do toho stíha zborovo si zarevať „hey, hoou, náš život je rock´n´roll....“. Old schoolovo je pojatý aj cover albumu, jednoduchý a pri tom celú podstatu muziky vystihujúci.

Najcharakteristickejším prvkom EDITORU však s určitosťou zostáva nezameniteľný vokál, ktorého majiteľ nie je nikto iný, ako Milan „Doctor“ Jakubík. Jeho hlasivky za tridsať rokov nestratili na svojej naliehavej intenzite ani decibel. Ba práve naopak, akoby s novým, agresívnejším materiálom chytili druhý dych. Chalanov muzika neskutočne baví a je to cítiť. Vedia, kde má slovenský metal drobnú skulinku a presne do nej sa „Old School“ trafil. Vyhli sa trendom tak rafinovane, že v konečnom dôsledku sú skladby hrateľné aj v rádiách. Čo však u nás nehrozí, ale to je už úplne iná téma. A že nespievajú do vetra „Dnes to dáme tak, ako prvýkrát...“ potvrdili na krste albumu v Rock clube Mlyn vo Vrútkach. Odohrali všetky skladby z novinky, ktoré preložili pár tutovkami z minulosti. A to všetko s nesmiernou ľahkosťou a úsmevom na tvárach.  

9 / 10

Tracklist

1. Revolúcia
2. Old School
3. Lemmy
4.Sračky
5. Oko za oko
6. Náš život
7. Ovca v rade
8. Vírus
9. Walking Dead
10. Posledný zhasne

Zostava

Milan "Doctor" Jakubík - vokals
Emil Varsík - guitars
Stano "Stanley" Pastucha - bass
Peter "Prochy" Prošek - drums

Informácie o albume

Žáner: Thrash´n´roll

Dátum vydania: 30.03.2017

Typ: CD

Dĺžka: 32:25

Vydavateľstvo: Slovak Metal Army

Webová stránka: http://bandzone.cz/editor

Krajina: Slovensko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2017-05-10 17:52:19

Prečítané: 2382x

Autor: Rasťo Jurčo

Rasťo Jurčo

Názory redakcie

Chýba názor redakcie