EDITOR - Realita?

EDITOR - Realita?

Až v tomto období sa nám dostáva do rúk album slovenskej legendárnej kapely Editor – Realita?, ktorý vyšiel už v roku 2004. Medzitým vydali už nový album s názvom Svet je proti nám, ktorý vyšiel v tomto roku. V najbližšom čase uvedieme aj túto recenziu. Začiatky kapely sa datujú do roku 1988, kedy hrala kapela klasický thrash metal a z tohto obdobia má na svojom konte 4 demá. Svoj prvý celohrajúci album vydali v roku 1994 pod názvom Shut Up! Toto bola druhá etapa histórie kapely, kedy už medzi thrash metal začali vsúvať prvky hc, len v tom období spievali v anglicky. Postupom času sa z ich hudby stal klasický hc/punk a neskôr chalani upustili od anglicky spievaných textov a od albumu Game Over spievajú už iba po slovensky. Každý jeden z nás pozná hity ako stop KDH alebo Červená Čiapočka. V kapele sa za toto dlhé obdobie vystriedalo viacero muzikantov, ktorí teraz pôsobia v kapelách Lunatic Gods, Horská chata alebo Digitus In Recto.

Viacerí už mali určite možnosť počúvať tento album alebo ste videli kapelu na živom vystúpení, kde hrajú už aj z tohto albumu dosť skladieb. Úvod obstará rovnomenná skladba, ako názov celého albumu. V jej úvode počuť úryvky zo správ, do ktorých sa pomaly vsúva basgitarová linka a hlas známeho moderátora správ Braňa Ondruša, ktorý vás privíta a začína sa typické hc peklo, v podaní Editoru. V ďalšej skladbe Doctor nabáda skoč, skoč, rozbi si hlavu. V tomto období, je to už klasický hit živých vystúpení. Album pokračuje v rýchlom slede ďalej. Chalani sú známi ostrými textami a tým, že si nekladú servítky pred ústa. Vo veľmi zaujímavých a vo veľa prípadoch pravdivých textoch sa navážajú bez problémov do politiky a do systému štátu (Svine - v tejto skladbe je do úvodu zapracovaná známy „hit“ V. Mečiara, keď sa lúčil s politikou, Dokedy? – v tejto zase Mikiho slogan). Ďalej do náboženstva a vojen (Neverím, Džihád), o tom ako je ťažko sa v živote obracať (Boj, Použi päsť!, Možno). Je vidieť, že kapela má aj obrovský zmysel pre humor, viď skladby Panic, G. E. C (mňa osobne veľmi pobavila a spestrila celú nahrávku)... Na CD je pre užívateľov PC nahratý aj klip ku skladbe Použi päsť! Editor je u nás už známa zabehaná záruka kvalitného a poctivého hc/punku.

Chalani nepriniesli nič nové, ale myslím si, že týmto albumom ani nikoho neurazili, skôr pošteklili a niektorých prinútili porozmýšľať. Celý album sa dobre počúva a poslucháč má chuť niekedy len tak vstať a pogovať. A práve toto chcela pri počúvaní albumu Realita? kapela dosiahnuť.

6 / 10

Tracklist

1. Realita?
2. Skoč!
3. Boj
4. Hitovka
5. Použi päsť!
6. Neverím
7. Panic
8. Svine
9. G.E.C.
10. Bež preč!
11. Turúru
12. Možno
13. Načo?
14. Pripíjam
15. Neverím (radio version)
16. Dokedy?
17. G.E.C. (censored version)
18. Džihád
bonus:
19. Ešte jedno
20. Svetlo v temnotách
** Použi päsť (PC video)

Zostava

Milan "Doctor" Jakubík - spev
Pavel "Hirax" Baričák - gitara
Ľubo Šimo - gitara
Stano "Stanley" Pastucha - basová gitara
Peter "Kuco" Kucián - bicie

Informácie o albume

Žáner: Hardcore/Punk

Dátum vydania: 08.01.2004

Typ:

Dĺžka: 54:01

Vydavateľstvo: Hirax Records

Webová stránka:

Krajina: Slovensko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2006-09-11 01:02:45

Prečítané: 1765x

Autor: Stanislav "Stillborn" Černák

Stanislav

Názory redakcie

Chýba názor redakcie