EMERALD SHINE - Misty Tales

EMERALD SHINE - Misty Tales

Pamatuji, když EMERALD SHINE vydali svůj vůbec první zásek. Byl rok 2016 a folk metalová parta z Česka vydala EP “Beneath the Stars”. Výsledek byl takový nemastný a neslaný. O kvalitách kapely z Nového Jičína mě přesvědčil až jeden z jejich koncertů v Brně na Melodce, kde mě zaujal přesvědčivý hlas zpěvačky Lenky, která má na starosti většinu věcí – od samotných skladeb až po boční aktivity a chod EMERALD SHINE – a celkově šikovné vystupování hudebníků, které bavilo. 

EMERALD SHINE se vyprofilovali do zcela jiného hudebního rozměru. Nepoznal bych, že jde o tutéž kapelu. S kolotočem změn v sestavě a aktuální nahrávkou “Misty Tales” jsou tu úplně noví EMERALD SHINE – sympatická kapela, která se vydala do říše elfů. A atmosféra mystických lesů, v nichž poletují bludičky a svítí poutníkům na cesty v tajemné noci, ze skladeb opravdu dýchá. 

Co je ale hlavní, je překvapivý talent Lenky, která zpěvem i umem složit zajímavé motivy rychle zraje. A její elfí družina nijak nezaostává a dovede rovněž překvapit a potěšit. “Misty Tales” sice staví na folk metalových základech (flétna, harfa, housle), ale vydává se na pouť do progresivních částí lesů, kde jsou cesty mnohem klikatější a hrbolatější. 

Písně vás zahalí do tajemství fantastických lesů a elfího folklóru, překvapí ale postupy, které směřují k označení progressive metal. Melodika s rytmickou sekcí se neustále proměňuje, často až nečekaně, a kytara s bicími působí hravě a hašteřivě, až to posluchače hřeje. EMERALD SHINE není ten typ kapely, která by měla metal jen jako podklad pro folkové nástroje. Nejvýraznější melodie sice mnohdy tvoří flétny, housle a prostor vyplňuje harmonické cvrlikání harfy, riffy ale pořádně řežou v až překvapivě zajímavých a inteligentních podobách. Metalovou říznost ještě připomíná extrémní vokál. V jeho případě jde o zpestření, ale i bez něj bych si to dokázal představit. 

Zvuk je spíše tichý, nekonkrétní a možná trošku nevyvážený – přeci jen bych dal kytary více nahlas, bicí tvrději, folkové nástroje do stejné roviny a zpěv také trochu výše. Zároveň tak ale dodává na mlhové atmosféře, která mi místy společně s melodiemi a zpěvy připomíná středověkou hudbu. Zpěvy Lenky jsou uklidňující a nabité pozitivní aurou, často ji ale doplňuje mužský čistý zpěv, který svou podobou ještě posiluje dojem dávného středověku. Je tedy otázka, zda by tvrdší produkce svědčila mýtické atmosféře. 

Za asi nejsilnější kousky považuji “The Elven King” a “A Lake Far Away”, ve kterých cítím všechny vyřčené vlivy hezky pohromadě. Jde o nejvíce reprezentativní skladby, které na album účinně lákají. Z “Misty Tales” cítím mladou svěžest a lehkost, na povrch se ale dere i hráčský i skladatelský talent a profesionalita. V České republice upřímně nevím o kapele, která by mi v tomto žánru byla tolik sympatická. EMERALD SHINE se vyhýbají prvoplánovosti, klišé minimalizují a jen si z něj občas berou, co sami uznají za vhodné. 

Je to zábavné, uvolněné, pozitivní, a přitom hezky zahrané. V těchto hudebnících dřímá hráčský talent. Myslím si, že z EMERALD SHINE by se mohla stát osobitá a zajímavá akvizice, pokud by kapela pokračovala v nastolené hudební formě.

7,5 / 10

Tracklist

01. Intro
02. Autumn Mists
03. Silver Riders
04. The Elven King
05. Where Life's Been Ruined
06. A Lake Far Away
07. Voice of the Muse
08. The Song of Fallen Leaves
09. The Only One
10. The Time Has Come
11. We'll Be Back
12. Rainy Night

Zostava

Leena – vokály, akustická kytara, flétna
Dushinka – čisté zpěvy, kytara
Klára – housle, doprovodné vokály
Richmonde – harfa, vokály
Radek – basa
Kamil – bicí

Informácie o albume

Žáner: Folk Metal

Dátum vydania: 09.11.2018

Typ: CD

Dĺžka: 48:21

Vydavateľstvo: Vlastní náklad

Webová stránka: http://www.facebook.com/emeraldshineofficial

Krajina: Česko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2019-09-16 00:00:00

Prečítané: 1218x

Autor: Radek Chlup

Radek Chlup

Názory redakcie

Chýba názor redakcie