FUNERAL WHORE - Phantasm

FUNERAL WHORE - Phantasm

Niekedy môže byť problematické vymyslieť názov pre kapelu, to je jasné, len prečo dávať až taký hlúpy názov? Rečnícka otázka, samozrejme. Faktom je, žeFUNERAL WHORE nie je veľmi šťastný názov pre kapelu. Toľko k názvu, čo sa týka zloženia, tak 4 kusy, z toho jedno nežnejšie pohlavie hrajúce na gitaru. Hudobne by sa dala vymyslieť škatuľka "oldschool jak sviňa". Žiadne blbnutie s novinkami, len čistá nostalgia, ako keby FW sa zasekli na začiatku deväťdesiatych death metalových rokov. Autopsy, Dismember atď. Dalo by sa povedať že je tu mix švédskej (melodika) a americkej (brutalita) školy. Nič nové, ale znie to výborne. Niekedy ja osobne proste potrebujem aj takýto výplach, bez rôznych experimentov a nedávno som niečo takéto hľadal. Nové, avšak staré.

Teda old school death metal, skoro trištvrte hodinka. K dĺžke by som mal prvú pripomienku. V tomto prípade by bolo menej viac, album už trošku ku koncu nudí. Polhodinka by bola ideálna a možno by neškodilo osekať rôzne intrá, pretože časom sa ich proste "prejete". Celá doska je "zasvätená" hororu Phantasm (resp. asi všetkým častiam), z ktorého už čerpalo toľko kapiel ... (Mortician, Entombed, Marduk, .. ) a samozrejme nechýba ani slávna veta "The Funeral is about to begin!". Tentokrát ale bez "Sir". 11 skladieb a už pri prvých tónoch je jasné, prečo "old school". Zvukovo teda hniloba, avšak stále v rámci normy. Môže teda byť, vlastne nejaký krištáľovo čistý zvuk by sa k takejto hudbe ani nehodil, body navyše.

Začiatok albumu je celkom rýchla jazda, kde je pomalších pasáží pomenej a až na občasné intro by si človek nevydýchol. Práve prvé skladby ma bavia viac. Na šiestu v poradí bol natočený aj videoklip (The Graveyard Silence). Je "srandovné" sledovať, ako tri slečny oblečené v kožených oblečkoch škrtia farára krížom, aby ho nakoniec živého pochovali do hrobu vo veku 28 rokov. Teda nejaké intelektuálne orgie nečakajte, na druhej strane vydarený song. Iba dve skladby prekonajú 4 minútky, a to len kvôli dlhšiemu úvodu, občas sa nájde aj nejaké to sólo, klasika. Z môjho pohľadu ma teda viac baví prvá polovica tejto holandskej hniloby, mierne zvrátená melodika v titulnej Phantasm alebo Reanimated znie naozaj podarene. Je to teda mierna škoda, lebo nemám rád, keď z albumu vytŕčajú nejaké skladby a nebaví ma album celý, ale len časť.

Aby som to zhrnul, hudba FW vôbec nie je nejaká objavná záležitosť. Na druhej strane sa dá pri nej celkom fajn zabaviť a napr. na koncerte by toto fungovalo určite skvele. Zvukovo sa presunieme o "pár" rokov naspäť. Ja som presne niečo takéto potreboval, u mňa vládne spokojnosť a ak máte radi staré veci od skupín ako Asphyx, Dismember atď. tak určite FUNERAL WHORE skúste, nie je to síce album, ktorý budem počúvať denno denne, ale nemyslím, že práve o toto v hudbe FW ide, zrelaxovať sa pri ňom dá výborne.

6,5/10 / 10

Tracklist

1. Phantasm
2. Evil Manifestation
3. Reanimated
4. The Tall Man
5. Population None
6. The Graveyard Silence
7. When Life Turns to Ashes
8. Down the Abyss
9. Morningside Cemetery
10. Only the Coffins Remain
11. The Mortuary at Night

Zostava

Kellie - gitara
Roy - gitara, spev
Nick - bicie
Van Dune - basa

Informácie o albume

Žáner: death metal

Dátum vydania: 18.3.2016

Typ: CD

Dĺžka: 41:12

Vydavateľstvo: F.D.A. Rekotz

Webová stránka: https://www.facebook.com/FW.OldSchoolDeathMetal

Krajina: Holandsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2016-10-22 11:05:16

Prečítané: 1265x

Autor: Michal Lukáč

Michal Lukáč

Názory redakcie

Chýba názor redakcie