GREAT LEAP SKYWARD - Map of Broken Dreams

GREAT LEAP SKYWARD - Map of Broken Dreams

Debutový album, ktorý nie je až tak debutový? Tento rok zo skupiny KNIGHTMARE vznikla skupina GREAT LEAP SKYWARD. Táto zmena však nepriniesla len zmenu názvu, ale taktiež sa zmenilo hudobné smerovanie. Z pôvodného, mierne oplácaného, power/thrash metalu sme sa presunuli kamsi do progresívnejších vôd. A posledný odpočinkový deň pre školákov GLS vydali "znovadebutový" album "Map of Broken Dreams".

Už pri prvom letmom vypočutí ma celkom zaujal spev. Luke Besley totiž používa všetky možné polohy spevu, presne takto sa mi to páči. Nie je to len jedna poloha a príde aj na čistejší spev. Občas síce práve tento znie, mierne, podivuhodne, to by som však nebral ako mínus. Skôr zvláštnosť. Kapela uvádza za svoju inšpiráciu kapely BLIND GUARDIAN, MEGADETH, IRON MAIDEN alebo WINTERSUN. Avšak žiadna nejako neopisuje skladby GLS vcelku, ak by som mal použiť jedného interpreta, ktorý sa aspoň sčasti priblíži, tak starší DEVIN TOWNSEND. To samozrejme vytvorí len približný obraz, celkovo by sa dal album "Map of Broken Dreams" opísať ako prienik heavy, thrashu, melodického death metalu s prímesou blacku a elektroniky. Kratšia škatuľka by znela progresívny metal. Hudba v zmysle "nabúchame tam čo to ide a uvidíme ako to vypáli". V prípade GLS však vyliezol veľmi zaujímavý materiál.

Osem songov na celkovej ploche niečo viac ako 54 minút s krásnym, apokalyptickým, coverom, ktorý tvorí aj základ webstránky. Tá je mimochodom spravená tiež zaujímavo, kde pri rôznych objektoch (maska, socha, nápisy, postavy) sa môžeme dozvedieť viac, nielen o kapele. Aby zaujímavostí nebolo málo, tak album vydalo Metalapolis Records. Podobnosť s konkurenciou je samozrejme len náhodná. Pôvodne síce album vyšiel len digitálne, kapela však zamakala a už je vonku aj krásne digi CD, ktoré obsahuje cover ako A3 plagát. Dokonca vyšiel aj videoklip k skladbe "Singularity".

"Map of Broken Dreams" má rozhodne čo ponúknuť a v prípade, že sa radi necháte prekvapiť rôznymi hudobnými odbočkami zmiešanými dokopy (ktoré fungujú a nie je to len chaos), tak GREAT LEAP SKYWARD bude určite zásah do čierneho. Z Austrálie po NE OBLIVISCARIS prichádza opäť kvalitná nahrávka, aj keď na rozdiel od skúsenejších kolegov, sa plavia častejšie v jemnejších vodách. Kto však holduje takémuto druhu hudby a nebude mu vadiť mierne jemnejšie smerovanie GLS, tak tento album netreba ignorovať, lebo ide o vysoko počúvateľný nadpriemer!

9 / 10

Tracklist

1. Great Leap Skyward
2. I Am the Black Matriarch
3. Singularity
4. Kindred
5. Junkyard Planet
6. Nuclear Winter
7. Sepulcral Y Sin Nombre
8. Black Sea of Trees

Zostava

Luke Besley - gitara, spev, klávesy, violončelo
Jim Munro - gitara
Matt McConaghy - basa
Dave Allen - bicie

Informácie o albume

Žáner: Progressive Metal

Dátum vydania: 31.08.2018

Typ: CD

Dĺžka: 54:11

Vydavateľstvo: Metalapolis Records

Webová stránka: http://www.greatleapskyward.com

Krajina: Austrália

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2018-10-19 00:00:00

Prečítané: 1235x

Autor: Michal Lukáč

Michal Lukáč

Názory redakcie

Chýba názor redakcie