GRIFT - Arvet

GRIFT - Arvet

Uchopiť nejako zmysluplne tento album je veľmi problematické. Základ je black metal a to okolo je príroda, akustika a folkové prvky. Asi takto "jednoznačne" by som opísal druhý album GRIFT. Ok, ale poďme detailne.

GRIFT tvorí len jeden člen a to Erik Gärdefors. No konte má debut s názvom "Syner", nejaké tie EP a samozrejme novinku s názvom "Arvet". Celkovo obsahuje 6 songov, pričom jeden je absolútna zbytočnosť "Morgon på Strömsholm " a ešte jeden s názvom "Glömskans järtecken" má na mňa, až príliš dlhé a nudné intro. Takmer 35 minút hudby, z ktorej, ja osobne, by som proste cca 6 vyhodil. Nuž ale na to som ja malý pán, na druhej strane album by som potom ohodnotil lepšie.

Spomínaná zbytočnosť "Morgon på Strömsholm " ASI nesie nejaké dôležité posolstvo, lenže za prvé je (ako celý album) spievaný po švédsky a za druhé je to príliš otravné. Neznášam preskakovať skladby v albume, ak by zvyšok hudby nebol taký skvelý, tak táto recenzia nikdy nevznikne. Niečo ako SUN OF THE SLEEPLESS.

Spev. Zúfalý spev. Toto je asi zlomový moment celého albumu, pretože Erikov vokál naozaj posobí ako keby stál nad veľkou priepasťou a niekto ho nútil s pištoľou pri hlave spievať. Brilantné! Hlasový prejav a najmä teda celková práca tejto zložky oddeľuje tento album od priemeru a posúva vo vyššie. Škrekot, šepkanie, normálny spev. Dokonca sa objaví aj ženský. Ten zvyšok je celkom klasický. Black metal. A čo tá príroda zhora? Od akustických gitár, cez rôzne zvuky prírody až po zvieratá. O melodickú zložku sa postarajú gitary, občas náznaky sóla a samozrejme klávesy. Nie je prekvapením, že Erik použil aj severský hudobný nástroj zvaný "psalmodikon". Naozaj síce neviem slovenský preklad, ak teda existuje, ale asi takto by to byť mohlo :) Proste niečo ako "husle, pri ktorých sa sedí". Ak by ste nevedeli, čo si pod tým máte predstaviť, stačí si vypočuť a najmä pozrieť song "Den stora tystnaden". V klipe mimochodom hrá spolu s Erikom jeho otec a aj z pohyblivých obrázkov je vidieť, že symbiózu s prírodou Erik nemyslí len akúsi pózu. Ak som Vás troška navnadil, tak rozhodne si vypočujte song nižšie. Ak sa Vám bude páčiť tento, tak som si istý, že oceníte celý album. Nuž a ak nie ...

O albumu sa postaralo "Nordvis Produktion". CD, LP (už vypredané), digitálne vydanie (bandcamp). Hodnotenie bez "zbytočností" spomínaných vyššie by bolo 9/10. Takto žiaľ ale musím ubrať. Album vždy hodnotím komplexne. Každopádne kvalitné dielko hodné vypočutia.

8 / 10

Tracklist

1. Flyktfast
2. Den stora tystnaden
3. Glömskans järtecken
4. Morgon på Strömsholm
5. Utdöingsbygd
6. Nattyxne

Zostava

Erik Gärdefors - všetko

Informácie o albume

Žáner: Black metal

Dátum vydania: 08.09.2017

Typ: CD

Dĺžka: 34:56

Vydavateľstvo: Nordvis Produktion

Webová stránka: https://www.facebook.com/Griftofficial/

Krajina: Švédsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2017-09-18 22:01:11

Prečítané: 1489x

Autor: Michal Lukáč

Michal Lukáč

Názory redakcie

Chýba názor redakcie