HNISAVÝ PROCES - Zahnívanie Spoločnosti

HNISAVÝ PROCES - Zahnívanie Spoločnosti

Môžete sa stať legendou, ak ste vydali len jedno jediné demo? Môžete. Ale musí byť splnených viacero podmienok. Prvou je to, že prvotina musela vyjsť strašne dávno, druhou by mohlo byť, že ste stáli kdesi pri zrode žánru na Slovensku (jasné, ABORTION boli skôr) a v neposlednom rade sa musí nájsť aj ochotný človek toto vaše dielko vydať. Všetko toto bolo splnené a tak svetlo sveta po 25tich rokoch uzrela nahrávka "Zahnívanie Spoločnosti" od Dubničanov HNISAVÝ PROCES.

Z Dubnice svojho času pochádzalo viacero skupín. SUPPURATION, KAR, DONNER (v ich skúšobni bol nahraný aj tento album) a v roku 1992 uzrel svetlo sveta HNISAVÝ PROCES. Traja, teraz už páni, Jozef Cyprian (basa), Majo Agafon (spev, bicie) a Jozef Kyta (gitara, spev) stvorili pol hodinku zla. Zvuk je upravený Martinom Barlom (pôvodnú nahrávku som nepočul, takže neviem či je zvukovo príliš iná - no áno, mal som vtedy 12 rokov a ak by som ju vtedy počul, tak sa asi dosť zhrozím :) holt niekto je pomalší a kvalitnú hudbu ocení až neskôr). O nový cover sa postaral Luisma z legendy HAEMORRHAGE. Mimochodom zvuková stránka, ak berieme do úvahy vek, je excelentná.

Ak som vyššie spomenul inú našu, trúfam si napísať, legendu ABORTION (recenzia na posledný album tu), tak v podobných vodách sa plaví aj hudobná loď HNISAVÉHO PROCESU - grind. Treba ešte spomenúť inú legendu a tou sú NAPALM DEATH, pretože práve táto skupina najmä formovala hudbu HP.

Tento album je rozhodne pre pamätníkov prvopočiatkov UG. Tí si zaspomínajú na staré dobré časy. Mladšie ročníky, oslovené grindom, by si rozhodne toto CD mali minimálne vypočuť. Ani nie preto, že hudba HP by v aktuálnej dobe bola nejaká šleha, to nie. "Zahnívanie Spoločnosti" má však 25 rokov! Z tohto pohľadu sa nedá ani nič vytknúť, pretože grinderi si skladby "Patológ", "Ritný otvor" alebo "Psychopat" rozhodne zarevú tiež. Texty sú presne také isté ako by človek čakal od teenagerov ovplyvnených hudbou NAPALM DEATH a roku 1992. Treba však jedným dychom dodať, že občas sa nájdu aj filozofickejšie témy v podaní "Ústup nikam", "Odpad" alebo "Kalná existencia".

Toto CD rozhodne nie je pre každého. Určite je pre "pamätníkov" pôvodného vydania. Taktiež pre niekoho kto by chcel hudobný výlet do minulosti a v neposlednom rade pre grinderov. Vy si kľudne môžete pridať k hodnoteniu 2,5 bodu. Táto hudobná raritka má čo ponúknuť aj v roku 2017 a ak si myslíte niečo iné, tak to nikomu brať nebudem. Na bandcampe je samozrejme celý album k dispozícií a vydavateľ nie je nikto iný ako Slovak Metal Army.

Bonusom je booklet, kde nájdete nielen aktuálnu podobu troch stvoriteľov "Zahnívania spoločnosti", ale taktiež pôvodný booklet a fotky, predpokladám, z roku 1992. Nuž človek sa za 25 samozrejme zmení. Záver obstará aj menší písaný pokec Jozefa Kytu.

Čo myslíte: bude Slovak Metal Army pokračovať vo vydávaní starých UG nahrávok?

7,5 / 10

Tracklist

1. Intro (Harmony Corruption)
2. Prehnité výlučky
3. Chylus
4. Patológ
5. Skap (part I.)
6. Ritný otvor
7. Hnisavý Proces
8. Chorobná nákaza
9. Zatuchlé výpary
10. Skap (Part II.)
11. Intro (Zahnívanie spoločnosti)
12. Ústup nikam
13. Instinct Of Survival (Napalm Death cover)
14. ?
15. Ľudský úpadok
16. Zabalený v hovne
17. Psychopat
18. Kalná existencia
19. Odpad
20. Outro (Harmony Corruption)

Zostava

Jozef Cyprian - basa
Majo Agafon - spev, bicie
Jozef Kyta - gitara, spev

Informácie o albume

Žáner: Grindcore

Dátum vydania: 31.10.2017

Typ: CD

Dĺžka: 29:40

Vydavateľstvo: Slovak Metal Army

Webová stránka: http://hnisavyproces-sma.bandcamp.com

Krajina: Slovensko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2017-12-31 20:56:25

Prečítané: 1679x

Autor: Michal Lukáč

Michal Lukáč

Názory redakcie

Chýba názor redakcie