JUDAS PRIEST - Firepower

JUDAS PRIEST - Firepower

Na to, že sa JUDAS PRIEST s nami lúčili už pred šiestimi rokmi (v rámci turné "Epitaph"), tak sa im do dôchodku akosi nechce a odvtedy stihli vydať už druhý album (celkovo osemnásty). Ich aktuálna novinka menom "Firepower" vyšla 9. marca 2018 a legendárni heavymetalisti z anglického Birminghamu ňou dokazujú, že s nimi stále treba rátať.

Album začína pekne zostra, štartujú ho dve svieže skladby - titulná "Firepower" a klipovka "Lightning Strike" - ktoré majú poslucháča nakopnúť. Prvé malé zmiernenie prichádza so štvorkou "Never The Heroes" a v podobnom duchu sa nesie "Spectre"; to sú jasné koncertné záležitosti a zároveň jedny z vrcholov dosky. Tá sa inak nesie prevažne v strednom tempe, PRIEST sa však samozrejme neboja aj spomaliť, výsledkom čoho je napr. song "Children Of The Sun", no najmä záverečná balada "Sea Of Red" s príjemným akustickým základom.
Rob Halford za mikrofónom podáva fenomenálny výkon, hoci do nejakých zásadných výšok sa nepúšťa a spieva len toľko, čo mu jeho hlas v 66. rokoch dovoľuje. Inštrumentálnej zložke velia dvaja gitaristi: Glenn Tipton, ktorého snáď netreba predstavovať a najmladší člen „Judášov“, Richie Faulkner. Obidvaja sa prezentujú variabilnou hrou, nechýba plno šťavnatých riffov, melodické vyhrávky a sóla… všetko tak, ako to máme radi. Hrubé struny neobsluhuje nik iný, než Ian Hill, ktorého prejav je už tradične nenápadný. A stálicou v zostave je i bubeník Scott Travis, ktorý je hnacím motorom zadných radov JUDAS PRIEST a už teraz sa teším, keď si jeho precíznu hru opäť vychutnám aj naživo.Prakticky celý album sa nesie v štýle poctivého heavy metalu s perfektným zvukom, žiadne výrazné experimenty v štýle "Nostradamus" sa nekonajú. Jedinou inštrumentálkou medzi štrnástimi stopami je "Guardians" - v tomto prípade však ide „len“ o klavírnu predohru, ktorá nádherne vygraduje do nasledujúcej "Rising From Ruins". Tým pádom máme k dispozícii až trinásť plnohodnotných kompozícií, čo je veru poriadne sústo. Angličania však vedia, čo robia a ja ich kroky plne rešpektujem.

"Firepower" je až prekvapivo výborné dielo. Obsahuje síce aj niekoľko slabších, prípadne hluchších miest (možno by pomohlo ubrať z tracklistu 2-3 skladby), jeho autori si však zaslúžia absolutórium. Veď vydolovať zo seba takúto kvalitu aj po vyše 48 rokoch kariéry, to len svedčí o pravom, nefalšovanom majstrovstve.
Za mňa teda spokojnosť… Tak a teraz sú na rade IRON MAIDEN, aby opäť odpovedali na svojich starších kolegov.

8,5 / 10

Tracklist

01. Firepower
02. Lightning Strike
03. Evil Never Dies
04. Never The Heroes
05. Necromancer
06. Children Of The Sun
07. Guardians
08. Rising From Ruins
09. Flame Thrower
10. Spectre
11. Traitors Gate
12. No Surrender
13. Lone Wolf
14. Sea Of Red

Zostava

Rob Halford - vokály
Glenn Tipton - gitary
Richie Faulkner - gitary
Ian Hill - bass
Scott Travis - bicie

Informácie o albume

Žáner: Heavy Metal

Dátum vydania: 09.03.2018

Typ: CD, LP

Dĺžka: 58:22

Vydavateľstvo: Columbia Records

Webová stránka: http://www.judaspriest.com

Krajina: Anglicko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2018-03-13 18:08:28

Prečítané: 2175x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Michal Puchovský

Michal Puchovský

Staré čínske príslovie vraví, že žiadna kapela nemôže byť viac heavy metal ako Judas Priest. Sorry Manowar, ale vy ste ten žáner nevymysleli, aj keď metal ste až-až. Judas Priest nahrali po rokoch dosku, ktorá sa môže nielen smelo pozrieť do tváre legendárnemu "Painkillerovi", ale svojou pestrosťou odkazuje viac na klasickú heavymetalú éru kapely reprezentovanú albumami "Screaming For a Vengeance" a mojich najobľúbenejších Judášov "Defenders Of The Faith". Na rozdiel od veľmi dobrého, ale mierne "zadýchaného" "Redeemer of Soul" sa radikálne zlepšila produkcia - návrat producenta z 80.rokov Toma Alloma pomohol z Halforda vytiahnuť to najlepšie a konečne sa vykašľali na škriekavý cirkulárkoidoný spev, ktorý Halford už nedáva v tej miere, ako keď mal okolo štyridsiatky. Andy Sneap zase pomohol priviesť zvuk Judas Priest do hutnosti 21.storočia , keď kapely znie tvrdo, metalovo a zároveň ako Judas Priest. Bicie sú úplne lahôdkové! Kým na "Redeemer of Soul" bolo viacero vynikajúcich piesní a vata, tak v prípade "Firepower" vysokú kvalitatívnu ľatku nepodlieza žiadna pieseň. Úvod v podobe "FIrepower" a "Lightning Strikes" je absolútne zničujúci, Judáši znejú ako vodou pokropený, všetko znie sviežo a zároveň klasicky judášovsky. Potom sa tempo mierne zvoľní, ale kvalita ostáva. Mohol by som rovno vymenovať každú pieseň a pieť na ňu ódy, také sú vydarené od prvej po poslednú. Ako poslednú pochválim "Raising From Ruins", ktorá po vzoru kúskov ako "Victims of The Changes" alebo "Blood Red Skies" predstavuje nový príspevok k epickej tvári tvorby Judas Priest.

Stručne, za mňa nahrali Judas Priest mimoriadne silnú nahrávku plnú klasického heavy metalu, ktorá prekonáva všetko, čo bolo v  žánri nahraté minimálne za posledných 10 až 15 rokov. Počúvať akýkoľvek iný heavy metal vydaný tento rok je vlastne zbytočné, lebo všetko bledne v chvíli, keď Judas Priest napli svoje metalové svaly a ukázali všetkým, ako sa kuje pravá oceľ. Instatná klasika a hodená rukavica nielen smerom k Iron Maiden a Manowaru. Nájde sa niekto, kto nahrá podobnú heavy metalú dosku, ktorá rovnako zarezonuje s metalovou subkultúrou ako "Firepower ?

10 / 10