LIQUID TENSION EXPERIMENT - Liquid Tension Experiment 3

LIQUID TENSION EXPERIMENT - Liquid Tension Experiment 3

V dnešnej COVID-ovej dobe máme už zrejme všetci všetkého plné zuby, keďže už viac ako rok žijeme predtým nepredstaviteľnú časť našich životov a nájdeme v nej zrejme len veľmi málo pozitívnych momentov, ktoré by nás aspoň mierne vytrhli z tejto celej utrápenej doby. Jedno pozitívum tu ale je - dochádza k obnovovaniu, spájaniu, kedysi tak dobre zabehnutých hudobných formácií a kapely nám chrlia nové fošne ako na bežiacom páse. Potešujúce je, ani žáner progový neostáva nič dlžný tejto tendencii.

Zrejme každého fanúšika tohto pestrého hudobného štýlu zahrialo pri srdci, keď štyria velikáni tejto časti hudobného spektra oznámili „obrodenie“ legendárnej experimentálnej formácie LIQUID TENSION EXPERIMENT, ktorá svoju druhú a zároveň na dlhé roky poslednú ukážku vydala už pred viac ako dvomi desaťročiami. Zostava, ktorú zrejme ani netreba predstavovať ostala nezmenená: John Petrucci, Jordan Rudess (obaja z DREAM THEATER), Mike Portnoy (ex-DREAM THEATER, SONS OF APOLLO, TRANSATLANTIC) a Tony Levin (spolupráca s PETER GABRIELom, DIRE STRAITS, PINK FLOYD a mnohými ďalšími). V poradí tretia štúdiová novinka sa drží svojich predchodcov, názov pokračuje v zavedenom trende, takže tu máme "Liquid Tension Experiment 3".


vi


Hneď z názvu nám vyplávala na povrch aj jasná otázka: pokračuje „trojka“ tam, kde skončili „jednotka s dvojkou“? Nemá zmysel sa nad tým nejako extra zamýšľať a je potrebné povedať, že áno. Samozrejme, posunuli sme sa o 22 rokov vpred, takže tomu odpovedá aj nová nahrávka. Zvuk je výborný, celkový mix nahrávky je naozaj aspoň o level vyššie, ako bol pri jeho dvoch predchodcoch.

Novinka naozaj nie je nič dlžná svojmu menu, myslím, že slovo EXPERIMENT naozaj plne vystihuje celý koncept tvorby týchto Pánov muzikantov. Materiál je priam našliapaný progovou virtuozitou, akú nám sľubuje už len pohľad na mená, ktoré za nahrávkou stoja. Jedno gitarové sólo strieda druhé, rytmickými pasážami, ktoré naozaj berú dych, je celá nahrávka priam prešpikovaná, na čo sme v podstate boli zvyknutí už pri predchodcoch. Zvuk nástrojov je tak signifikantný, že už pri prvých tónoch musí každý verný fanúšik spoznať túto skvelú bandu. Možnosťou by ešte bola zámena s inštrumentálnymi skladbami DREAM THEATER, pričom niektoré pasáže sú naozaj veľmi podobné, melodické, čomu sa ale nemôžeme čudovať, keďže hneď trojica aktérov má priame či nepriame prepojenie s Divadelníkmi.Vzhľadom na fakt, že nahrávka je v podstate jedna veľká progová „divočina“ je pomerne pestrá, čo sa týka atmosféry a nálad jednotlivých skladieb. Nájdeme tu aj pomalšie, melancholickejšie veci, dokonca aj jednu špéciu v podobe takej nejakej basovej špinavej sólovej medzihry spoločne s bicími. Reč je, samozrejme, o pokračovaní vtipnej ságy z minulých dosiek v podaní "Chris & Kevin's Amazing Odyssey". Ja vlastne ani neviem, či sa mi to páči, či nie, každopádne, určite by som túto pseudoskladbu nevynechal, ona tam proste a jednoducho nejako zapadá. Vlastne presne vystihuje celý koncept „trojky“. Celá doska veľmi pekne plynie, márne by sme na nej hľadali nejaké slabšie miesta, chalani to majú veľmi dobre a umne vyskladané, pričom tu nájdeme hneď dva dlhé opusy nad 13 minút, v podaní "Rhapsody In Blue" a "Key To The Imagination", ale ani tu som si nepovedal, že už je to naozaj dlhé a dochádzala by mi trpezlivosť. Krásne, pokojné melódie, plné širokých gitarových plôch Vás opäť nechajú vydýchnuť pred ďalšou paľbou ostrými.

Petrucci, Rudess, Portnoy a Levin nám opäť ponúkli výborný, poctivý materiál, ktorý musí oceniť každý fanúšik daného žánru. LIQUID TENSION EXPERIMENT nie je pre každého, pokiaľ hľadáte ľahké, spevavé refrény, doplnené sem tam nejakou vyhrávkou, tak určite musíte zaloviť v iných vodách. Ak ale patríte k fanúšikom tvrdej, pestrej, excelentne zahranej, melodickej a inštrumentálnej muziky, tak Vás tento Experiment proste musí baviť. Mne dokonca nevadí, že niektoré postupy som už počul, že sa občas prichytím pri tom, že viem, kam sa skladba asi bude uberať. „Trojka“ naozaj nesklamala, síce stále prechádza dôverne známymi chodníkmi tohto krásneho žánru, niekedy mierne odbočí, ale vzápätí sa opäť vracia na svoju cestu. A vlastne - ja som za to rád!

9 / 10

Tracklist

1. Hypersonic
2. Beating The Odds
3. Liquid Evolution
4. The Passage of Time
5. Chris & Kevin's Amazing Odyssey
6. Rhapsody In Blue
7. Shades of Hope
8. Key To The Imagination

Zostava

John Petrucci - gitara
Tony Levin - basa
Jordan Rudess - klávesy
Mike Portnoy - bicie

Informácie o albume

Žáner: Progressive Metal

Dátum vydania: 16.4.2021

Typ: CD, LP

Dĺžka: 61:42

Vydavateľstvo: InsideOut Music

Webová stránka: http://www.facebook.com/ltexperiment

Krajina: USA

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2021-04-19 14:07:32

Prečítané: 640x

Autor: David Švrčina

David Švrčina

Názory redakcie

Chýba názor redakcie