MARTUROS - Nameless

MARTUROS - Nameless

Na slovenskej metalovej scéne je melodická kapela vzhliadajúca ku klasickým heavymetalovým postupom vzácnym zjavom. Tobôž, keď je post speváka obsadený nežným pohlavím, čo je v súčasnosti zriedkavé na celej metalovej scéne ako takej. Mladá päťčlenná formácia z Prievidze okolo speváčky, ktorá vystupuje pod umeleckým menom Maggee Marturos, vydala pod hlavičkou agilného vydavateľstva Support Underground počiatkom tohto roka svoj  debut „Nameless“. Ten uzrel svetlo sveta po necelých štyroch rokoch svojej existencie, pričom kapela v zostave, v akej bol album nahraný, pôsobila len necelé dva roky.

Ako som už naznačila v úvode, kapela sa počuteľne inšpiruje klasickými heavymetalovými velikánmi, avšak nemôžeme rozhodne hovoriť o tom, že by niektorú z nich kopírovala. V ich tvorbe môžete postrehnúť inšpiráciu legendami IRON MAIDEN (čo potvrdí miestami aj výraznejšia harrisovská basgitara), HELLOWEEN, RUNNING WILD, WARLOCK a mnohými ďalšími, avšak nejde o stokrát prevarenú nudu, ale o prevedenie, ktoré vzdáva dostatočný hold svojim vzorom. MARTUROS sem-tam primiešavajú aj modernejšie, prípadne tvrdšie, thrashovejšie prvky. Vzácnym, aj keď nie originálnym zjavom skupiny, ktorý sa môže stať jej poznávacím znamením, je určite speváčka Maggee. Drsný a živelný prejav Maggee vhodne dopĺňa surový a špinavý zvuk nahrávky.

Čo sa týka mojich výhrad, niekoľkokrát som sa pristihla, že by som uvítala väčšiu vyrovnanosť z kompozičnej stránky - silnejšie a zapamätateľné kusy (napr. „Liar“ alebo „Midnight Dreams“) striedajú aj slabšie momenty, keď občas MARTUROS skĺznu do nudy a vyžadujú väčší počet vypočutí, aby si k nim poslucháč našiel cestu. Kapela okrem toho ešte stále čaká na skladbu, ktorá by mala potenciál stať sa jej skutočným hitom, aj keď pár silnejších refrénov na nahrávke nájdeme. Nahrávke sa ale oplatí dať viacero šancí, svoju silu totiž ukazuje až postupne. To však môže byť zároveň nevýhodou, keď poslucháč v melodickom heavy metale často okamžite hľadá výrazný a silný „štadiónový“ refrén.

Napriek tomu, že nemôžeme hovoriť o nejakej veľkej hudobnej revolúcii alebo originalite, MARTUROS vydali solídny debut, ktorý je krôčikom k zaplátaniu súčasnej, ešte stále dosť veľkej „diery na trhu“ slovenského klasického, melodického heavy metalu, ktorý je v prípade tejto pätice  navyše často obohatený ťažšími riffmi.

6,5 / 10

Tracklist

1. Angel of Life
2. Nameless
3. Liar
4. This Way Leads Somewhere
5. I'm Lucifer
5. Midnight Dreams
7. It's Not Me
8. This Is Not a Song, It's Crying for Help
9. Superheroes of Tomorrow
10. The Magician

Zostava

Juraj Ondrejmiška - basgitara
Matúš Minich - bicie
Roman Kevický - gitary
Adrián Rajnoha - gitary
Maggee Marturos - vokály

Informácie o albume

Žáner: Heavy Metal

Dátum vydania: 08.02.2019

Typ: CD

Dĺžka: 51:53

Vydavateľstvo: Support Underground

Webová stránka: https://www.marturos.com/

Krajina: Slovensko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2019-11-22 00:00:00

Prečítané: 1190x

Autor: Adela Melová

Adela Melová

Názory redakcie

Chýba názor redakcie