MEDITATIO - Cosmic Overdose

MEDITATIO - Cosmic Overdose

Tak toto bude veľmi zaujímavá recenzia. Najskôr si rozoberme históriu MEDITATIO. Tak, to by sme mali hotové. Teraz by som sa trochu povŕtal v známej diskografií. To máme tiež úspešne za sebou. A samozrejme nemôžem zabudnúť vymenovať ani jednotlivých členov. Hotovo.

Hrabe mi? Nie, skúste si dať do vyhľadávača slovo "Meditation". Okrem toho, že úspešne zrelaxujete na rôzne spôsoby, nenájdete asi nič ohľadom kapely. Čo sa týka názvu, ten musel vymyslieť naozaj vtipný človek. Názov albumu je rovnako „zákerný“. Takže tadiaľto cesta nevedie. Spotify však uvádza, že vyšiel pod vydavateľstvom Records DK. Schválne, skúste to! Podľa Discogs síce existuje vydavateľstvo DK Records, avšak už vlastne neexistuje a vydávali jazzové nahrávky a to má predsalen od „hudby“, ktorú počujem z "Cosmic Overdose", asi tak ďaleko ako Blaha od príčetného človeka. MetalArchives sú na tom síce lepšie, ale ani Americké DK Records to asi nebud, ani žiadne iné nie je dosť relevantné na to, že by aspoň sčasti ukazovalo na to, že to vydali. Takže menšia detektívna práca nepriniesla nič. Viem teda dve veci: Že album bol vydaný asi 25. februára 2022 a v čase písania recenzie sa nedali dohľadať žiadne normálne info ani o kapele, ani o vydavateľstve, vlastne nič o ničom. Cimmerman by bol nadšený, viem, že nič neviem, ale zase to viem s úplnou istotou.

Názvy skladieb (LHS 219, GJ 244 alebo EGGR 49) tiež asi väčšine populácie nič nepovedia, avšak v spojení s názvom albumu ("kozmické predávkovanie") to začína dávať aký-taký zmysel. Tie názvy sú totiž iba rôzne označenia najjasnejšej dvojhviezdy nočnej oblohy - Sirius (A a B), podľa toho do akého hviezdneho katalógu sa pozriete (autor vie o astronómií asi toľko čo o kapele a tak nemusím byť úplne presný). Nemá zmysel rozoberať túto záležitosť, kto chce, zistí si sám. Poďme na hudbu.

"Cosmic Overdose" je v podstate komplet inštrumentálny album. Tým „v podstate“ myslím, že ak si odmyslíme rôzne, asi ľudské škreky v úvode, prípadne neskôr zlovestné zvuky, tak spev počuť nebudete. Album má takmer trištvrte hodinu a ja vám garantujem, že na spev si nespomeniete, pretože ho vlastne nie je ani kam dať. Prečo? Pretože tá hudba má v sebe toľko energie, že spev by bol naozaj navyše. Nejaká definujúca zmysluplná škatuľka sa vlastne tiež nedá vymyslieť (extrémny symfonický inštrumentálny black metal?). Máte zdanie, čo by mohlo znieť z reprákov? Podľa mňa nie. Gitary, klávesy (oh áno, toto naozaj môžem), klavír, rôzne pazvuky, zvuky a bicie. Aby som upresnil tie „bicie“ - ja na žiadny nástroj nehrám a tak ospravedlňte moje domnienky, ale toto musí byť automat, pretože to snáď nie je ani v ľudských možnostiach zahrať. Vlastne v podobnom duchu sa nesú všetky nástroje, extrémne rýchle je tu úplne všetko. Možno to bola trojhodinová nahrávka, ale niekto to pri mixe posral."Cosmic Overdose" je jedna z najoriginálnejších metalových nahrávok, aké v roku 2022 budete počuť, to vám garantujem! Je to dobré? Je to fantastické! Síce sa tá hudba strašne ťažko dá uchopiť, pretože „pobehuje“ hore-dole ako naspídovaná veverička na cracku, ale ak máte radi originálne a nové veci, tak toto by mohol byť celkom dobrý tip.

Každopádne som si dovolil použiť dve kapely, teda jeden projekt a to XYTRAS. Svojim spôsobom je to niečo ako práve tento staručký projekt, ale prirátajte si samozrejme extrémne bicie a gitary, plus vynásobte desiatimi. Druhou skupinou je ELECTROCUTION 250, ani nie tak, že by sa to na seba nebodaj podobalo, ale je to rovnako šialené a inštrumentálne. Aj keď album "Electric Cartoon Music From Hell" je určite progresívnejší a nejde rovno k veci. "Cosmic Overdose" na začiatku nastaví svoju cestu a neuhne ani o Žilinkov milimeter. No a kde to teda vlastne nájdete? Ako som písal vyššie, snáď Spotify, prípadne na YouTube je akási pokútna licencia. Každopádne ja osobne to mám z jednej nemenovanej stránke, ktorá sa zaoberá novými albumami.
Fičím na tom už pár dní a naozaj netuším ako sa prípadné hodnotenie posunie za mesiac, ale toto si proste musíte vypočuť. Zabudnite na sóla, zabudnite na spev, zabudnite na všetko čo ste doteraz počuli a poďte meditovať! Možno si potom všimnete, že každý song začína úplne presne tou istou pasážou, zvyšok už nechám na vás.


Pôvodne bola recenzia písaná na kapelu MEDITATION, avšak na MA sa zjavil 3.3. (pred písaním recenzie) profil pre MEDITATIO, je pozmenený aj obal albumu, kde je upravený názov kapely a už obsahuje len slovo MEDITATIO. Dokonca by skupina mala byť z Fínska, objavil sa aj profil na Bandcamp a poopravený dátum vydania 3.3. Som si istý, že skôr či neskôr sa dozvieme ďalšie informácie. Na hudobnej zložke sa však nezmenilo nič - je parádna.

9 / 10

Tracklist

01. LHS 219
02. HD 48915
03. HR 2491
04. GJ 244
05. ADS 5423
06. LTT 2638
07. HIP 32349
08. EGGR 49
09. WD 0642-166
10. GCTP.1577.00
11. BD -16°1591

Zostava

neznáma

Informácie o albume

Žáner: Extreme Metal

Dátum vydania: 03.03.2022

Typ: Digital

Dĺžka: 44:35

Vydavateľstvo: samovydanie

Webová stránka: http://meditatio.bandcamp.com

Krajina: Fínsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2022-03-02 09:10:57

Prečítané: 497x

Autor: Michal Lukáč

Michal Lukáč

Názory redakcie

Chýba názor redakcie