MONOLITHE - Nebula Septem

MONOLITHE - Nebula Septem

Rozmýšľal som, že ako vôbec tento album uchopiť. Pretože ak niekto sleduje túto skupinu už dlhšie, tak vie, že pôvodne MONOLITHE hrali funeral doom metal. Postupom času by som slovíčko funeral nahradil niečím polomelodicko-utrápeným. Nie teda v negatívnom zmysle slova, veď od slova "funeral" (pohreb) je slovo "utrápený" naozaj pokrok.

Vskutku, prvé nahrávky MONOLITHE by mohli púšťať v nejakej "liečebni" pre normálnych ľudí, onedlho by sa z nich stali perfektní pacienti pre psychiatra. Piaty a šiesty album priniesol zmenu v podobne troch songov trvajúcich presne 15 minút každý. Nuž a siedmy zásek "Nebula Septem" ich má rovno sedem a po sedem. Čiže presne 49 minút. Najnovšia novinka je spevák, pretože sa predstavil Rémi Brochard a teda Richarda Loudina už nečakajte.

Ako som písal vyššie, hudobne sa Frantíci posunuli od funeralu k prístupnejšiemu, ale stále ťažkému doom metalu s deathovými odbočkami. Pod tým slovkom "prístupnejší" si treba predstaviť komerčnejší. Samozrejme nie v zmysle, že teraz sa táto hudba bude hrať poobede v rádiu. Len ten záber je predsa len širší a rozhodne osloví viac ľudí. Samozrejme prvky typické pre začiatky MONOLITHE ostali aj na novších nahrávkach, len je to celé mierne sviežejšie, melodickejšie, proste ako som napísal vyššie - prístupnejšie. Ak by trvalo napríklad 10 vypočutí aby ste sa dostali do debutu, tak "Nebula Septem" skráťte čas kludne aj na polovicu. Otázkou ostáva či sa skráti na polovicu aj čas kedy si poviete, že idete hľadať niečo nové. Sem som sa zatiaľ ešte nedostal, takže odpoveď nepoznám. Stále som v móde počúvania "Nebula Septem", ktorá ma rozhodne veľmi baví. Aj keď je jasné, že občas sa jednotlivé songy mierne naťahujú, aby dosiahli presne 7 minút. Avšak rozhodne to nie je také znásilňovanie ako TAAKE s "Kong Vinter".

V prípade, že tvorbu MONOLITHE nepoznáte, ale radi by ste si vypočuli, ako sa pôvodne funeral doomová kapela vyvinula k melodickejšej odnoži death/doomu s miernymi elektronickými prvkami, tak OK. Rozhodne sme síce (našťastie!) ďaleko od spolkov INSOMNIUM či SLUMBER, ale aj fanúšikovia týchto kapiel by si mohli prísť na svoje. Hudba MONOLITHE za vyskúšanie rozhodne stojí! Sympatickým krokom je aj kompletné zverejnenie, nielen na Bandcamp, ale aj YouTube, prajem teda prijemné počúvanie.

9 / 10

Tracklist

1. Anechoic Aberration
2. Burst in the Event Horizon
3. Coil Shaped Volutions
4. Delta Scuti
5. Engineering the Rip
6. Fathom the Deep
7. Gravity Flood

Zostava

Rémi Brochard - gitara, vokály
Sylvain Bégot - gitara, klávesy, programovanie
Benoît Blin - gitara
Matthieu Marchand - klávesy
Olivier Defives - basa
Thibault Faucher - bicie

Informácie o albume

Žáner: Melodic Death/Doom Metal

Dátum vydania: 26.1.2018

Typ: CD

Dĺžka: 49:00

Vydavateľstvo: Les Acteurs de l'Ombre Productions

Webová stránka: https://monolithe.bandcamp.com

Krajina: Francúzsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2018-02-15 00:47:33

Prečítané: 1140x

Autor: Michal Lukáč

Michal Lukáč

Názory redakcie

Chýba názor redakcie