NARNIA - Enter The Gate

S názvom Narnia sa už každý z vás celkom isto stretol. Nemuselo sa jednať zrovna o kapelu, ale momentálne je dosť populárna pôvodná knižná séria spisovateľa C.S.Lewisa a takisto aj komerčne úspešný film Lev, šatník a čarodejnica. Metalová kapelka NARNIA sa drží tématiky Lewisovej tvorby a takisto jej texty sú zamerané na kresťanstvo, hoci samotná kapela sa označeniu White Metal údajne bráni. "Enter the Gate" je už piatym albumom tejto švédskej formácie. Pokiaľ ste sa s ich spevákom Christianom Liljegrenom, (respektíve Christianom Rivelom, ako si niekedy necháva hovoriť) nestretli priamo v NARNII, možno vám niečo povie názov WISDOM CALL, alebo minulý rok dosť populárni DIVINEFIRE.

NARNIA sa stále drží svojho remesla, mixtúry klasického heavy/power metalu s prvkami progresivity a hard rocku 80tych rokov v štýle EUROPE. Christian je nepochybne veľmi talentovaný spevák s výrazným hlasom a to je samozrejme základ pre metalovú kapelu. Takisto sóla pána Grimmarka sú neuveriteľne silným materiálom, sú nápadité a nenudia. Niekedy jeho hra zabŕdne až do tvrdého heavy metalu blížiacemu sa thrashovým riffom, napríklad v skladbe "This Is My Life", a to skutočne oceňujem. Po prvých dvoch skladbách s veľmi silným refrénom, ktorý vám ešte hodiny rotuje v hlave, som bola presvedčená, že NARNIA vydala zatiaľ svoj najsilnejší album. V druhej polovici albumu však toto presvedčenie rýchlo zmizlo. Bohužiaľ, je to asi neduh posledných pár mesiacov, že skoro každý album vyčerpá svoje najväčšie perly na začiatku. Takisto som nepochopila pokus o progresivitu v titulnej skladbe, ktorá je veľmi silná, ale ten triangel, znejúci ako zvonček pre kravičku, mi tam naozaj nesedí. Dosť infantilné a povrchné... a napriek pozoruhodnosti skladby mi prekážal. Jemná balada "Take Me Home" sa ani náhodou nemôže rovnať s baladickým skvostom z minulosti NARNIE "Shelter Through the Pain", na to je až príliš plytká a predvídateľná. Zaujme možno ešte progresívna stránka kapely, blížiaca sa kapelkám typu DREAM THEATER v skladbe "Aiming Higher" a ako aj na poslednom albume spred troch rokov "The Great Fall", zlatým klincom programu je najdlhšia, epická skladba na albume. "The Man From Nazareth" je trocha z iného súdku, ako sme zvyknutí, pretože má veľmi moderný a progresívny nádych a nepokukuje po hrdinských vodách power metalu, ale v kľude sa drží v tých rockovejších, vrátane pasáží nápadne pripomínajúcimi klávesy DEEP PURPLE. Nádherná a silná, s meniacimi sa náladami a dychberúcimi emóciami.

Je mi ľúto, ale pár výrazných momentov je málo na to, aby sa z albumu stal hit. "Enter the Gate" je určite nadpriemerný a pozoruhodný album, ale v tvorbe Narnie sa nájdu aj väčšie klenoty. Niektoré momenty na placke sú proste jednoducho a jasne vatou... niektoré sú zase veľmi silné a zaslúžia si veľký obdiv. Po zlúčení týchto dvoch veličín aj tak zostáva mierny nadpriemer...

6 / 10

Tracklist

1. Into This Game
2. People of the Bloodred Cross
3. Another World
4. Show All the World
5. Enter the Gate
6. Take Me Home
7. This Is My Life
8. Aiming Higher
9. The Man From Nazareth

Zostava

Christian Liljegren - spev
Carl Johan Grimmark - gitara, vokály
Andreas Olsson - basa
Andreas Johansson - bicie

Informácie o albume

Žáner: Neo-Classical Power Metal

Dátum vydania: 21.04.2006

Typ: CD

Dĺžka: 50:14

Vydavateľstvo: Massacre Records

Webová stránka:

Krajina: Švédsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2006-04-30 00:35:18

Prečítané: 861x

Autor: Adela Melová

Adela Melová

Názory redakcie

Chýba názor redakcie