NE OBLIVISCARIS - Urn

NE OBLIVISCARIS - Urn

Úprimne sa priznám, že túto kapelku som registroval už dávnejšie, ale nikdy som nemal nejakú tendenciu započúvať sa do ich tvorby. Možno to bola chyba, ale aspoň som pristupoval k novému albumu, s názvom, "Urn", tak nejako s nadhľadom. Nič som nečakal a som príjemne prekvapený.

Season of Mist majú pod svojimi krídlami takmer všetko. Od klasického death metalu, cez black, folk až po takúto vec. Progresívny death folk heavy metal s husľami. No áno, vymyslieť nejakú zmysluplnú škatuľku sa naozaj nedá. Proste tu je všetko. Od akustických gitár zmiešaných s husľami ("Libera (Part II)"), cez takmer až "slaďák" (začiatok "Eyrie"), heavy/black a najmä deathové pasáže. Zoberiete všetky tieto časti a za stáleho miešania namixujete album. Výborný album musím dodať.

Vždy mám rád, keď spev nie je nejaký jednotvárny (česť výnimkám). Tu sa striedajú dvaja speváci, pričom ich hlas snáď už ani odlišnejší byť nemôže. Tim Charles (ktorý mimochodom zdatne obsluhuje aj husle) má čistý, až heavy spev a Xenoyr by sa so svojim revom uplatnil bez problémov v akejkoľvek deathovej bande. A kto má na starosti mierne blackový spev napr. záver "Intra Venus" neviem. Podľa logiky by to mal byť Xenoyr, ale ktovie. Speváci teda fungujú ako keby ďalší nástroj. Po tejto stránke paráda. K zvuku v podstate výhrady nemám. Možno troška basa, niekedy je až moc vpredu, ale tak to sú moje úchylky, niekomu inému sa práve toto môže veľmi páčiť.

6 songov, pričom teda jeden kratučký rátam, tak nejako z povinnosti, trvá niečo viac ako trištvrte hodinku. Teraz ale musím byť aj mierne kritický. Minutáž by pokojne zniesla aj viac. Škoda. Takto to máme najkratší album v historií. Rozhodne by som nerád vypichol nejaký song, lebo každý ponúka niečo iné. Jeden však prezentuje kompletnú a komplexnú stránku NE OBLIVISCARIS v celej svojej nahej kráse - "Eyrie". V tejto nájdete úplne všetko čo hudba NE OBLIVISCARIS obsahuje. Od romantickej pasáže, ktorá by sa nestratila ani v jemných melódiách, prípadne časť SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY (samozrejme husle) a celé je to popretkávané deathovými vsuvkami.

Ak máte radi experimentovanie v hudbe, tak "Urn" je určite jedným z vrcholov roka. Musím ale podotknúť, že preniknúť do tajov tohto albumu sa nedá na 1x. Chce to opakovanú aplikáciu, to by však nemal byť problém. Ja som tiež tak nejako začiatky dával "nasilu", ale to možno bolo preto, že si treba aj troška zvyknúť na ten šialený mix rôznych hudobných žánrov. Pretože tu sa strieda toľko rôznych motívov, že chytiť sa niečoho môže byť problém. Problémy sú však na to aby sa riešili a tak už o sekundu neskôr sa objaví niečo nové a neopakované. Presne takto sa to strieda celý album, prídete na koniec a poviete si "ten motív v prvej pesničke sa mi páčil, idem si ho vypočuť". Znova a znova. Samozrejme neostane iba pri prvom songu, ale dáte celý album a postupne objavujete jeho skryté krásy.

Ak by som chcel byť veľmi poetický, tak záverečné hodnotenie by mohlo znieť: "Ak máte radi zhudobnené emócie, ktoré doprevádza skvelý text, tak si album treba vypočuť!". Faktom však je, že texty som nečítal a poet nie som. Album si ale vypočuť naozaj treba! Kľudne aj celý, pretože kapela & Season of Mist ho celý oficiálne streamujú na ytb! Ak toto nie je jedna z najlepších firiem na svete, tak ja už neviem :) No a aby som si obhájil aj to hodnotenie, tak v porovnaní s podobne zameranými AN ABSTRACT ILLUSION sa mi ich album páči viac. "Urn" je veľmi kvalitná porcia hudby, avšak nemôžu oba albumy dostať 9,5/10. Je síce pravda, že AAI mal dostať 10/10, ale to je história.

9 / 10

Tracklist

1. Libera (Part I) – Saturnine Spheres
2. Libera (Part II) – Ascent of Burning Moths
3. Intra Venus
4. Eyrie
5. Urn (Part I) – And Within the Void We Are Breathless
6. Urn (Part II) – As Embers Dance in Our Eyes

Zostava

Tim Charles - čistý spev, husle
Xenoyr - spev
Matt Klavins - gitara
Daniel "Mortuary" Presland - bicie
Benjamin Baret - gitara

Informácie o albume

Žáner: Progressive Extreme Metal

Dátum vydania: 27.10.2017

Typ: CD

Dĺžka: 45:56

Vydavateľstvo: Season of Mist

Webová stránka: http://www.facebook.com/NeObliviscarisBand

Krajina: Austrália

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2017-11-12 09:53:28

Prečítané: 1232x

Autor: Michal Lukáč

Michal Lukáč

Názory redakcie

Chýba názor redakcie