SCHATTENVALD - V

SCHATTENVALD - V

Robiť metalovú hudbu a byť niekde aspoň troška originálny je už v dnešnej dobe celkom problém. Nemci SCHATTENVALD to zvládajú relatívne s prehľadom, ich piaty album v poradí sa volá totiž jednoducho V. Samozrejme predtým boli názvy I, II, III a IV. Aj keď napríklad na Amíkov MECHINA nemajú, tí zásadne vydávajú už pár rokov album vždy 1.1.

Klávesový black metal s nemeckým spevom. Nič zložité, čo sa týka škatuľky. Ten spev má v podstate tri polohy. Čistý, tento mi sem príliš nepasuje, nie je ho ale veľa. Klasický škrekot, ten je v pohode a potom ženský spev. Tento je tiež mierne zvláštny. Je to ale možno spôsobené tým, že prvý a tretí je zrozumiteľnejší a nemčina ... Najčastejšie sa objavuje druhý spomínaný. Texty sú teda po nemecky, priznám sa, tento jazyk mi do metalu vôbec nepasuje, tu to ale nejakým zvláštnym spôsobom funguje. Najmä preto, že spevákom nie je vlastne veľmi rozumieť.

Pod tým klávesovým si treba predstaviť niečo v zmysle, že tento nástroj je v postavení približne ako gitary. Prípadne dostávajú menej priestoru. Päť songov, z toho ten posledný je iba taká pomalá blbinka, ktorá mohla aj absentovať (v diaľke pripomína "Tale of Dust" od DEPRESY) a posledný šiesty je cover od BATHORY s názvom "The Stallion" (tento je naspievaný po anglicky). Nosnou plochou sú teda prvé štyri kompozície, ktorých dĺžka vždy presiahne 7 minút.

SCHATTENVALD tvoria dvaja páni, Nachtsturm sa stará o všetky nástroje okrem spevu, nuž a Iskharian má práve na starosti to, čo prvý menovaný nerobí. Kto naspieval ženské party, som, priznám sa, nezisťoval. Zvukovo v pohode, nič extrémne nevyčnieva, povedal by som, že zvuk je mierne uhladenejší ako na predchádzajúcich veciach. Niekto by mohol povedať, že je až komerčnejší.

Ak obľubujete melodickejšiu odnož black metalu s miernymi, snáď až k LUSTRE a folkovými, úletmi (to platí obzvlášť pre prvú so sympatickým názvom "G'spenster geh'n am Bergfried um"), tak si toto určite minimálne vypočujte. Odvážnejší si môžu objednať aj fyzickú kópiu, avšak je tu limit 500ks, tak sa treba poponáhľať. Predchádzajúci album je už komplet vypredaný. O vydanie sa postarali Kristallblut Records (ak máte radi atmosferickejšie a prípadne ambientnejšie black metalové záležitosti, tak určite skontrolujte aj ich ostatné skupiny). Ako je už dobrým zvykom, celý album sa dá vypočuť na bandcampe skupiny a teda nielen tento nový, ale takmer komplet celá tvorba SCHATTENVALD.

Ak by som mal použiť starý český názov filmu - U mě dobrý.  Taký mix TAAKE, LUSTRE, FINNTROLL občas až k EMPEROR a MYSTIC CIRCLE.

7,5 / 10

Tracklist

1. G'spenster geh'n am Bergfried um
2. Beim Kartenspiel am Teufelstisch
3. Vom alten Saalefluch
4. Der kopflose Ritter
5. Die Kinder im Berg
6. The Stallion (Bathory cover)

Zostava

Nachtsturm - všetko
Iskharian - spev

Informácie o albume

Žáner: Black Metal

Dátum vydania: 22.01.2017

Typ: CD

Dĺžka: 44:38

Vydavateľstvo: Kristallblut Records

Webová stránka: https://schattenvald.bandcamp.com/

Krajina: Nemecko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2017-02-12 11:51:52

Prečítané: 1285x

Autor: Michal Lukáč

Michal Lukáč

Názory redakcie

Chýba názor redakcie