SEVEN - Mury

SEVEN - Mury

Jednou za čas je dobré si poslechnout mezi tou rozmanitou světovou hudbou i nějaký ten domácí kousek. Já jsem pro tentokrát zvolil kapelu SEVEN a jejich nové album "Mury". Kapela už je zavedená jak u nás tak v zahraničí, a kdo si s jejím jménem spojuje i jiná jména – namátkou třeba Doro Pesch, tak není úplně vedle. Intro se rozjíždí, jdeme na první věc.

První skladba „Mury“ ukazuje SEVEN tak, jak jej znám. Zpěvák Jirka Komberec s jeho nakřáplým hlasem a samozřejmě leader kapely Honza „Kirk“ Běhunek se svým nezaměnitelným zvukem a hrou na kytaru (mimochodem Kirk tam není náhodou – můžete hádat po kom). Žádné textové složitosti, pěkná syrovost, střídaní temp, a k tomu i zajímavý videoklip na internetu – kdo by chtěl. Dlouhé pauzy také nejsou moc v kurzu, celé CD člověka nenechá vydechnout, končí jedna píseň a už se vkrádá pomalu další. Z dalších vrcholů je rozhodně kousek „Lži“ jejíž energický refrén mě prostě nenechal v klidu. Textově i hudebně krásně sladěné. Na zklidnění tu máme „Jsi Jediná,“ která nádherně zapadne do repertoáru Seven’s unplugged. V „Jihočech“ se objeví host za mikrofonem a tím je Honza Toužimský z Arakainu. A zde je vidět, že Jirka není vůbec špatný zpěvák, protože kvalita obou hlasů je opravdu úžasná a krásně všechno zapadá do sebe. V písni „Tma“ se mi krásně líbily bicí a basa a (nehudebníci odpustí) refrénový rytmus na 6/4, hezká věc co najednou zaujme. „Nemám, Nemáš“ je hezká řvoucí pecka, přičemž už se podle názvu těším na další nátěr s názvem „Prokletí“… a zrada… „Prokletí“ je skladba krásně houpavá, což bych čekal spíš u posledního „Indiána,“ rozhodně podle názvu. Ale jak se říká – nedej na první dojem. Každopádně „Indián“ je hezká tečka na závěr alba a rozhodně má lehce text k zamyšlení, já osobně jsem si v něm něco našel.

Album je za mnou, uteklo jako voda. Občas jsem měl pocit, že některé frázování zpěvu se opakuje v jiné písni, ale to bych byl až moc veliký hnidopich, album mělo podle mě vynikající i průměrné písně, rozhodně nemělo žádnou slabou, jelikož hudba je tak energická, že není prostor pro výdech. A jelikož na ploužáky jsem opravdu pes, tak musím uznat, že se mi líbí. Album jsem rozhodně neslyšel naposledy.

A pro fajnšmekry a sběratele ještě dodatek – kapela SEVEN vydala své album "Mury" i limitované edici LP-ček s odlišnými fotkami, designem, atd…, takže neváhejte, jelikož tento vinyl už pomalu mizí.

8 / 10

Tracklist

1) Mury
2) Vrah
3) Lži
4) Black
5) Jsi Jediná
6) Jihočech
7) Tma
8) Bestie
9) Král
10) Nemám/Nemáš
11) Prokletí
12) Indián

Zostava

Jirka Kombi Komberec – zpěv, texty
Vojta Zícha ml. – basová kytara
Ondra Busta – bicí
Honza Kirk Běhunek – kytara, hudba, producent

Hosté:
Honza Toužimský – zpěv
Pavel Bouček – klávesy

Informácie o albume

Žáner: Heavy/Progressive/Thrash Metal

Dátum vydania: 20.12.2016

Typ: CD/LP

Dĺžka: 54:38

Vydavateľstvo: samovydání

Webová stránka: http://www.sevencz.com / http://www.honzakirkbehunek.com/

Krajina: Česká Republika

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2017-02-25 12:00:00

Prečítané: 2143x

Autor: Johnny Vavruška

Johnny Vavruška

Názory redakcie

Chýba názor redakcie