THE PROJECT HATE MCMXCIX - Of Chaos and Carnal Pleasures

THE PROJECT HATE MCMXCIX - Of Chaos and Carnal Pleasures

Najskôr uvediem pár faktov, aby ma niekto neobvinil z toho, že neviem, o čom píšem. S hudbou TPH som sa zoznámil buď s vydaním "When We Are Done, Your Flesh Will Be Ours" (2001) alebo "Hate, Dominate, Congregate, Eliminate" (2003). Ich albumy mám napočúvané zhora, zdola, odzadu, odpredu. Táto recenzia sa mi preto nebude písať ľahko, pretože svojho času boli jednou z Top kapiel.

Na minulom "There Is No Earth I Will Leave Unscorched" sa prvýkrát objavila pani menom Ellinor Asp. Priznám sa, že som mal problém túto nahrávku vôbec dopočúvať. Dôvody si objasníme nižšie. Na novom diele sa objavuje taktiež.

Hudba TPH by sa dala označiť ako industriálny death metal, rozmenené na drobné je to protikresťanský death metal s elektronickými prvkami. Veľmi podstatným elementom, už od začiatku, bol ženský spev. Na prvých nahrávkach doslova anjelský hlas v podaní Mia Stahl, neskôr prišla Jo Enckell. Po nej dva albumy z rokov 2011 a 2012 odspievala Ruby Roque, nuž a po nej prišla vyššie spomínaná Ellinor, ktorá sa objavuje na veci z roku 2014 a na novinke. Zámerne nepíšem, že spieva, pretože to sa proste napísať nedá.

Proti hudbe samotnej v podstate nemám nič, objavuje sa tu pár fantastických nápadov, ktoré dokážu posadiť na riť. Všetko ale zabíja kvílenie Ellinor. Občas si vravím, čo vedie Lorda K. Philipsona (hlavný mozog TPH) k tomu aby jej nechal pokaziť už druhý album?! Priateľka s výhodami? Fakt neviem. Pri predchádzajúcom som si myslel, že je snáď chyba u mňa. Tak som teda mrkol na pár recenzií a takmer vo všetkých je len kritika na jej adresu. Dokonca som zachytil aj recku, kde dotyčný píše, že Ruby bola fakt zlá (čo je v podstate pravda), ale chýba mu jej spev. Je to teda až tak zlé. Na druhej strane som čítal aj vyjadrenia, že Ellinor je najlepšia speváčka, s akou projekt nenávisti kedy spolupracoval, takže vyberte si sami.

Úsmevne potom vyzerá staručká recenzia práve Lorda, kde doslova zvozil pod čiernu zem Tarju, ešte keď spievala pre NIGHTWISH s "Once". Táto dáma ale aspoň spievať vie. No nič, nemá zmysel ďalej rozoberať Ellinor, už každý asi pochopil, o čo mi ide. Teraz čo s tým? Kto by si mal toto dielko vypočuť? Ak máte radi naozaj netradičný ženský ... spev ... tak potom to určite doporučujem. Ak máte radi svoje uši, tak si to síce pustiť môžete, ale hrozí, že vám utrhne občas tieto bezbranné a nevinné orgány. V prípade, že sa vám páči ženské kvílenie, tak si kľudne vyberte: buď ženský tenis, japonské porno alebo novinku TPH.

Hudba, zvuk, elektronické prvky, prípadne rôzne nemetalové vskuvky sú presne tam kde majú byť, tak isto ako ich kvalita je neoddiskutovateľná. Problém s celou nahrávkou je, aspoň pre mňa, spomenutý vyššie. Aj keď dnes mi v hlave znela časť pesničky, kde je jej ... spev ... nasledovaný zborovým ženským spevom, konkrétne song s názvom "Reign". To sa podarilo. Nebyť Ellinor, určite sa jedná o jeden z vrcholov roku 2017. Paradoxné je, že čím dlhšie novinku počúvam, tým viac vnímam jej kvalitu a hlas Ellinor ignorujem, dokonca občas mám tendenciu, že mi tam pasuje?! Naozaj veľmi kontroverzný album.

Novinku mimochodom financovali fanúšikovia, na FB kapely sú celkom oslavné komentáre, tak dúfajme za svoje peniaze dostali, čo chceli. Pár hostí sa spolupodieľalo aj na novinke, všetci sú v pohode, jedinú výčitku mám asi iba na Lasse Palmqvista, jeho vokál mi v treťom songu príliš nesedí, niečo v zmysle "prišiel som, počul som, musel som veľmi kričať a to mi až tak nejde". V domovskej kapele SCAR SYMMETRY spieva o poznanie lepšie.
Opäť šesť songov, viac ako 75 minút hudby a sú dve verzie. Jedna normálna so spevom a druhá inštrumentálna. Ktovie, možno aj kapela zisťuje, že ... O mix sa postaral Dan Swanö.

Suma sumárum, páčenie Of "Chaos And Carnal Pleasures" je priamo úmerné počtu jeho počúvaní. Avšak je veľký problém dať hneď prvý song do konca, pretože tam samozrejme hneď dostane relatívne veľký priestor Ellinor. Jej mierne detinské texty spolu s jej uškierkaným hlasom vydržia iba tak troška masochisti, tí ale nakoniec asi dostanú kvalitnú porciu hudby?! Po prvom vypočutí by som dal, najmä kvôli dôvodu spomenutému vyššie, tak 1/10. Nebudem ale samozrejme hodnotiť album po tak plytkom zoznámení. Bude to teda vyššie a ja idem vyskúšať aj staršiu vec z roku 2014, pretože buď sa dáma zlepšila alebo ja som ohluchol.

PS: Dáma sa nezlepšila ani som neohluchol, skôr už ju troška krotili, aby tak neukazovala svoje ... ehm, kvality.

6 / 10

Tracklist

1. Blood Design
2. Sulphur
3. Reign
4. Allegiance
5. Perversion
6. Treacherous

Zostava

Lord K. Philipson - gitara, basa, klávesy, programovanie, spev
Jörgen Sandström - spev
Dirk Verbeuren - bicie
Ellinor Asp - spev

Informácie o albume

Žáner: Industriálny Death Metal

Dátum vydania: 04.01.2017

Typ: Digital

Dĺžka: 75:27

Vydavateľstvo: samovydanie

Webová stránka: http://www.theprojecthate.net/

Krajina: Švédsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2017-01-24 11:43:18

Prečítané: 1554x

Autor: Michal Lukáč

Michal Lukáč

Názory redakcie

Chýba názor redakcie