VIOLET COLD - Anomie

VIOLET COLD - Anomie

Azerbajdžan. To je taká krajinka, porovnateľná rozlohou napr. s Českom, počet obyvateľov tiež podobný. Nejaká ropa, plyn. Nielen recenzentov pomocník v podobe metal-archives napovedá, že tam veľa metalu buď nebude alebo ani táto databáza samozrejme neobsahuje všetko, čo je pravdepodobnejšie, keďže sa tu nenachádza ani VIOLET COLD. Prečo spomínam Azerbajdžan? Pretože ak si tento album pustíte, tak jedno z prekvapení bude, že jediný člen VIOLET COLD pochádza práve z tejto krajiny. Mimochodom, meno tohto pána je Emin Guliyev.

Čo asi tak môže prísť z tejto, predsa len pre nás exotickej, krajiny? No tak toto je strašne ťažké vôbec opísať. Hudobne sa jedná o niečo ako atmosferický black metal, mohol by som prípadne pridať ďalšie nápovedy ako post black metal, ambient, electronic, shoe gaze alebo indie. Problém je, že väčšinou ani neviem, čo znamenajú :) Sú to totiž škatuľky z oficiálneho webu, kde ako hlavný žáner sú post rock, folk a black gaze. To by možno pasovalo. Nech sa ale zamýšľam akokoľvek, tak ma proste nenapadá žiadna skupina ani len približne podobná. Som si istý, že niečo podobné existuje, ale môj rozhľad je v týchto vodách zjavne veľmi biedny. Na tomto naozaj budem musieť zapracovať, pretože v tomto mori bude určite plávať veľa zaujímavých rýb. Žeby SORROW PLAGUES? Majú na konte spoločný split z minulého roka pod názvom "Cellar Door", lenže koľko ľudí tu pozná SORROW PLAGUES?! GERM? Rozpadnutí AUSTERE? Je to niečo, ako keby U2, MARDUK a JEAN-MICHEL JARRE nahrali spolu album. Nájdete tu naozaj všetko od rockových až po black metalové pasáže. Nečakajte avšak nič také ako rúbanicu od začiatku do konca, ale ani nič čo by mohlo hrať v rádiu, aj keď niektoré pasáže si viem predstaviť v rôznych filmoch.

Šesť songov, cez 53 minút. Poďla oficiálneho webu je spev po turecky (!) ale v žiadnom prípade to nepôsobí rušivo. Mužskému spevu nie je veľmi rozumieť a ten ženský čo sa občas objaví je bezproblémový, proste nezrozumiteľná hatmatilka. Väčšinou sa aj tak nespieva ale najmä hrá. V takej "Lovegaze" speváčka pár krát opakuje iba jednu vetu (v preklade by to malo byť "milujem Ťa"), záver skladby je famózny. Tento album je naozaj povinnosťou pre toho kto má rád atmosferickejšie veci, hľadá niečo nové, svieže, čerstvé s prímesou nemetalových ingrediencií, klávesových pasáží a veľkej dávky skvelých melódií.

Už len ako čerešničku na torte uvediem, že priamo autor na FB stránke píše, že si album máte kúpiť (of course), ale ak naň nemáte, tak máte o ňom aspoň rozprávať a prípadne napísať priamo jemu a on Vám pošle link na stiahnutie v dobrej kvalite! A to len preto, aby ste jeho zhudobnený sen nepočúvali v nejakej pofidérnej kvalite. Toto ma absolútne posadilo na zadok a keď to porovnám napr. s prístupom THE PROJECT HATE, tak sa mi VIOLET COLD páči ešte viac. Album sa dá vypočuť či už na bandcampe kapely, FB kapely alebo si ho proste kdesi nájdite, nie je to žiadny problém. Ja už len dodám. Super!

9 / 10

Tracklist

1. Anomie
2. She Spoke Of Her Devastation
3. Lovegaze
4. My Journey To Your Space
5. Violet Girl
6. No Escape From Dreamland

Zostava

Emin Guliyev - všetko

Informácie o albume

Žáner: Atmosferický black metal

Dátum vydania: 01.02.2017

Typ: CD

Dĺžka: 53:25

Vydavateľstvo: samovydanie

Webová stránka: https://violetcold.bandcamp.com/

Krajina: Azerbajdžan

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2017-02-22 13:01:23

Prečítané: 1647x

Autor: Michal Lukáč

Michal Lukáč

Názory redakcie

Chýba názor redakcie