Black Candles Of Death III

Black Candles Of Death III

Slovenská agentúra Thunder Art Booking sa rozhodla v októbri zaútočiť treťou časťou blackmetalovej klubovky Black Candles Of Death. Po poslednej, divácky neúspešnej dvojdňovke, sa vrátila k osvedčenému scenáru v štýle „jeden večer stačí“. 

Úvodný blok v podobe dvoch predkapiel (MURDER a SATOR MARTE) som ja síce nestihol, isté však je, že začiatok akcie bol stanovený na 19:00.
To podstatné začína s príchodom srbskej hordy THE STONE, ktorá to odpaľuje zhruba okolo 21:30. Naši juhoslovanskí bratia majú von čerstvo nový album "Nekroza", čomu prispôsobili aj setlist. Okrem titulnej skladby zazneli napr. "Sunovrat" či "Lov na veštice". Zo staršej tvorby kapela ponúkla okrem iného "Sekao duboko, zakopao plitko", "Neke rane krvare večno" a iné. Z vizuálneho hľadiska u väčšiny členov kapely dominujú poriadne dlhé vlasy, vybočuje len vokalista Nefas so svojou kapucňou. Inak zvukovo je to taký lepší štandard.

Ako ďalší do Banskej Bystrice pricestovali páni z NOCTURNAL DEPRESSION. Bol to vôbec ich prvý koncert na Slovensku, čomu zodpovedali aj ohlasy (tešenie sa) na túto akciu. Špeciálne na nich prišlo aj zopár fanúšikov z Moravy, hoci kapela sa o pár dní mala predstaviť aj v Prahe. A čo vystúpenie samotných Francúzov? Depresívna jazda par excellence, veľmi dobrý zvuk, kvalitné škreky, hudobne občas až príliš repetitívne motívy, ale to k ich hudbe vlastne patrí.
Hneď na úvod potešil song "As Some Blades Penetrating My Flesh", postupne ešte viac "They", "Dead Children", či na záver skrátená verzia samovražednej pecky "Nostalgia". NOCTURNAL tento rok vydali album "Spleen Black Metal" - z neho tým pádom odzneli až tri skladby. A aj tie pomohli nastaviť latku dnešného večera veľmi vysoko.

FORGOTTEN TOMB sa v našich končinách už raz predstavili (konkr. na Urpín Feste 2014), teraz sa vracajú v rámci turné European Upheaval 2015 a ja tuším, že klubové prostredie týmto talianskym black/doomerom sedí omnoho viac. Prvá radosť prichádza počas zvukovej skúšky, na ktorú si Taliani určili pieseň "A Dish Best Served Cold" - táto však v setliste napokon nefigurovala. Zato nám ale Herr Morbid a spol. naservírovali iné prepracované, potemnelé a dostatočne melodické kúsky. Zvuk bol takmer celé vystúpenie výborný. Z reakcií fanúšikov sa zdá, že staršie veci ("Reject Existence", "Negative Megalomania""Deprived") dnes nad novinkami z aktuálneho "Hurt Yourself And The Ones You Love" celý čas viedli, ba napokon i vyhrali. Aj napriek tomu, že ich autori nám neponúkli žiaden prídavok a zakončili to s medley skladieb "Disheartenment / Alone / Steal My Corpse".

Záverom večera nás previedli naši odvekí bratia INFERNO. Adramelechovci sú temniaci, majú k dispozícii oltár, na ňom striedavo sviečky i pivo, na sebe plášte, basák a doprovodný gitarista aj kapucňe. Hlavný gitarový mág Ska-Gul dnes nepochopiteľne v civile, resp. v rifliach. Setlist bol kvôli pokročilej hodine (začiatok cca o 1:45) kratší, než sme zvyknutí, dve najpovinnejšie pecky ("Pohanské meče", "Peklo na Zemi") však nemôžu chýbať. Druhú menovanú si prišiel za mikrofón zahosťovať i organizátor celého večera, Stanislav. Pre mňa veľké prekvapenie, nemal som totiž informácie o tom, že by sa tento pán venoval aj spevu. Pardon, škreku. INFERNO inak utrpelo na absenciu vlastných aparátov, malo totiž dosť bordeloidný zvuk, čo u nich nebýva zvykom.

Black Candles Of Death III sa môže okrem atraktívneho line-upu, výborne zvládnutej organizácie a príjemnej atmosféry pochváliť aj skvelou diváckou účasťou: takmer 180 platiacich. A to, myslím si, hovorí za všetko!

Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre Thunder Art Booking.


FOTO: Demonvoisa

Informácie o koncerte

Názov: Black Candles Of Death III

Dátum: 23.10.2015

Miesto: BANSKÁ BYSTRICA - Tartaros Rock Club

Kapely: FORGOTTEN TOMB - black/doom metal (ITA)
NOCTURNAL DEPRESSION - depressive black metal (FRA)
The STONE - black metal (SRB)
INFERNO - occult black metal (CZE)
+ MURDER, SATOR MARTE

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2015-10-28 15:07:18

Prečítané: 1280x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie