AN ABSTRACT ILLUSION - Kalle

Nová hudobná nádej zo Švédska?!

AN ABSTRACT ILLUSION - Kalle

An Abstract Illusion nedávno vydali skvelý album (recenzia tu) a tak som si povedal, že by nebolo vôbec zlé sa kapely opýtať na pár otázok a predstaviť ich širšiemu publiku. Na otázky odpovedal Kalle, ktorý má na starosti gitaru.

Ahoj, najskôr predstav troška An Abstract Illusion našim čitateľom, pretože si myslím, že nie ste žiaľ až taká známa skupina a tiež môžeš pridať informáciu o tom, prečo ste vydali len EP a jeden album, aj keď AAI existuje od roku 2007, možno kvôli personálnym zmenám?
Založili sme skupinu keď sme mali 13-15 rokov, zabralo to nejaký čas kým naša hudba bola dosť dobrá a MY sme boli dosť dobrí. Samozrejme aj zmeny v kapely pozdržali veci. Nahrali sme dve demá pred EP Atonement is Night, kde sme znovu nahrali všetky songy pre EP a album.

Ste boli teda celkom mladí, máte nejaké hudobné vzdelanie alebo niečo podobné?
Navštevovali sme všetci tú istú školu, keď sme mali 15-18 rokov na severe Švédska v meste Boden, so zameraním na hudbu.

Nový album bol vydaný len nedávno, čo recenzie? Posielali ste niekam promo?
Bol recenzovaný pár stránkami, ale nič podstatné.

Heeej! "nič podstatné"? A čo Metalirium? :) Ok, srandujem. Čítal som na Vašej FB stránke, že nový album by sa mal tiež objaviť na CD, máš nejaké nové informácie?
Pracujeme na tom, aby sme dostali EP aj album na CD a áno, stane sa to! Len to zaberie troška času, pretože na tom je dosť práce, najmä ak nie si taký dobrý vo Photoshope.

Teda nemáte dátum kedy to bude vonku, že? A vydavateľa alebo stále hľadáte?
Nie, ešte nie, hoci by to nemalo byť ďaleko. Nemáme podpísanú zmluvu s nikým, nemali sme veľa času pred vydaním albumu ho poslať niekam, ale teraz sme v tom procese. Uvidíme, či nás niekto bude chcieť mať pod sebou, ale teraz je to tiež fajn.

Boli ste na Wackene, aký bol? Iba ako návštevníci alebo ste tam aj hrali? A čo koncerty? Hrali ste niekde inde okrem Švédska?
Len ako návštevníci (tentokrát!) a bol  veľmi ZABLATENÝ a mokrý. Videl som pár fajn skupín ako Alcest, Der Weg Einer Freiheit a Myrkur.
Aktuálne nie sme veľmi koncertná skupina, pretože sme len traja ale pracujeme na tom, aby sme sa dostali do live zoskupenia a snáď si zahráme aj niekde v zahraničí.

Je zložité nájsť muzikantov vo Švédsku? Pretože mám pocit, že Švédsko je druhá krajina (po Fínsku) v počte metalových kapiel na obyvateľa, takže to nemôže byť zložité :)
Naozaj to nie je zložité, horšie je nájsť človeka, ktorý je ochotný sa vyvíjať a obetovať kapele čas. Bývame v malom mestečku (18 tisíc obyvateľov), takže tu je to ešte náročnejšie.

Posledný song na novom albume je cover od Windir. Máte túto kapelu medzi hudobnou inšpiráciou, dokonca isté ich prvky sú u Vás aj počuteľné. Je to pocta Valfarovi?
To je úplná pocta Valfarovi a Windir! Sú jedna z mojich najobľúbenejších skupín a ich najlepšia skladba podľa mňa, takže bolo skvelé nahrať tento cover a pridať tam niečo (malé) aj z nás. Nechceli sme ho zmeniť nejako veľa, ale snažili sme sa ho troška vylepšiť. Bola to fakt sranda nahrať ho. Možno v budúcnosti spravíme aj nejaké iné covery!

A čo albumy vydané tento rok, ktoré máš najradšej? Počúvaš len metal alebo ty a chalani zo skupiny máte radi aj nemetalovú hudbu?
Uf, to je fakt ťažká otázka. Myslím, že môj top 3 tento rok je:
- Fleshgod Apocalypse - King - čo je zvláštne, lebo nie som veľký fanúšik, ale tentokrát trafili klinec po hlavičke. King je vlastne jeden z top albumov pre nás všetkých!
- Stam1na - Elokuutio - veľmi zaujímavý prog-thrash z Fínska.
- Omnium Gatherum - Grey Heavens - títo páni nikdy nesklamú so svojou špeciálnou značkou atmosferického melo-deathu! Ich predchádzajúce dva albumy sú vlastne moje celkovo najobľúbenejšie metalové albumy.
Stojí za zmienku:
Aurora, M83, Circus Maximus.
Chrisove má top albumy aj Haken - Affinity, Gojira - Magma a LP Death Valley, čo je pop umelec z New Yorku.
Robertove pridáva aj Moonsorrow - Jumalten Aika.
Áno, máme veľmi veľa nemetalovej hudby čo máme radi, môžeš ich nájsť pod "Influences" na našej FB stánke, prog-rock, nejaká elektronika... ja som veľký fanúšik indie pop umelcov ako Sufjan Stevens, Aurora, Susanne Sundför a Ásgeir.

Ok, poďme aj na íné veci. Aký máš názor na pirátstvo? Pretože musím priznať, že som si proste album stiahol ... ale určite si kúpim CD :)
Je to skutočne dvojsečná zbraň, keď sa bavíme o pirátstve. Sme nezávislá skupina, takže nemáme za nami veľký marketingový tím. Cesta, akou si buduje fanúšikov, je tá, že si to medzi sebou povedia a pomáha, keď máme ľahko dostupnú hudbu, takže si ju ľudia môžu skúsiť zadarmo. Pomáhame im tou cestou, že aj EP aj novinka sú dostupné na streamovanie cez Youtube a Spotify a EP je z bandcamp-u stiahnuteľné zadarmo.
Avšak je úžasný pocit, keď niekto cíti, že naša hudba stojí za kúpu a skvelá pomoc, keď príde k tomu, ako budeme financovať ďalšie nahrávky.

A čo práca? Pracujete alebo sa len tak poflakujete a robíte hudbu? Je vlastne možné zarobiť metalovou hudbou? Pretože na Slovensku vlastne nie a každý musí aj pracovať, kvôli peniazom.
Všetci sme študentmi na univerzite a pracujeme cez leto. Pár skupín má to privilégium a živia sa hudbou, ale tých je naozaj len pár. Špeciálne ťažké je to pri metale, okrajový žáner. Väčšina hudobníkov teda naozaj musí mať prácu.

A čo presne študujete? Chceš pracovať v obore, v ktorom študuješ? Veľa ľudí zo Slovenska chodí do školy, len kvôli titulu pred menom, čo je vlastne smutné ...
Inžiniera v nanovede (Kalle dodal aj nejaké špecifické info, ale to je pre nás asi zbytočné info, pozn. Michal), Robert študuje za univerzitného učiteľa a Chris audio produkciu so zameraním na počítačové hry. Môžeš nájsť veľa lovcov talentov vo Švédsku, avšak naše oblasti považujeme za naozaj zaujímavé.

Máš rád nejaké športy? Možno hokej? Je najpopulárnejší u Vás?
Myslím, že som najväčší športový fanúšik v skupine. Najradšej mám hokej! Zvyšok takí príležitostní, napr. keď sú národné súťaže. Sledujem moje rodné mesto v Švédskej hokejovej lige, ale najviac NHL. Go Nucks! (Vancouver Canucks, pozn. Michal)

Myslím, že kvôli Henrikovi a Danielovi? Alebo Markusovi Näslundovi, ktorý bol prvý nekanadský kapitán v Canucks histórií?
V skutočnosti to bolo kvôli ich pekným dresom, to bolo v roku 2002. Určite ale pomohlo, keď som zistil, že "Nazzy" bol kapitánom. 

Asi hlúpa otázka, ale je možné vidieť v tvojom rodnom meste polárnu žiaru? Ak nie, videl si ju už?
Áno! Je úžasná, môžeš ju vidieť pravidelne v zime. Menej v lete, kvôli polárnemu dňu. Na severe to nie je nič nezvyčajné, dole na juhu je to vzácnejšie.

Čo alkohol? Viem, že vo Švédsku máte sčasti prohibíciu, takže musíte piť rýchlo a zbesilo :) Je možné si vypáliť vlastný alkohol v čiernych páleniciach? Alebo je to tajné nám cudzincom?
Nie, prohibícia v skutočnosti nie je, ale alkohol sa smie predávať len vo vládou vlastnených obchodoch. Majú celkom zlé otváracie hodiny, takže okolo veľkých sviatkov je tam vždy veľa ľudí. A áno, vypáliť si vlastný alkohol je tu nezákonné.

A budúcnosť? Máte nejaké plány alebo len tak si užiť leto?
Budeme naďalej robiť promo albumu, nejaké veci na predaj prídu čoskoro. Máme nejaké plány pre nasledujúcu nahrávku, ale zameriavame našu energiu najmä na "Illuminate the Path". Tiež máme isté plány zahrňujúce kamery ...

To znie super! Vďaka za odpovede a veľa šťastia nielen s výborným novým albumom.
Vďaka.

Informácie o rozhovore

Odpovedal/-li: Karl Westerlund (Kalle)

Webová stránka: https://www.facebook.com/anabstractillusion

Informácie o rozhovore

Uverejnené: 2016-09-22 23:39:35

Prečítané: 1949x

Autor: Michal Lukáč

Michal Lukáč

Názory redakcie

Chýba názor redakcie