ARAKAIN - Jirka Urban

Nový začiatok

ARAKAIN - Jirka Urban

Ťažko hľadať v Českej republike úspešnejšiu metalovú kapelu, akou je už dnes legendárny Arakain. Úspešnou v zmysle vytvoreného kvanta výbornej muziky, úspešnou i v zmysle vývoja vlastnej hudby a hlavne úspešnou i v prekonávaní zložitých období v tvrdej hudbe, ktoré za posledných 27 rokov vykosili množstvo výborných kapiel. Kapelu nezlomil v minulosti ani odchod charizmatického speváka Aleša Brichtu, ani neskorší odchod jeho nástupcu Petra Kolářa a čas ukazuje, že prijatie Honza Toužimského na spevácky post bol výborný ťah. Viac už o tom, čo je nové a čo kapela chystá pre svojich fanúšikov, prezradil jediný zakladajúci člen zostavy- gitarista Jirka Urban.

 

Ako s odstupom času hodnotíte vydanie DVD záznamu z vášho výročného a v mnohých ohľadoch veľkolepého koncertu „XXV Eden“?

Hodnocení nemůže být jiné než kladné – deska se stala nejprodávanějším DVD roku, když pomineme retrospektivní posmrtný výběr Karla Svobody. To hovoří za vše! Všichni byli dost překvapeni, jak velkolepě byl koncert připraven a odehrán v plné sportovní hale. Čekali jsme, jak se k tomu postaví mnozí „piráti“ a kolik lidí si desku ukradne z internetu, ale i tak zbylo opravdu hodně fanoušků, kteří chtěli mít památku na tak významný koncert včetně obalu a bookletu.

 

Ako vnímaš tieto posledné 2-3 roky Arakainu v kontexte predchádzajúcich období fungovania skupiny?

S nástupem Honzy Toužimského na post zpěváka po Petru Kolářovi se všechno začalo zklidňovat a usazovat a jestliže poslední řadovka „Labyrint“ mohla být ještě jaksi nedotažená, dnešní novinka „Restart“ už je důkazem, že máme jasně určenou cestu, kudy chceme jít. Máme za sebou dvě úspěšné sezóny a spousty krásných koncertů. To nás absolutně stmelilo v jeden fungující celek. S novým managementem se nám daří držet postavení na české scéně, dobré koncerty a spokojené fanoušky. Teď se nám po letech rozběhl i oficiální fanklub kapely!

 

Má názov nového albumu „Restart“ aj nejaký symbolický význam – štartuje ním nejaká ďalšia nová éra Arakainu, či skôr pokračuje v duchu nahrávok „Warning!“ a „Labyrint“?

Ano, pochopils´ správně – po jakémsi znovuobjevení na scéně po koncertě s filharmonií a jeho skvělým prodejem - je to jakési znovunakopnutí k dalšímu úspěšnému tažení na špici českého heavymetalu. Ale „Restart“ je pochopitelně nástupcem předchozích desek – žádné stylové kotrmelce neděláme, na to už jsme příliš vyprofilovaní a zaběhlí.

 

Ako dlho trvali vaše prípravy na túto novú nahrávku? Kedy ste začali skladať nový materiál a koľko času zabralo samotné nahrávanie?

Autory skladeb i textů je kytarové trio Kub/Mach/Urban. Každý pracuje doma v průběhu celého roku a postupně se scházejí demáče, ke kterým se vyjadřujeme a upravujeme. Tedy materiál vznikal již hluboko v roce minulém, natáčení začalo na podzim, ale pro nemoc zpěváka se její dokončení muselo odložit až po Novém roce. Definitivní finiš byl celý únor.

 

Menilo sa niečo na pomeroch autorstva jednotlivých členov, či na spôsobe skladanie nového materiálu oproti minulosti?

Dá se říci, že vše probíhalo v zažitých kolejích. Způsob práce máme léty vyjasněný a vyzkoušený. Oproti minulosti je vyjímečné snad jen moje textování ve větší míře, to jsem v minulosti zatím až na výjimky přenechával jiným.

 

Nahrávky Arakainu sú už tradične povestné výbornou zvukovou kvalitou. V ktorom štúdiu a prečo ste sa tentokrát rozhodli nový materiál nahrať? Siahli ste aj po nejakom externom producentovi?

O producentovi vně kapely uvažujeme s každou deskou, ale nenašli jsme stále nikoho, komu bychom důvěřovali a svěřili svoje myšlenky do rukou. Takže jsme opět byli sami sobě producenty. Bicí se natáčely v ostravském studiu Citron a vše ostatní ve studiu Kamarád našeho zpěváka. Ten se pak postaral i o mix a závěrečný mastering.

 

S vydávaním tvrdej hudby to vo všeobecnosti nie je jednoduché a teraz navyše zo všetkých strán počuť o celkovej hospodárskej kríze a recesií. Nebol problém nájsť vydavateľa pre vašu novú nahrávku?

Naopak, na nezájem firem si nemůžeme stěžovat. Ale přesto jsme se rozhodli vydat novinku pod vlastní značkou, resp. pod firmou našeho managementu 2P Production. Využíváme distribuce firmy Sony BMG.

 

Keď už si tú krízu všetci berú do úst, zbadali ste, že by mala nejaký vplyv aj na hudobný priemysel a potenciálne aj na fungovanie kapely?

Života v kapele se krize zatím nějak zvlášť nedotkla, jiná věc je, že možná ubude kupní síla mezi lidmi a krize se projeví na návštěvnostech koncertů či prodeji desky. Přeci jen ukrást si to z internetu je levnější... pro hudební trh je nebezpečnější právě ono pirátství víc než nějaká krize!

 

Spomínam si, že som bol dosť prekvapený, keď ste pred časom spomenuli, že i pre kapelu vášho formátu je problém získať priestor v médiach. Nastali v tejto oblasti za posledné roky nejaké zmeny, či všetko ostalo po starom?

Nie, všetko zůstalo po starom! (smiech) Jsme a asi budeme s naším stylem pořád součástí undergroundu, protože dramaturgové v médiích chtějí, nebo musejí chtít, slyšet jinou hudbu... takovou, která nikoho nesere a nalepí se na to inzerenti a sponzoři. My asi prachy nikomu nepřitáhnem! (smiech)

 

Máte v plánoch aj natočenie videoklipu na podporu novej nahrávky?

Zatím jsme se klipem nezabývali, protože ono jej nakonec ani není skoro kde pustit! Ale snad jej připravíme pro druhou vlnu reklamy desky... Bude záležet také na zájmu fanoušků a během jara se určitě pozná, která skladba vyrostla v hit.

 

Pri kapelách s tak rozsiahlou diskografiou ma vždy zaujíma, podľa čoho vlastne zostavujú koncertné setlisty. Demokraticky hlasujete v kapele, alebo niekto v tomto vládne tvrdou rukou?

U nás v kapele se vždycky demokraticky hlasovalo – naštěstí jsme lichý počet členů. (smiech) Playlist tedy vzniká hlasováním všech, ale třeba vloni jsme stavěli playlisty i dle přání fanoušků na našich webových stránkách. To byla legrace. Někdy jsme hodinu před koncertem nevěděli, co nakonec bude! (smiech) Letos to určitě uděláme zas, ale musíme počkat, až si novou desku naposlouchají...

 

Zverejnené koncertné plány, keď počítam aj koncerty na Slovensku, zahŕňajú najbližšie tri mesiace. Známe sú už aj predkapely. Podľa čoho sa vlastne vyberajú?

To je otázka jednání managementu, nabídky, kvality kapely... Především se snažíme a děláme to tak už léta, pomoci dobrým a perspektivním kapelám na světlo světa, protože to v záplavě dnešní muziky nemají jednoduché, ale stojí za to je nepřehlédnout.

 

Stáva sa, po tých všetkých odohraných vystúpeniach, že vás ešte niečo na koncertoch prekvapí?

V podstatě by mě asi už nic nemělo překvapit – snad jen takové protipóly fanouškovství – např. na jedné straně zbytečná agrese a brutalita ojedinělých fanoušků v kotli a na straně druhé třeba to, že se slečna v první řadě rozpláče když hrajeme pomalé skladby jako je třeba „Marilyn“ nebo „Zapomeň“. Takový prožitek dojme a je milý.

 

Bolo to len nedávno, čo Českú republiku po domácom víťazstve v súťaži Eurovízia reprezentoval Kabát a vzbudilo to mnoho kontroverzií. Aký je váš názor na podobné súťaže? Viete si predstaviť pôsobenie Arakainu v nejakej takejto súťaži?

Asi neumím a nikdy jsme o tom neuvažovali.

 

A čo váš názor na súčasný trend rôznych metal-core kapiel ako Trivium, Lamb Of God,  Killswitch Engage,  Avenged Sevenfold a rôzne prelínanie a kríženie inak klasických žánrov v tvrdej hudbe?

Trivium jsem viděl v Praze se Slayer, Machine Head s Metallicou, Killswitch nebo Bullet For My Valentine a Disturbed, to jsou naše oblíbené kapely současnosti! Ale ti jsou mladí a jejich crossovery jdou s jejich věkem - my jsme už tradicionalisti.

 

Ako vnímate v posledných rokoch tak časté reuniony legendárnych kapiel, najnovšie Faith No More, predtým napríklad Iced Earth, Judas Priest, Testament, Carcass, At The Gates, Cynic... Akú rolu v tom podľa vášho názoru hrajú peniaze?

Nepodsouval bych jim jen ty peníze, i když tam mohou hrát svou roli. Je to především láska k muzice, a kdo jednou stál s úspěchem na jevišti, rád se tam vrací – přízeň fanoušků se nezapomíná. Fanoušek, ten naopak někdy ano...(smiech)

 

Veľa sa aj diskutovalo o poslednej a opäť kontroverznej nahrávke Metalliky „Death Magnetic“ a aj o jej nie veľmi podarenom zvuku. Zaujímal by ma váš názor, ako skúsených muzikantov, na tento album – je už Metallica definitívne „neplodná“, alebo stále sú to majstri tvrdej hudby?

Jsou to mistři. Garážový zvuk této desky navazoval již na předchozí St.Anger a naznačoval návrat k vlastním kořenům. Neumím si představit, že by při produkci desky, která mohla stát klidně třeba milión dolarů, mohlo dojít k neumění! Je to jejich zájem a záměr a já ho respektuju, jak se u tak veliké kapely sluší a patří. V oblasti kompozice i zvuku už dosáhli všeho, mohou si tedy dovolit, čeho se jim zachce.

Informácie o rozhovore

Odpovedal/-li: Jirka Urban

Webová stránka:

Informácie o rozhovore

Uverejnené: 2009-03-30 00:00:00

Prečítané: 619x

Autor: Matej Žáry

Matej Žáry

Názory redakcie

Chýba názor redakcie